Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Jak si vybrat makléře? Pozor na amatéry a „rádoby RK”

Když kupujeme nový mobilní telefon, poptáme se známých, zeptáme se odborníků, pročteme internetové recenze. Nemovitost většinou neprodáváme častěji než jednou dvakrát za život, a to zpravidla za pomoci realitního makléře, ale mnohdy bohužel nevěnujeme jeho výběru ani takovou pozornost jako nákupu nového telefonu. A to se jedná o obchod za několik milionů.

Může se to zdát podřadné, ale vybrat toho správného makléře a potažmo tedy i realitní kancelář je nejdůležitější krok v procesu prodeje nemovitosti. Právě toto rozhodnutí určuje, jak rychle, ale hlavně výhodně a bezpečně, zkrátka úspěšně celý prodej dopadne. Jak ale z nepřeberného množství realitních makléřů vybrat toho správného?

Nabídka je široká a výběr makléře není snadný. Neusnadňuje jej ani legislativa, protože na zákon, který slibuje regulaci realitního trhu a vyšší kvalitu služeb, v České republice zatím stále čekáme. Zatím se jedná stále o živnost volnou, kterou může vykonávat kdokoliv a bez jakéhokoliv vzdělání v oblasti realitního trhu nebo poradenství. Proto je třeba vybírat pečlivě.

Vybírejte renomované realitní kanceláře, které mají na realitním trhu historii a nabyly potřebné zkušenosti. Nenechte se ale mýlit, známé jméno nemusí vždy znamenat záruku kvalitní služby a že realitní kancelář funguje na trhu již dlouho. V rámci realitního trhu vám bohužel ani světoznámá značka vždy nezajistí kvalitu. Pozor si také dejte na virtuální realitní kanceláře, které nabízejí pouze produkty a podpůrné služby pro realitní makléře na volné noze, bez jakékoliv odpovědnosti nebo záruky odbornosti.

Obejděte proto realitní kanceláře osobně, nechte si představit služby, které nabízejí, zkontrolujte si firmu v obchodním rejstříku, nechte si předložit profesní pojištění odpovědnosti za škodu a porovnejte je ještě před podpisem smlouvy o spolupráci.

Až se budete rozhodovat, kterou realitku oslovíte, porovnávejte následující:

Má realitní kancelář své skutečné sídlo?

Zkontrolujte si, zda na uváděné adrese skutečně existuje kancelář s potřebným technickým a personálním zázemím, nebo zda se jedná pouze o virtuální sídlo. Pozor si také dejte, zda smlouvu s vámi uzavírá makléř skutečně jménem kanceláře na základě platné plné moci, nebo jenom jménem svým. Pokud za sebou nemá realitní kancelář a smlouvu uzavírá pouze svým jménem, odpovídá za případnou škodu pouze on jako fyzická osoba. V takovém případě byste se případné náhrady škody asi jen těžko dočkali.

Jak vypadá jejich kancelář?

Zajděte se podívat do sídla realitní kanceláře. Všimněte si, v jakém prostředí její makléři pracují. Dobře fungující kancelář šlape jako namazaný stroj, má léty zavedené pracovní postupy a její pracovníci jsou schopni podrobně zodpovědět všechny vaše otázky. Všude panuje klid a pořádek. Chaos a nepořádek by měly být jednoznačně varovným signálem.

Má realitní kancelář svůj tým specialistů?

Podívejte se, kdo v kanceláři pracuje a jak svou nabídku prezentují zejména na svých internetových stránkách. Jsou to makléři, podle kterých stačí vyfotit pár snímků na mobil a tvrdí vám, že takhle to stačí, nebo se jedná o tým specializovaných expertů, který spolupracuje s grafiky, fotografy a designéry, finančními specialisty a právníky specializujícími se na právní vztahy k nemovitostem, kteří jsou schopni zajistit kompletní, odborné a bezpečné služby spojené s prodejem?

Má realitní kancelář vlastní právní oddělení?

