Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Jaký bude realitní trh v roce 2016? Změny v daních

Zase změna pravidel hry!

Kdo by čekal zákon o realitním podnikání, bude zklamán. Férová pravidla pro realitní makléře jsou zatím v nedohlednu, zato zákonodárci přichystali pro rok 2016 opět změny v daních všeho druhu. A že jich máme u nemovitých věcí celou řadu – daň z nabytí, daň z nemovitosti a ještě DPH.

Na největší změnu roku 2016 se ještě máme čas připravit. S platností od 1. dubna má podle připravené novely přejít povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí na kupujícího. (Pozor! Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí přešla na kupujícího od 1. 11. 2016). Zákonodárci tak dokončili trend, jenž byl zřejmý už s novým občanským zákoníkem, kde došlo k přejmenování bývalé „daně z převodu“ na stávající „daň z nabytí“. Smluvní strany se pak mohly dohodnout, že daň bude platit kupující. Přesto většina lidí zůstávala u zažité praxe, kdy platba daně byla na prodávajícím a kupující byl ručitelem.

Od dubna bude všechno jinak a povinnost platit daň z nabytí přejde plně do rukou kupujícího

Prodávající bude tedy zbaven povinnosti daň zaplatit, poplatníkem daně bude pouze kupující a dojde i k odstranění institutu ručení. Zatímco většina kritiků argumentuje dlouhou tradicí a zavedenou praxí v České republice, vláda prý zavádí standard běžný v západní Evropě. Je otázka, jak se ke změně postaví prodávající – bude se daň nadále z kupní ceny odečítat, nebo budou kupující muset zaplatit státu ještě navíc 4 % z nabývací hodnoty? Důležitý bude rovněž postoj bank k úhradě daně z hypotečního úvěru. Zatím totiž bývá účelový, tedy pouze na uhrazení kupní ceny. Nově se také změní podmínky, za kterých budou od daně z nabytí osvobozeny nové stavby. Zatímco při koupi rozestavěné stavby musíte daň uhradit, osvobozeni jste až tehdy, kdy jde o první úplatné nabytí dokončené nebo užívané stavby. Nebere se tedy zřetel na to, kolikrát byla předtím stavba koupena nebo prodána coby rozestavěná. Záleží na tom, kdy je poprvé kupována coby dokončená nebo užívaná.

Další zdražení: DPH u pozemků, které tvoří funkční celek se stavbou

Již od ledna nás čeká také změna v DPH u stavebních pozemků, které získají novou definici. Daň se rozšíří i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou. Změny povedou u mnoha pozemků ke zdražení. Dosud se totiž daň z přidané hodnoty vztahovala jen na parcely, na kterých je stavba postavena, a na pozemky, na nichž by se podle stavebního povolení nebo udělení souhlasu stavba postavit mohla.

Nově DPH dopadne i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou (zahrady atd.). Do nové definice stavebního pozemku navíc spadají i ty, na nichž má být zhotovena stavba. Stačí k tomu, že jsou nebo byly předmětem stavebních prací nebo správních úkonů za účelem zhotovení stavby. A dokonce budou stavebními pozemky i tehdy, když stavební práce za účelem zhotovení stavby byly prováděny v jejich okolí.

Daň se navíc až dosud neplatila u parcel, kde byly inženýrské sítě dovedeny jen k hranici pozemku. Přestože parcela byla tím pádem do budoucna vhodná ke stavbě, spadala oficiálně do nezasíťovaných, které jsou od daně osvobozeny. Zpřísnění se dohodlo už dříve, po ročním odkladu nyní vejde v platnost. Dopady jsou zřejmé, část pozemků podraží, ale bude to platit jen pro pozemky, které prodávají plátci DPH.

Daň z nemovitých věcí čekají taky změny

Aby toho nebylo málo, dílčí změny se kvůli novelizaci týkají i daně z nemovitých věcí, přiznání budete muset letos podat do 1. února 2016 za každou nemovitost, kterou vlastníte. První zpráva je pozitivní – předmětem daně už nebudou rozestavěné stavby, ale jen stavby dokončené (fakticky) nebo užívané. Do výměry se nově nebudou započítávat místnosti v domě, které netvoří součást obytného prostoru, tj. například sklepy a komory.

Energetický štítek potřebujete i k pronájmu

Leden 2016 přináší novinky i pro pronajímatele bytů, kteří budou povinni předložit energetický štítek zájemcům o pronájem, stejně jako je tomu už nyní u kupujících v případě prodeje bytu. Energetickou třídu je třeba uvést i v realitní inzerci pronájmu. Štítek je možné nahradit u bytu vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé 3 roky.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.