jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Ceny nemovitostí rostou, ale ne všude. Vyplatí se vyčkávat?

Vyplatí se vyčkávat?

Průměrná nabídková cena nemovitostí se v Praze pomalu zvedá. Ale realitní statistiky, indexy a procenta je třeba číst kriticky. Realitní nůžky se rozevírají mezi lokalitami nejen v republice, ale přímo v Praze.

Průměrná nabídková cena nemovitostí se v Praze pomalu zvedá. Ale realitní statistiky, indexy a procenta je třeba číst kriticky. Realitní nůžky se rozevírají mezi lokalitami nejen v republice, ale přímo v Praze. A ceny nerostou všude stejně rychle. Samotné tempo růstu navíc nebylo v letošním roce v Praze rychlejší než například v roce 2012 – ačkoli ceny jsou stále vyšší, růst není nijak rekordní. Srovnáte-li ho s inflací, je zřejmé, že vyčkávání vám vydělá jen několik tisícikorun.

Rozdíly mezi lokalitami jsou propastné

Za 18 let jsme v MAXIMA REALITY neviděli, že by lokalita hrála větší roli než dnes. Plošný růst typický pro dobu před ekonomickou krizí se rozhodně nyní neopakuje. Podle ČSÚ dosáhly ceny v Praze ve 3. čtvrtletí 2014 úrovně ze začátku roku 2009. Jenže ne všude. Cenově specifická je pochopitelně
Praha 1, kde jsou nemovitosti několikanásobně dražší než jinde. Vinohrady, Břevnov, Smíchov, Dejvice – to jsou další lokality, kde se prodávají byty velmi dobře, mnohdy až za dvojnásobnou cenu než v Libni, Černém Mostě nebo v Letňanech.

Zvažujete-li prodej nemovitosti?

Nesnažte se stanovit tržní cenu podle průměrů. Zavolejte a my vám poradíme, zda se vyplatí v dané lokalitě prodávat teď.

Inflace šlape rostoucím cenám na paty

Kdo má záměr prodávat nemovitost, ale chce ještě pár měsíců nebo rok počkat, jestli to nebude výhodnější než teď, měl by se zajímat o tempo růstu cen. Meziročně je to v Praze podle ČSÚ 1,7 %. Byt prodejný dnes za 3 miliony Kč by se tedy dal v dobré rezidenční lokalitě za rok nabídnout
o 51 000 Kč dráž. Jenže do vašeho výpočtu by měla vstoupit také inflace. Každý rok se snižuje reálná hodnota peněz – spotřebitelské ceny rostou a za tytéž peníze si můžete reálně koupit rok od roku méně zboží. Aktuální míra inflace je 0,7 % a prognóza České národní banky mluví o jejím růstu do roku 2016 až na 2 %. Ceny nemovitostí tedy rostou jen o něco málo rychleji než inflace. Reálný výdělek, který vám přinese vyčkávání, se tak smrskne na 1 %. Zda se vám to vyplatí, nebo ne, záleží hlavně na tom, co chcete dál podniknout se svým bydlením a s penězi vydělanými při prodeji.

Jdete do lepšího? Pak s prodejem nečekejte

Prodej nemovitosti může mít různé motivy. Někdo prodává nemovitost, v níž sám bydlí, a za získané peníze si bude kupovat nové vlastní bydlení. Druhý nemovitost pronajímá nebo nechává ležet ladem a chystá se vydělané peníze dále investovat. Chcete-li opustit stávající domov a jít do lepšího, jste vlastně v pozici kupujícího. Chcete koupit, než zdražení dosáhne vrcholu. Abyste navíc přešli například z 2 + kk do 4 + kk, budete potřebovat hypoteční úvěr. A úrokové sazby nebyly nikdy nižší než teď, už v roce 2016 plánuje ČNB jejich výrazné zvýšení. Zodpovědný a obratný prodej nemovitosti vám tak může přinést jistější, a navíc skoro okamžitý výdělek než spekulace nad růstem cen. Využijete-li naše služby, nebude vás to stát nic navíc. Navíc získáte ještě exkluzivní bonusy a služby v hodnotě 20 000 Kč.

Jak rozdílné jsou ceny nemovitostí v Praze?

Letos jsme prodali například byty 4 + kk za:
8 milionů na Praze 1
6,3 milionu na Praze 6
3,2 milionu na Praze 10

Prodali jsme také například 2 + kk za:
6,4 milionu na Praze 1
3,7 milionu na Praze 8
2,2 milionu na Praze 9

Jedná se o stejně velké byty, cihlové, v podobném technickém stavu.

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Home staging

10 důvodů, proč se vyplatí home staging. Udělejte z vašeho bytu žádané zboží! Zjistit více