Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí krok za krokem

zprostedkovatel
Maxima Reality
12.5.2022
zprostedkovatel Sdílet na Facebooku
Vlastníkem nemovitosti se nestáváte hned po podpisu kupní smlouvy –⁠ musíte být také zapsaní v katastru nemovitostí. Vkladové řízení na katastrálním úřadě není nijak záludný proces, ale může se kvůli zbytečným chybám protáhnout. Přečtěte si náš návod, jak při návrhu na vklad postupovat.
Jak na předčasné splacení hypotéky

Co znamená vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí

Vlastnické právo k nemovitostem je jediné majetkové právo, které nevzniká ihned po podpisu kupní smlouvy, ale je k němu potřeba ještě jeho oficiální potvrzení vkladem do katastru nemovitostí. To znamená, že majiteli nemovitosti se stanete až když se vaše jméno objeví u příslušné nemovitosti v katastru nemovitostí. Co je v katastru, to platí.

Návrh na vklad vždy podáváte na katastrální úřad, který spravuje katastrální území, v němž se nachází nemovitost, kterou jste koupili. Po podání návrhu začne takzvané vkladové řízení, kdy úřad rozhodne, zda vašemu návrhu vyhoví. Pokud ano, tak v katastru nemovitostí přepíše vlastnického právo na vás.

Kdo a kdy návrh na vklad podává

Návrh může podat kupující, prodávající, většinou ho ale podávají obě strany naráz. Proto by mělo být v kupní smlouvě jasně definováno, která smluvní strana přepis nemovitosti na katastr podá a kdo zaplatí smluvní poplatek.

Běžnou praxí také je, že se dohodnutá strana nechá při vkladovém řízení zastoupit, typicky advokátem nebo realitním makléřem, který kupní smlouvu připravoval. Formálně zástupce není účastníkem řízení, ale uvedete ho do zvláštní kolonky ve formuláři. Zástupce také musí podepsat úředně ověřenou plnou moc se stranami, které zastupuje.

Služby odborníka doporučujeme při podávání návrhu vždy využít, ať se vyhnete zbytečným chybám a průtahům. Pokud prodáváte nemovitost s námi, naši právníci vám připraví veškerou smluvní dokumentaci včetně návrhu na vklad a postarají se také o doručení na katastr.

 

Ideální doba na podání návrhu je už při podpisu kupní smlouvy. Ta je totiž jedním z dokumentů, který budete při vkladovém řízení potřebovat. V praxi podepisujete kupní smlouvu a návrh na vklad zároveň, zejména pokud vám s procesem pomáhá makléř či advokát.

Co musí návrh na vklad obsahovat a jak ho vyplnit

Návrh na vklad podáte prostřednictvím speciálního formuláře, který lze podat elektronicky, osobně nebo poštou. Doporučujeme využít formulář v on-line aplikaci katastru nemovitostí, který vyplní velkou část údajů za vás (načte je z katastru) a budete s ním mít méně práce. Hotový formulář si můžete stáhnout v PDF a vytisknout nebo ho rovnou elektronicky odeslat na úřad.

Pozor: Pokud formuláře posíláte elektronicky, musíte mít datovou schránku nebo elektronický podpis a musíte kupní smlouvu konvertovat do ověřené datové podoby u notáře nebo na Czech POINTu.

 

Ve formuláři vyplníte:

 • kterých nemovitostí se změna vlastnického práva týká (pokud například kupujete rodinný dům, musíte zvlášť vypsat dům, pozemek nebo i zahradu),
 • kdo bude novým vlastníkem nemovitosti,
 • čí vlastnické právo bude vymazáno
 • a na základě jaké listiny se vlastnické právo mění (v tomto případě kupní smlouva).

K formuláři také musíte jako přílohu vložit jedno vyhotovení kupní smlouvy s úředně ověřenými podpisy. 

Pokud do katastru nemovitostí chcete zapsat novou stavbu nebo garáž, musíte katastrálním úřadu dodat ještě další dokumenty:

 • geometrický plán potvrzený katastrálním úřadem,
 • sdělení k dokončení stavby (případně kolaudační souhlas),
 • rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného
 • a formulář katastru Ohlášení změny údajů o pozemku, jehož součástí se stala stavba.

 

Při podání návrhu zaplatíte katastru nemovitosti poplatek 2 000 Kč. Pokud dokumenty podáváte osobně, můžete poplatek zaplatit na místě. Pokud je na úřad posíláte poštou, připojte k zásilce kolek v této hodnotě. Poplatek můžete také zaplatit převodem na zvláštní účet.

Co se děje po podání návrhu na vklad

Po obdržení vkladu označí úřad danou nemovitost v katastru plombou, která signalizuje, že v tomto listu vlastnictví probíhají změny. O povolení vkladu rozhodně úřad nejdříve do 20 dnů (to je ochranná lhůta, aby si vlastník nemovitosti všiml případného nelegálního návrhu na vklad), nejpozději do 30 dnů po podání návrhu na vklad. 

Během řízení úřad přezkoumá:

 • zda byla dodržena předepsaná forma návrhu,
 • zda je převodce skutečným vlastníkem,
 • zda má právní důvod převodu (kupní smlouva) všechny podstatné náležitosti,
 • či zda vkladu nebrání nějaké skutečnosti.

Pokud úřad návrh schválí, provede vklad vlastnického práva na list vlastnictví a obešle prodávajícího i kupujícího (nebo jejich zástupce, např. notáře nebo advokáta, který návrh podal). Proces převodu nemovitosti je tím dokončen a vy se stáváte jejími vlastníky.

Co když úřad návrh na vklad zamítne?

Při zamítnutí návrhu nastane jedna ze dvou možností. 

Pokud úřad návrh zamítne kvůli odstranitelným vadám (například nezaplacený poplatek, chybějící příloha nebo neověřený podpis), můžete to vyřešit nápravou v době, kterou vám úřad stanoví.

Pokud ale úřad návrh zamítne z důvodu neopravitelné chyby, musíte celý návrh podat znovu a znovu zaplatit poplatek. Za neodstranitelnou chybu považuje úřad například chybné označení parcely nebo smlouvy. Proto formulář před podáním velmi důkladně zkontrolujte.

Pokud vás celý proces vkladu do katastru zajímá podrobně, přečtěte si článek od našeho právníka plný praktických zkušeností. A pokud si s podáním návrhu nechcete dělat starosti, obraťte se na nás –⁠ všechny administrativní povinnosti související s prodejem nemovitosti za vás vyřídíme.

zprostedkovatel

Maxima Reality

Za 24 let své existence pomohla Maxima Reality více než 59 000 klientů. Jejím majitelem je od roku 2019 Vladimír Zuzák, pod jehož vedením se společnost profiluje jako realitní kancelář pro řešení životních situací. Maxima se dlouhodobě soustředí na vývoj inovativních služeb v oblasti prodeje a pronájmu nemovitostí, které zvedají úroveň českého realitního trhu.
 • prodáte 2x rychleji
 • můžeme navýšit prodejní cenu o 10-15 %
 • naši provizi platí kupující

Chci prodat nemovitost

dum
 • odhad zpracujeme vždy zdarma
 • zjistíme aktuální tržní cenu v dané lokalitě
 • realitní specialista vám volá obratem

Chci odhad tržní ceny

odhad
Cookie popup