Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Jak sehnat slušného nájemníka a  za jakých podmínek byt pronajmout?

Kdo pronajímá nemovitost, má jistotu stabilního měsíčního příjmu, který může být snadnou cestou ke splacení hypotéky, bezpracným přivýdělkem nebo rentou na stáří. Jak byt pronajmout za dobrou cenu a slušným nájemníkům vám poradíme v MAXIMA REALITY.

Pomoc s pronájmem bytu ocení stávající vlastníci nemovitostí i investoři, které k investici do bytu motivovaly aktuální nízké úrokové sazby hypoték.

Každý má nějakou představu, za kolik by svůj byt rád pronajímal. Jak výši nájmu nastavit ?

Pronajímatelé někdy chybně stanovují výši nájmu podle svých vlastních nákladů a potřeb. Po konzultaci s námi, kteří známe tržní ceny pronájmů v dané lokalitě a kategorii, se často tyto představy ukážou jako zkreslené nebo přímo nereálné. Ideální je nastavovat nájem společně s realitním specialistou. Druhá častá chyba je trvat na vyšší ceně a čekat. Když si to propočítáte, během jednoletého pronájmu není možné dohnat ztrátu nájemného, které vám uteklo za tři měsíce čekání.

Za jak dlouho se dnes dá byt pronajmout?

Když je cena nastavená dobře, pronajme se byt do čtrnácti dnů, maximálně do měsíce. Svoje klienty ale vždy upozorňujeme, že se nesnažíme byt pronajmout rychle na úkor kvality nájemníka. Raději půjdeme na prohlídku desetkrát, abychom si byli jisti, že jsme našli správného nájemníka a pronajímatel bude spokojený. Snažíme se takto navázat se svými klienty dlouhodobou spolupráci, kdy se o pronájem bytu nebo domu staráme kontinuálně několik let po sobě.

Do čeho investovat při přípravě bytu na pronájem?

Nájemci mají vysoké nároky hlavně na koupelnu a kuchyň, vnímají negativně třeba staré kachličky nebo obklad. I spotřebiče mohou hrát při rozhodování klíčovou roli. Vyplatí se koupit pračku, ledničku, myčku… Klienti dnes málokdy mají svoje. Je dobré vymalovat na bílo, působí to čistě a voní novotou. Jako nájemník na prohlídce vnímáte zrakem, ale také čichem. Kolikrát v bytech ještě před prohlídkou větráme nebo se snažíme je provonět.

Doporučujete svým klientům vybavit byty před pronájmem nábytkem?

Radíme byt nevybavovat, raději uvést do inzerátu, že je možné ho dovybavit. Je dobré se zbavit starého nábytku po rodičích, ten vždy zkazí první dojem z bytu, který pak vypadá staře a zastíní všechny provedené rekonstrukce. Praktické je nakoupit vestavěné skříně a úložné prostory, ale vše další až podle dohody a ne moc draze. Nájemníci se k nábytku nikdy nechovají jako ke svému. Postel určitě kupujte bez matrace, tu by měli mít nájemníci svoji.

Jak správně nastavit placení nájmu?

Nejlepší je nechat nájemce platit dopředu, ideálně asi pět dní před začátkem měsíce, abyste měli čas zkontrolovat, zda peníze došly na účet. Řekněme 25. každého měsíce.

Jaký máte názor na přepis energií na nájemníka?

Když energie převedete – a často s tímto klientům také pomáháme – nemusíte se starat o nic jiného než o další převod ve chvíli, kdy nájemník odchází. Riziko je, že pokud nebude platit, mohou vám odstřihnout elektroměr, jehož připojení pak může stát i několik tisíc korun. Pronajímatelům, kteří by si energie ponechali raději na svoje jméno, dokážeme pomoci.

Jak často nájemníky kontrolovat, aby byt nezničili?

Vaší zárukou pro případ, že by nájemník cokoli v bytě zničil, je kauce. Pokud nemá psa ani kočku, je obvyklá kauce ve výši jednoho měsíčního nájmu. První kontrolu doporučujeme provést po dvou měsících a potom zhruba každé tři měsíce a vždy upozornit nájemce minimálně dva dny dopředu.

Jakou uzavírat nájemní smlouvu?

Smlouvy na dobu neurčitou znamenají zbytečné zavazující povinnosti pro pronajímatele, kterého my chceme chránit, proto je nejlepší začínat smlouvou na dobu určitou – jeden rok, aby se pronajímatel a nájemce vzájemně poznali. A později je možné smlouvu automaticky prodlužovat. •

Proč pronajímat byt raději s realitní kanceláří?

Šetříme váš čas a nervy!

