Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Jaký bude realitní trh v roce 2016? Změny v daních

Zase změna pravidel hry!

Kdo by čekal zákon o realitním podnikání, bude zklamán. Férová pravidla pro realitní makléře jsou zatím v nedohlednu, zato zákonodárci přichystali pro rok 2016 opět změny v daních všeho druhu. A že jich máme u nemovitých věcí celou řadu – daň z nabytí, daň z nemovitosti a ještě DPH.

Na největší změnu roku 2016 se ještě máme čas připravit. S platností od 1. dubna má podle připravené novely přejít povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí na kupujícího. (Aktualizace informace 1.11.2016 – v tento den přešla povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí na kupujícího).

Zákonodárci tak dokončili trend, jenž byl zřejmý už s novým občanským zákoníkem, kde došlo k přejmenování bývalé „daně z převodu“ na stávající „daň z nabytí“. Smluvní strany se pak mohly dohodnout, že daň bude platit kupující. Přesto většina lidí zůstávala u zažité praxe, kdy platba daně byla na prodávajícím a kupující byl ručitelem.

 

Povinnost platit daň z nabytí přejde plně do rukou kupujícího

Prodávající bude tedy zbaven povinnosti daň zaplatit, poplatníkem daně bude pouze kupující a dojde i k odstranění institutu ručení. Zatímco většina kritiků argumentuje dlouhou tradicí a zavedenou praxí v České republice, vláda prý zavádí standard běžný v západní Evropě. Je otázka, jak se ke změně postaví prodávající – bude se daň nadále z kupní ceny odečítat, nebo budou kupující muset zaplatit státu ještě navíc 4 % z nabývací hodnoty?

Důležitý bude rovněž postoj bank k úhradě daně z hypotečního úvěru. Zatím totiž bývá účelový, tedy pouze na uhrazení kupní ceny.

Nově se také změní podmínky, za kterých budou od daně z nabytí osvobozeny nové stavby. Zatímco při koupi rozestavěné stavby musíte daň uhradit, osvobozeni jste až tehdy, kdy jde o první úplatné nabytí dokončené nebo užívané stavby. Nebere se tedy zřetel na to, kolikrát byla předtím stavba koupena nebo prodána coby rozestavěná. Záleží na tom, kdy je poprvé kupována coby dokončená nebo užívaná.

Další zdražení: DPH u pozemků, které tvoří funkční celek se stavbou

Již od ledna nás čeká také změna v DPH u stavebních pozemků, které získají novou definici. Daň se rozšíří i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou. Změny povedou u mnoha pozemků ke zdražení. Dosud se totiž daň z přidané hodnoty vztahovala jen na parcely, na kterých je stavba postavena, a na pozemky, na nichž by se podle stavebního povolení nebo udělení souhlasu stavba postavit mohla.

Nově DPH dopadne i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou (zahrady atd.).Do nové definice stavebního pozemku navíc spadají i ty, na nichž má být zhotovena stavba. Stačí k tomu, že jsou nebo byly předmětem stavebních prací nebo správních úkonů za účelem zhotovení stavby. A dokonce budou stavebními pozemky i tehdy, když stavební práce za účelem zhotovení stavby byly prováděny v jejich okolí.

Daň se navíc až dosud neplatila u parcel, kde byly inženýrské sítě dovedeny jen k hranici pozemku. Přestože parcela byla tím pádem do budoucna vhodná ke stavbě, spadala oficiálně do nezasíťovaných, které jsou od daně osvobozeny. Zpřísnění se dohodlo už dříve, po ročním odkladu nyní vejde v platnost. Dopady jsou zřejmé, část pozemků podraží, ale bude to platit jen pro pozemky, které prodávají plátci DPH.