Toto kritérium je obzvláště důležité kvůli bezpečnosti celé transakce. Pro kvalitní realitní kancelář je samozřejmostí nejen smluvní dokumentace na míru pro každého klienta a obchodní případ, ale také právní prověrka nemovitosti a případně pomoc s očištěním právních vad. Tento právní servis ani komunikaci s klienty o jejich připomínkách ke smluvní dokumentaci nemůže suplovat realitní makléř bez patřičného právního vzdělání, využívaje pouze vzorů smluv stažených někde z internetu nebo kopírovaných z jiných obchodních případů. Vlastní právní oddělení a advokát nonstop k dispozici v místě sídla je nespornou výhodou a podmínkou záruky jistoty bezpečnosti transakce.

Jak se jim daří podnikání?

Zjistěte si, jak realitní kancelář hospodaří. Projděte si obchodní rejstřík, výroční zprávy i účetní závěrky. V dnešní době, kdy je vše přístupné online, se vám už po krátkém hledání podaří zjistit, zda nebyla kancelář v insolvenci nebo zda nevyhlásila bankrot. Pokud kancelář nezveřejňuje své výsledky, nebo není vůbec v obchodním rejstříku zapsaná pod jménem, kterým se prezentuje, je to také určitý negativní signál.

Jsou pojištěni?

Zeptejte se také na profesní pojištění odpovědnosti, které by mělo být pro každou realitní kancelář samozřejmostí. Nezapomínejte ale, že před zpronevěrou vás nikdo nepojistí, proto je třeba prověřit i ostatní kritéria.

Co se o nich říká a píše?

Dobrým vodítkem jsou také reference. Zeptejte se na osobní zkušenost svých blízkých a podívejte se i na reference na internetu. Pokud má realitní kancelář na svých stránkách hodně referencí, podívejte se, který makléř je v referencích jmenován nejčastěji. Dalším velmi snadným způsobem získání informací je podívat se na hodnocení realitky na sociálních sítích. Pokud má realitní kancelář na facebookové stránce hodnocení blokované, určitě to není proto, že jí vadí spousta kladných referencí a poděkování za bezproblémovou spolupráci.

REVOLUCE: Nejste spokojeni s kvalitou na trhu? JAK TO DĚLÁME MY

Jak tedy poznat šikovného realitního makléře?

Ptejte se

Makléře se na první schůzce zeptejte, jak bude postupovat, a ověřte si tak jeho orientaci v procesu. S průběhem prodeje nemovitosti by vás měl dobrý makléř seznámit na první schůzce bez vyzvání – nejdříve by s vámi měl celý proces projít a potom se s vámi dohodnout na individuálním plánu prezentace a prodeje, který přizpůsobí specifikům vaší nemovitosti. Později by vás měl makléř průběžně informovat o průběhu prodeje – nechat si schválit inzerát, než ho zveřejní, a podávat vám pravidelně zprávu o tom, kolik lidí inzerát vidělo a kolik zájemců na inzerát zavolalo. Rozhodně byste o něm neměli slyšet až ve chvíli, kdy najde zájemce (pokud to nebude do druhého dne).

Vaše druhá otázka by se měla týkat ceny – dobrý makléř si s vámi dá schůzku v nemovitosti, kterou chcete pronajmout či prodat, a udělá kvalitní odhad tržní ceny. Můžete ho srovnat s nabídkou na realitních serverech nebo s cenovými mapami, které uvádí již finální ceny, za které se nemovitosti prodaly. Ptejte se makléře, podle čeho cenu určil – zaznít by měly věcné argumenty, jako jsou lokalita, dopravní dostupnost, typ vlastnictví nebo stav bytu a domu. Dobrý makléř by si měl od vás také rovnou vyžádat dokumentaci k nemovitosti a začít zjišťovat majetkové vztahy, například jestli nemovitost spadá do společného jmění manželů. S listem vlastnictví by měl automaticky přijet již na prohlídku.

Rady na závěr

Vždy hledejte makléře, který se věnuje prodeji nemovitostí na plný úvazek. Ani osobní reference či přátelský nebo příbuzenský vztah by vás neměly přesvědčit, abyste se svěřili do rukou amatéra (ani když je to váš strýc, tatínek nebo jiný člen rodiny nebo jejich známí). I kdyby za tuto „přátelskou službu“ nežádal žádnou odměnu nebo jen minimální, může vám svou neobratností či neodborností způsobit značné škody, byť v dobrém úmyslu. Ideální je, pokud má makléř za sebou už roky praxe v oboru – potom mu záleží na vaší spokojenosti a dobrém jméně víc než na výdělku.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.