Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

5 překvapení při prodeji nemovitosti

Víte co vás čeká?

Prodej nemovitosti nebývá záležitostí dnů, je to spíš běh na dlouhou trať. Trvá průměrně 3–4 měsíce, než se najde kupující a než se stane novým majitelem. Vyplatí se proto znát trasu dopředu, a to zvlášť na začátku, kdy se rozhodujete, jestli se po ní vydáte sami, nebo se necháte doprovázet realitním makléřem. Na každém rohu čeká nová překážka nebo překvapení – nejčastěji další nezbytný poplatek nebo nečekané hodiny navíc strávené nad inzerátem a na telefonu.

1. Čím déle vydržíte, tím hůře prodáte

Každý prodej začíná stanovením tržní ceny. Možná si říkáte, že sami nejlíp víte, na kolik si svůj domov ceníte a kolik peněz potřebujete z prodeje získat, a tak si prostě počkáte, než se najde zájemce, který vám tu částku dá. Právě jste udělali nejtypičtější chybu prodávajících – stanovujete sice cenu, ale vypadlo vám slovíčko „tržní“.

Když příliš vysoko naceněnou nemovitost vrhnete na realitní trh, vystavíte inzerát na internetu a plachtu na domě, bude tam viset měsíce, možná i roky. A zatímco trpělivě čekáte, než se najde zájemce, který docení její kvality, skutečná, tržní cena klesá.

Čím déle je byt nebo dům v nabídce, tím zjevnější je pro všechny kupující, že o něj není zájem. Trpělivost není namístě – výhodnější je oslovit makléře, kteří se pohybují na realitním trhu a umí správně nastavit prodejní cenu tak, aby se nemovitost dobře a rychle prodala.

2. 9 z 10 telefonátů jsou zprostředkovatelé

Jestli neradi vedete telefonní rozhovory s operátory a obchodníky nebo máte časově náročnou práci, tohle asi nebude nic pro vás. Dát svoje osobní telefonní číslo do inzerátu na realitním serveru je totiž bohužel pobídka pro desítky realitních kanceláří, aby vám začaly nabízet svoje služby. Počítáte možná s tím, že rozhovory se zájemci o nemovitost zvládnete sami (vždyť prohlídky je přece stejně třeba domluvit s vámi, když v domě nebo bytě bydlíte). Ale připočítejte k tomu následující nepříjemnou statistiku: 9 z 10 telefonátů budou realitní makléři nebo jiní zprostředkovatelé služeb, kteří vás budou přemlouvat, ať svěříte nemovitost do prodeje právě jim.

3. Známé logo nedělá dobrou realitku

Až vám budou makléři volat, zazní určitě z jejich úst působivá jména realitních značek, která znáte z médií. Ale tady platí stejně jako u jiných produktů, že byste se měli vedle lákavého loga podívat také na složení – v případě realitních kanceláří to znamená zjistit, jaké poskytují garance kvality na svých pobočkách a jaké zázemí – právní, finanční i administrativní – dávají svým makléřům.

Mnohé realitní kanceláře totiž fungují jako franšízy. Představte si to takhle – jste malá realitní kancelář v nějaké části Prahy, menší obci nebo vesnici, máte za sebou dva roky zkušeností. Klientů nemáte moc, tak se rozhodnete, že si koupíte členství v mezinárodní síti, jejíž jméno má „dobrý zvuk“. Zaplatíte, přetisknete vizitky a máte hotovo. Žádné prověrky a kontroly při vstupu do franšízové sítě, ale ani žádná podpora, garance nebo právní odpovědnost ze strany mateřské společnosti.

4. Podívat se přijde průměrně 10 zájemců

Kdy se objeví vhodný zájemce o vaši nemovitost, to je vždy trochu ve hvězdách. I přesto patří otázka „Jak dlouho prodej potrvá?“ k nejčastějším. Potřebujete totiž časový plán, abyste mohli řešit své životní situace nebo plánovat další transakce.

Známe případy, kdy prodávající vystavil inzerát, odjel na dovolenou, a ještě v hotelu stihnul oslavit, že se našel kupující. Ovšem jen díky tomu, že svěřil klíče od bytu makléři. Bez prohlídek to totiž nepůjde – podle našich zkušeností je třeba absolvovat průměrně 10 prohlídek nemovitosti, než vznikne dohoda s vážným zájemcem o koupi.

Zkušený realitní makléř zvládne i více než osm prohlídek denně. Zkuste odhadnout, kolik dní budete potřebovat vy, abyste provedli svým bytem deset zájemců.

5. Úschova vás může přijít až na 10 000 Kč

Jakmile najdete kupujícího, stane se vaší hlavní starostí bezpečnost celé transakce. Jaké smlouvy podepsat a co do nich uvést, ale také jak ošetřit bezpečný převod peněz na svůj účet, to jsou otázky, které budete muset řešit. Standardem je dnes úschova kupní ceny – dokud nebude převedeno vlastnické právo v katastru nemovitostí na kupujícího, který vám z pochopitelných důvodů nebude chtít peníze vyplatit na účet. Složí je raději do bezpečné úschovy, která zase vám dá jistotu, že peníze přijdou hned, jakmile bude nemovitost na nového majitele převedena.

Kdo bude vhodným schovatelem, o tom většinou rozhodne bezpečnost a cena úschovy – ta se může u banky nebo notáře vyšplhat až na 10 000 Kč, zatímco u nás v Maximě je úschova pro prodávající vždy zdarma.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.