ZDARMA: Profesionální odhad ceny nemovitosti! Stačí kliknout ZDE

Daň z nemovitých věcí čekají taky změny

Aby toho nebylo málo, dílčí změny se kvůli novelizaci týkají i daně z nemovitých věcí, přiznání budete muset letos podat do 1. února 2016 za každou nemovitost, kterou vlastníte. První zpráva je pozitivní – předmětem daně už nebudou rozestavěné stavby, ale jen stavby dokončené (fakticky) nebo užívané. Do výměry se nově nebudou započítávat místnosti v domě, které netvoří součást obytného prostoru, tj. například sklepy a komory.

Energetický štítek potřebujete i k pronájmu

Leden 2016 přináší novinky i pro pronajímatele bytů, kteří budou povinni předložit energetický štítek zájemcům o pronájem, stejně jako je tomu už nyní u kupujících v případě prodeje bytu. Energetickou třídu je třeba uvést i v realitní inzerci pronájmu. Štítek je možné nahradit u bytu vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé 3 roky.

Vyzkoušejte si MAXIMA REALITY hned!
Otevřete si cestu k bezpracné rentě.
Nabídněte svou nemovitost k pronájmu!
Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Právní vady nemovitosti

Jak ověřit, jestli nemá nemovitost právní vadu? ČÍST ČLÁNEK

S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více

Home staging

10 důvodů, proč se vyplatí home staging. Udělejte z vašeho bytu žádané zboží! Zjistit více

Pronájem s garancí

Garantujeme Vám 100% příjem z pronájmu,
12 měsíců v roce! ČÍST ČLÁNEK

Pronájem bytu bez oplétaček

Jak pronajímat byt, abyste na tom vydělali a přitom nemuseli ztrácet drahocenný čas. ČÍST ČLÁNEK

Nájemník neplatí!

Jak postupovat, když se z nájemníků vyklubou neplatiči. ČÍST ČLÁNEK

Pronajímáte byt?

Přečtěte si, jaká jsou vaše práva a povinnosti při pronájmu bytu. ČÍST ČLÁNEK

Odhad nemovitosti

Váš profesionální odhadce nemovitostí. Zdarma vypracujeme kvalifikovaný cenový odhad. Chci odhad

Kupujeme nemovitost

Poradíme vám sedm zásadních kroků, díky kterým se vyhnete většině nejzákeřnějších zádrhelů. ČÍST ČLÁNEK

Smlouvy při koupi

Přečtěte si, co vše vás čeká při koupi nemovitosti, na co se připravit, co vše budete podepisovat. ČÍST ČLÁNEK

Správa nemovitosti

Nechte svou nemovitost vydělávat bez starostí. Nabízíme službu, která zajistí vše, co potřebujete pro dlouhodobý pronájem svého bytu. Zjistit více

Bydlíte v nájmu?

Máte právo na trvalé bydliště, domácího mazlíčka a spoustu dalších věcí. ČÍST ČLÁNEK

TAKÉ ČTĚTE

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná.
Proto jsme pro vás vydali průvodce realitního světa. ČÍST ČLÁNEK

Kupuji byt v novostavbě

Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi novostavby. ČÍST ČLÁNEK

Kupní smlouva

Jak poznat férovou smlouvu? Co vše byste si měli před podpisem ověřit a požadovat. ČÍST ČLÁNEK

Odměna za doporučení

Za doporučení nemovitosti do prodeje vás odměníme. zjistit více

Sousedské vztahy

Sousedské vztahy aneb jaké máme povinnosti a jaká práva? ČÍST ČLÁNEK

Zprostředkovatelská smlouva

Jak má vypadat férová zprostředkovatelská smlouva? Co musí obsahovat a co tam být nemělo. ČÍST ČLÁNEK

Odhad ceny

Proč se ceny různých odhadů tolik liší a jak se v nich vyznat? ČÍST ČLÁNEK

Prodej bytu

Přečtěte si, jak dlouho trvá prodej nemovitosti. ČÍST ČLÁNEK

Úschova kupní ceny

Jak zvolit schovatele při koupi nemovitosti a za jakých podmínek? ČÍST ČLÁNEK