Jakmile dáte svoje telefonní číslo do inzerátu na pronájem nemovitostí, mohou vám zavolat desítky a stovky zájemců. A většina bude chtít přijít na prohlídku po práci, od čtyř do devíti večer. Denně máme stovky telefonátů. Klienti nám důvěřují, často máme od bytů klíče a můžeme prohlídky organizovat nezávisle na jejich volném času. Majitelům tak ušetřím spoustu času, mnozí z nich dokonce sami v době pronájmu bydlí v zahraničí.

Propagujeme váš inzerát

Maxima zajišťuje klientům rozsáhlou propagaci na realitních portálech a na svém webu, v magazínu, letácích a brožurách, kterou si nemohou dovolit jednotlivci ani menší realitní kanceláře. Navíc poskytujeme i služby profesionálního fotografa. Velkou výhodou je také naše databáze aktivně poptávajících klientů, díky které celý pronájem může proběhnout velmi rychle.

Poznáme slušné nájemníky

Dokážeme poznat a odfiltrovat neplatiče, máme placený přístup do registru dlužníků a náhledy do insolvenčních rejstříků. Umíme posoudit klienta už i podle chování na prohlídce, protože jsme jich viděli stovky. Majitelům garantujeme pronájem bytu po jeden rok – pokud by klient v dané lhůtě porušil nájemní smlouvu v rozsahu, který by vedl k ukončení nájmu, dalšího nájemce zajistíme zcela zdarma.

Zajišťujeme právní ochranu

Máme vlastní interní právní oddělení a smlouvy upravené podle nového občanského zákoníku. Musím říct, že klienti – pronajímatelé ani nájemci – naše smlouvy obvykle nemění, protože jsou bezpečné a vyvážené. Dokážeme poskytnout právní pomoc i ve výjimečných případech konfliktu s nájemníky.

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Právní poradna

Čtěte právní poradnu ředitele našeho právního oddělení, Mgr. Jiřího Lemberky. Číst články

Pronájem bytu bez oplétaček

Jak pronajímat byt, abyste na tom vydělali a přitom nemuseli ztrácet drahocenný čas. ČÍST ČLÁNEK

Sousedské vztahy

Sousedské vztahy aneb jaké máme povinnosti a jaká práva? ČÍST ČLÁNEK

Úschova kupní ceny

Jak zvolit schovatele při koupi nemovitosti a za jakých podmínek? ČÍST ČLÁNEK

Kupuji byt v novostavbě

Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi novostavby. ČÍST ČLÁNEK

Home staging

10 důvodů, proč se vyplatí home staging. Udělejte z vašeho bytu žádané zboží! Zjistit více

Smlouvy při koupi

Přečtěte si, co vše vás čeká při koupi nemovitosti, na co se připravit, co vše budete podepisovat. ČÍST ČLÁNEK

Kupujeme nemovitost

Poradíme vám sedm zásadních kroků, díky kterým se vyhnete většině nejzákeřnějších zádrhelů. ČÍST ČLÁNEK

Kupní smlouva

Jak poznat férovou smlouvu? Co vše byste si měli před podpisem ověřit a požadovat. ČÍST ČLÁNEK

S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více

Bydlíte v nájmu?

Máte právo na trvalé bydliště, domácího mazlíčka a spoustu dalších věcí. ČÍST ČLÁNEK

Pronájem s garancí

Garantujeme Vám 100% příjem z pronájmu,
12 měsíců v roce! ČÍST ČLÁNEK

Právní vady nemovitosti

Jak ověřit, jestli nemá nemovitost právní vadu? ČÍST ČLÁNEK

TAKÉ ČTĚTE

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná.
Proto jsme pro vás vydali průvodce realitního světa. ČÍST ČLÁNEK

Odhad ceny

Proč se ceny nemovitostí u odhadů liší a jak se v nich vyzvat? ČÍST ČLÁNEK

Odhad nemovitosti

Váš profesionální odhadce nemovitostí. Zdarma vypracujeme kvalifikovaný cenový odhad. Chci odhad

Nájemník neplatí!

Jak postupovat, když se z nájemníků vyklubou neplatiči. ČÍST ČLÁNEK

Novinky na e-mail

Hledáte nemovitost ke koupi? Nastavte si zasílání našich novinek do svojí e-mailové schránky. Chci novinky

Správa nemovitosti

Nechte svou nemovitost vydělávat bez starostí. Nabízíme službu, která zajistí vše, co potřebujete pro dlouhodobý pronájem svého bytu. Zjistit více

Devět ročních platů, víc ani ťuk

Jak se vyrovnat s novými pravidly hypoték? ČÍST ČLÁNEK

Zprostředkovatelská smlouva

Jak má vypadat férová zprostředkovatelská smlouva? Co musí obsahovat a co tam být nemělo. ČÍST ČLÁNEK