Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Jak nejlépe prodat nemovitost?

6 dobrých rad do začátku

Rozhodnutí prodat byt dělá z majitele nemovitosti ze dne na den prodávajícího, který by se měl vyznat na realitním trhu, zajistit dobrou reklamu pro svůj inzerát, chránit se před podvodníky a neplatiči, připravit smlouvy a odvést daně. Dříve než se obrátíte na realitního makléře, získejte základní povědomí o procesu prodeje nemovitosti díky prvním 6 radám pro začínající prodávající.

1. Jak si vybrat dobrou realitní kancelář?

Sami nikdy nezajistíte takovou kvalitu prodeje jako s renomovanou realitní kanceláří. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu hodně věnovat. Můžete mu dát nemovitost i exkluzivně, protože na kupující nepůsobí příliš důvěryhodně, když vidí jeden byt nebo dům v nabídce vícekrát. Koho si rozhodně nevybírat? Velké, třeba i mezinárodní franšízy, které pohltily pel-mel malých realitních kanceláří. Mají dobré jméno, za které zaplatily, ale nejsou mateřskou společností většinou prověřovány z hlediska kvality.

2. Všimnou si zájemci mého inzerátu?

První dojem dělají fotografie. Byt byste měli nejen uklidit, ale také odosobnit – jedině tehdy začnou zájemci uvažovat o bytě na fotce jako o svém vlastním budoucím domově, naplní ho svými sny a představami. S tím vám může pomoc Home Staging. Co to vlastně je se dočtete v článku 10 důvodů, proč se vyplatí home staging.

Aby si zájemci inzerátu všimli, je nejlepší svěřit inzerci realitní kanceláři, která dokáže zajistit například tak zvané topování – udržování inzerátu na předních příčkách inzertních serverů. Navíc se může stát, že najdete kupujícího už v databázi poptávek, do níž má makléř z velké realitní kanceláře přístup, a celý prodej pak proběhne velmi rychle.

3. Co připravit pro zájemce na prohlídkách?

Zájemce o váš byt by měl vedle čistého domu nebo bytu vidět na první prohlídce ideálně už také různé právní dokumenty k nemovitosti – nabývací tituly, prohlášení vlastníka, list vlastnictví, katastrální mapu… neděste se, to všechno připraví z dostupných zdrojů realitní makléř. Vy byste měli připravit údaje o hospodaření společenství vlastníků a plánovaných rekonstrukcích. A zvažte také provedení technické inspekce na nemovitosti – působí to velmi důvěryhodně, dáváte najevo, že se za nemovitost nemusíte stydět a znáte její cenu.

4. Jak poznat podvodníky a dlužníky?

Umění posoudit hodnověrného zájemce patří k největším devízám realitních makléřů, protože je založeno jednak na přístupu k placeným registrům, a dále na zkušenostech, které není možné rychle nahradit žádnou radou ani příručkou. Dobrý makléř rozpozná podvodníky a dlužníky a dokáže odhadnout i nesolventní kupující, kteří sice rezervují nemovitost, ale nakonec vše musí zrušit, protože nedostanou hypotéku. S makléřem po boku se nemusíte bát na prohlídkách ani zlodějů, násilníků nebo tipařů.

5. Co by mělo být zajištěno ve smlouvě?

Smlouva musí projít kompletní kontrolou ze strany zkušeného právníka. Ale měli byste dopředu počítat s využitím úschovy kupní ceny, která bude bezpečná pro vás i kupujícího. Jakmile budou peníze v úschově, podáte žádost o vklad do katastru a na vyplacení kupní ceny si dva měsíce počkáte, než se stane kupující vlastníkem. Jedině tak máte oba jistotu, že nepřijdete o nemovitost ani peníze. Do té doby doporučujeme počkat i s předáním nemovitosti, protože celá transakce se ještě může zhatit a pokud by kupující již nemovitost používal nebo upravoval, je těžké se finančně vyrovnat.

6. Budu muset platit daně?

Daň z převodu nemovitosti tradičně u nás platil vždy prodávající, od letošního roku je s novým občanským zákoníkem možné převést tuto povinnost na kupujícího a daň se přejmenovala na daň z nabytí. Přesto doporučeme prodávajícím v tomto ohledu být konzervativní, počítat s daní při stanovování kupní ceny a zaplatit ji, jak je u nás zvykem. Stejně byste jinak museli za zaplacení daně ručit. (Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí přešla na kupujícího od 1. 11. 2016)

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.