Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Byty, domy, pozemky

Na co si dát největší pozor?

Na základě bohatých zkušeností s převodem nemovitostí a očekávaných i neočekávaných situací, které mohou nastat, jsme pro vás nashromáždili sedm zásadních kroků, díky kterým se vyhnete většině nejzákeřnějších zádrhelů.

1. Ujasněte si, jaké bydlení chcete

Ten první a nejzásadnější krok musíte udělat ještě doma, společně se svojí rodinou. Udělejte si jasno v tom, co od nového bydlení očekáváte, jaké jsou potřeby všech členů rodiny a jaké jsou vaše priority. Proberte do detailů, zda chcete bydlet ve zbrusu novém bytě či domě, nebo budete hledat na sekundárním trhu. Jestli chcete výhradně osobní vlastnictví, nebo půjdete i do družstevního. A především dobře prodiskutujte lokalitu, včetně požadované dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti.

V případě nákupu nemovitosti na investici si zase dobře vše dobře propočítejte, udělejte si představu o předpokládaných nákladech a výnosech. Čím jasnější představu si na začátku uděláte, tím lépe se budete na realitním trhu orientovat a navíc ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili na zbytečných prohlídkách.

2. Zjistěte, jestli a kolik vám banka půjčí

Ještě než budete podepisovat jakoukoliv smlouvu, možná dokonce ještě dříve, než začnete chodit na prohlídky, byste si měli udělat představu o rozpočtu. Zjistěte si, co si můžete dovolit. Zajděte do banky, nebo ještě lépe za schopným hypotečním specialistou, a nechte si udělat tzv. prescoring. „ Kupujícím se vyplatí zjistit od banky už předem, zda jsou bonitní. Ve spolupráci s naší hypoteční specialistkou jsou potom kupující dobře připraveni na financování nemovitosti,“ potvrzuje Vladimír Zuzák z MAXIMA REALITY. Bonita je způsob, jak vyjádřit, jakou cenu pro banku máte – zda vás hodnotí jako schopné dostát svým závazkům, a tedy takzvaně uvěruschopné.

Základem prescoringu je přehled o všech příjmech a výdajích. Dále banka pracuje s výší a účelem hypotečního úvěru. Budete tedy zpravidla dokládat svoje příjmy a prokazovat svou bankovní historii. Výsledem bude hodnocení vaší bonity, ale taky konkrétní částka, která určí váš rozpočet při realistickém výběru nového bydlení.

Garance pronájmu na 1 rok
Bojíte se, že nájemník předčasně odejde?
Buďte bez starostí. Nového zajistíme zdarma!

3. Vyřešte si minulost a závazky

Už během prescoringu banka nahlíží do registru dlužníků a ne zřídka se stává, že se i u řádných platičů – respektive u těch, kteří sami sebe pokládají za vzorné občany – v registrech objeví nějaké nedoplatky. Ať už je to zapomenutých pár haléřů z pojištění, nebo kreditka, kterou jste sice nepoužili, ale na které vám skáčou poplatky.

Takováto malá, nemilá překvapení vás můžou stát několik týdnů času – vyřešte si tedy minulé závazky co nejdříve, abyste mohli vystupovat před bankou jako solventní klient, jemuž je možné půjčit rychle (a štědře). Můžete si například telefonicky ověřit všude, kam něco platíte (mobilní operátor, správa sociálního zabezpečení, banky), jestli nemáte žádné nesplněné závazky. A pak vše doplatit.

4. Co ještě zastavit?

Teď už víte, že vám banka bez problémů půjčí a máte i představu kolik. Může se ale stát, že vám financování zkomplikuje nízký odhad nemovitosti. A to zvlášť když nemáte dostatek vlastních zdrojů.

Pro takový případ je dobré mít plán B. Poptejte se v rodině, projděte si rodinný majetek, a zjistěte si, zda byste případně neměli nějakou nemovitost, kterou byste mohli nabídnout bance jako druhou zástavu. Jakmile se totiž stane, že vám nevyjde odhad a vy nebudete mít žádnou zástavu v záloze, celá koupě se nejenže zpomalí, ale často přímo zruší.

Úroková sazba od 2,79 %
Hypotéka snadno a rychle.
Přesvědčte se sami, jak nízkou splátku hypotéky vám dokážeme vyjednat.

5. Prověřte jak nemovitost, tak majitele

Když máte nemovitost vybranou a víte, že ji budete během pár dní schopni zafinancovat, je potřeba zjistit co nejvíc informací. Častým zdržením rychlého převodu nemovitosti jsou totiž nedořešené “drobnosti” u prodávajícího. Většinou se jedná o nedoplatky na SVJ, o kterých majitel často ani neví, ale může jít také o nevyřešené exekuce nebo horší právní problémy.

V tomto případě velmi pomáhá, pokud jste si zvolili nemovitost z nabídky renomované realitní kanceláře. „Součástí naší spolupráce s prodávajícími je shromažďování veškeré dokumentace k nemovitosti, ať už se jedná o byt a dům, nebo přilehlé pozemky. Pomáháme nejen s nalezením, ale rovněž odstraňováním právních vad prodávajícím i kupujícím,“ potvrzuje Vladimír Zuzák, generální ředitel MAXIMA REALITY.

6. Připravte se na katastr

Poslední místo, kde je potřeba být precizní, je katastr nemovitostí. Obvykle je totiž stěhování, předání bytu a klíčů vázáno až na zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí. Je možné, že se vám podaří dospět i k jiné dohodě, pokud na bydlení skutečně spěcháte, ale musíte chápat, že stejně jako vy nechcete převést peníze, dokud nemáte vlastnické právo jisté (proto jsou do té chvíle uložené v úschově), prodávající vám zase nechtějí dát nemovitost, dokud nemají peníze na účtu.

Vyhněte se za každou cenu špatně podanému návrhu na vklad, který vám mohou vracet k přepracování nebo úplně zamítnout, což obrovsky protáhne celý proces. Dobrá realitní kancelář má tým právníků, kteří návrhy na vklad za vás připraví a včas a v pořádku podají. Nezapomínejte také na zákonnou ochranou lhůtu. Dvacet dnů od podání návrhu na vklad katastr nemůže nemovitost přepsat. Tento čas tedy nijak nezkrátíte. Pak se ale nebojte urgovat. Vyplácí se, když na katastr zavoláte a zeptáte se, jak to se zápisem vlastnického práva vypadá, a zda by bylo možné jej urychlit. I to za vás ovšem může udělat kvalitní realitní kancelář.

7. Vyberte si respektovaného developera nebo prověřenou realitní kancelář

Realitní kancelář nebo developer hrají v koupi nemovitosti velmi důležitou roli – můžou vám všechno významně ulehčit, nebo také zkomplikovat. Proto je při koupi tak důležitý pečlivý výběr. Jak poznat developera a realitní kancelář, kteří vám budou garantovat bezpečnou a navíc snadnou koupi nemovitosti

Měli by být dlouho na trhu, mít za sebou spoustu prodaných nemovitostí a spokojených klientů, na internetu jen ty nejlepší reference, pojištění zodpovědnosti a profesionální tým s právníky a dalšími odborníky. Navíc je důležité vybrat si takového developera nebo realitní kancelář, kteří vám nabídnou co nejvíc služeb „v ceně“ – mohou to být například služby bytových designérů, právní služby, finanční poradenství s hypotečním úvěrem a podobně. Vybírejte si!

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.