Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 9 - 18 hodin

Jak poznat dobrou realitní kancelář?

Nespoléhejte se jen na známé jméno

Není žádné tajemství, že realitní trh je plný amatérů a mnohdy bohužel i podvodníků. Žádná regulace ze strany státu totiž neexistuje, realitní makléř je živnost volná. Není divu, že patříme k zemím s největším počtem makléřů vůbec.

Jak tedy poznat dobrou realitní kancelář? Nikdy se nespoléhejte jen na známé jméno, protože ve světě franšízového podnikání bohužel neznamená ani mezinárodní značka v názvu kanceláře záruku kvality. Při prověřování spolehlivosti realitní kanceláře si proto položte následující otázky:

Kolik nemovitostí už prodali?

Prvním důležitým měřítkem jsou zkušenosti – zásadní je, jak dlouho už je realitní kancelář na trhu, ale také kolik nemovitostí už prodala. Čím více zkušeností, tím lépe. Šikovnosti se totiž dosahuje s léty praxe – a to platí nejen pro realitní kanceláře, ale také pro makléře.

Jsou týmoví hráči?

Dobrou realitní kancelář nejde provozovat doma v garáži. Znakem kvality je tým realitních specialistů, kteří se zaměřují na různé typy nemovitostí, prodeje, pronájmy, novostavby nebo konkrétní lokality. Spolupracují navíc s odborníky na inzerci (fotografy, grafiky, marketéry, designéry), hypotečními specialisty a právníky.

REVOLUCE: Nejste spokojeni s kvalitou na trhu? JAK TO DĚLÁME MY

Mají svoje vlastní právníky?

Důležitým kritériem – zejména kvůli bezpečnosti celé transakce – je také vlastní právní tým, specializovaný na realitní právo. Kvalitní realitní kancelář nepracuje se smluvními vzory, připravuje vždy smluvní dokumentace na míru a poskytuje právní služby v ceně provize.

Jak se jim daří podnikání?

Podívejte se do obchodního rejstříku, výročních zpráv, účetních uzávěrek, jak společnost hospodaří. Zejména prověřte, zda realitní kancelář není v insolvenci, bankrotu nebo nebyla v jiném vážném problému. Hodně o společnosti vypoví i kanceláře a sídlo – zajděte se podívat, s kým máte tu čest.

Jaké jsou reference od klientů?

Reference jsou velmi zásadní. V internetovém věku už najdete na většinu podvodných firem stížnosti na internetu, v diskuzích nebo na facebooku. Vůbec nejspolehlivější jsou samozřejmě osobní doporučení od přátel.

Mají pojištění?

Zjistěte si, jaké pojištění má realitní kancelář. Samozřejmostí by mělo být profesní pojištění odpovědnosti, ale upozorňujeme, že před zpronevěrou vás nikdo nepojistí. A právě proto jsou tak důležitá všechna výše uvedená kritéria.

Dobrá realitní kancelář má zásadní přínos pro proces prodeje a koupě nemovitosti – nejen pro nalezení vhodných zájemců, ale především pro bezpečnost celé transakce, která je v řádu milionů Kč.

Vladimír Zuzák, generální ředitel realitní kanceláře MAXIMA REALITY

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Zprostředkovatelská smlouva

Jak má vypadat férová zprostředkovatelská smlouva? Co musí obsahovat a co tam být nemělo. ČÍST ČLÁNEK

Odhad ceny

Proč se ceny nemovitostí u odhadů liší a jak se v nich vyzvat? ČÍST ČLÁNEK

TAKÉ ČTĚTE

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná.
Proto jsme pro vás vydali průvodce realitního světa. ČÍST ČLÁNEK