Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Kdy znovu splaskne realitní bublina? Vysoké ceny nemovitostí

S prodejem nečekejte

Ceny nemovitostí v Praze dosahují absurdních výšin a mnozí majitelé stále vyčkávají, aby prodali co nejvýhoději. Ekonomové i sociologové naopak varují - není důvod předpokládat, že ceny porostou věčně. Ekonomická krize z roku 2008, kterou měly na svědomí právě vysoké ceny nemovitostí, se může opakovat.

Průměrné ceny nových bytů jsou podle údajů Hypoteční banky aktuálně jen o 3,6 % nižší než v krizovém roce 2008, u starších bytů je rozdíl 11,2 %. Praha se ovšem celorepublikovému průměru výrazně vymyká – ceny jsou zde mnohem vyšší než v regionech, čili se rychle přibližují maximu, kterého dosáhly před ekonomickou krizí.

„To, že na trhu nemovitostí vznikla bublina, se bohužel obvykle dozvíme až poté, když splaskne,“ řekl v roce 2007 tehdejší viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer pro Hospodářské noviny. Velmi záhy se mělo ukázat, že měl pravdu. Čeká nás nyní další překvapivé splasknutí?

Jak odhadnout, kdy začnou ceny klesat

Kdy začínají ceny nemovitostí nebezpečně narážet na svůj strop? O situaci na realitním trhu vypovídá srovnání růstu cen s růstem mezd či HDP, ale také počet dní, které je třeba k prodeji či pronájmu. Z analýzy sReality, která byla zveřejněna letos v březnu, můžeme skutečně vyčíst rekordní údaje – v zimě 2016 se byt prodal v průměru za 60 dní, zatímco ještě na jaře 2015 to bylo 117 dní.

Schopnost expertů odhadovat bubliny je přitom značně omezená. Stejně tak bláhové je nicméně laické očekávání prodávajících, že ceny porostou pořád dál podle stávajícího trendu. Optimismus je podle sociologů typický pro chování lidí na realitním trhu, ale neodpovídá logice ekonomických cyklů. Jak nebezpečný je předpoklad, že ceny mohou jen růst, jsme si na českém realitním trhu vyzkoušeli právě v roce 2008.

A situaci na trhu nepomáhají ani nízké úrokové sazby, které už dlouho drží nízko Česká národní banka. Zatímco ceny nemovitostí rostou, k hypotečním úvěrům jsou povzbuzováni i kupující, kteří nemají žádné vlastní prostředky, půjčují si 100 % kupní ceny, a tedy pomáhají vytvořit na trhu bublinu. Švýcarská Banka pro mezinárodní platby proto nedávno doporučila centrálním bankám jednotlivých států, aby současné oživení ekonomiky využili k vracení úrokových sazeb na normální úroveň.

12992946_10154144385334559_1552154527_nAni developeři nepočítají s tím, že by aktuální vysoká poptávka po bytech trvala příliš dlouho – rok 2016 bude rekordní v počtu dokončených bytů, ale do roku 2020 se předpokládá klesající trend v nové výstavbě.

Jak naplánovat výhodný prodej

Stejně jako prodávající, i kupující předpokládají, že ceny dále porostou – z toho důvodu mají nyní velký zájem nakoupit nemovitosti i za stávající vysoké ceny, protože se obávají, že za rok budou ceny ještě vyšší. Pro majitele nemovitostí je to ideální příležitost prodat za výhodnou cenu, navíc poptávka je velmi vysoká a byt lze prodat rychle.

Jenže pokud budete čekat na další růst, riskujete, že ceny začnou klesat, dříve než nemovitost prodáte. Co se stane pak? Tentokrát to budou kupující, kdo začne vyčkávat – proč by kupovali za stávající cenu, když trend je klesající a za rok pravděpodobně nakoupí ještě levněji? Realitní trh se může na čas zastavit.

A změnu na trhu nemusí způsobit jen velká ekonomická krize. Úplně postačí, pokud se zvednou úrokové sazby, omezí se hypoteční úvěry na 100 % kupní ceny, jak vyhrožují banky už více než půl roku, anebo vejde v platnost navrhovaný zákon o dani z nabytí, který uvalí povinnost platit daň na kupujícího nad rámec kupní ceny, a tedy mnohým zkomplikuje pořízení vlastního bydlení.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.