Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 9 - 18 hodin

Správné označení předmětu převodu v kupní smlouvě

Nezapomeňte na prádelnu aneb správné označení předmětu převodu

Bezchybná kupní smlouva je alfou a omegou bezpečného převodu nemovitosti. Právě v ní totiž přesně specifikujete, co kupujícímu prodáváte, určujete v ní tak zvaný předmět převodu. Zní to sice samozřejmě, ale v realitní praxi není výjimkou, že prodávající kvůli zbrklosti či neznalosti zapomenou prodat s bytem třeba sklep, nebo podíl na jiných jednotkách – nebytových prostorách v domě, užívaných společně všemi vlastníky bytů v domě, nebo některý z okolních pozemků.

Zdá se to jako banalita, ale zdaleka ne všichni majitelé mají jasno, co všechno k jejich bytové jednotce náleží, resp. co všechno vlastní. Často pak není tak snadné předmět převodu označit. Správně byste měli mít doma uložené všechny kupní nebo darovací smlouvy a další takzvané nabývací tituly, které by dokládaly veškerý váš nemovitý majetek.

Zkušenosti ale ukazují, že mnozí prodávající vůbec netuší, co je jejich. Jak se to může stát? Nejčastěji je to důsledek postupných privatizací bytových fondů, pozemků pod domy a okolních pozemků, převádění družstevních bytů do osobního vlastnictví, darování nebo dědění nemovitostí.

Prodáváte byt či dům? S námi neplatíte provizi!

Čeho všeho jste vlastníkem?

Jakožto vlastník bytové jednotky máte vždy podíl na společných částech bytového domu, které nejsou vyčleněny jako samostatné jednotky. To jsou například společné chodby, schodiště, plášť domu, výtah a podobně. K tomu ještě můžete mít podíl i na samostatných nebytových jednotkách v domě, jako jsou prádelny, kanceláře, sklepy nebo sklady.

Možná toho vlastníte víc, než si myslíte, třeba podíl na některých nebytových či bytových jednotkách v domě. V minulosti při privatizaci obecních domů v bytová družstva docházelo k tomu, že někteří nájemníci se nechtěli stát členy. Družstvo si potom jejich bytové jednotky rozdělilo podílem mezi družstevníky. Při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví potom družstvo společně s bytem převedlo členovi družstva i podíl na těchto společných bytech.

Možná o tom nevíte, ale často jste i majiteli pozemků. Standardní je spoluvlastnictví pozemku pod domem, ale často jsou ve spoluvlastnictví i různé okolní pozemky. Společenství vlastnictví jednotek je můžou často přikupovat postupně na základě plné moci a majitelé bytů pak úplně ztrácejí přehled o tom, kde a čeho jsou ještě spoluvlastníky.

Co se stane, když neurčíte předmět převodu správně?

První nebezpečí je, že vám katastr zamítne návrh na vklad. Prodej se potom může protáhnout až o několik měsíců, než budete moci znovu podat opravený návrh na vklad (pokud na základě upozornění katastru nevezmete svůj chybný návrh zpět).

Druhý scénář nastane tehdy, když dojde k převodu bytové jednotky, ale zůstane vám podíl na nebytové jednotce nebo více jednotkách v domě. Zbytečně vám zůstane něco, co bylo určeno k užívání společně s bytem, budete mít povinnost platit daň z nemovitosti a kupujícímu zase budou tyto společně užívané jednotky scházet.

Jak zjistím, co je moje?

Když si tedy nejste jisti, co přesně vlastníte, nezbývá než se vydat na příslušný katastrální úřad. Tam si zažádáte o svůj výpis úplného přehledu vlastnictví, který není dostupný on-line – musíte nejdřív zaplatit poplatek, abyste získali seznam všeho, co vlastníte. Potom si můžete teprve vyžádat jednotlivé listy vlastnictví, abyste viděli svoje konkrétní nemovité věci a podíly na nich.

Dobrá realitní kancelář by měla vše výše uvedené pro vás ověřit a zajistit, aby byl předmět převodu kompletní. Nebezpečí, že bude něco chybět, je naopak vysoké, pokud používáte vzory smluv z internetu nebo jste se obrátili na nespolehlivého realitního makléře pracujícího „z obýváku“.

Doporučení je tedy následující. Za prvé, dejte si dohromady veškeré smlouvy, které souvisí s vaším nemovitým majetkem, protože nabývací tituly jsou k prodeji z tohoto pohledu nezbytné. Máte-li podezření, že nemáte všechno, zajděte na katastrální úřad pro přehled vlastnictví anebo výslovně žádejte po realitní kanceláři, aby všechno ověřila ona.

Vyhledávání v obsahu článků
POTŘEBUJETE TOTO TÉMA JEŠTĚ VÍCE PROBRAT?

Vyčlenili jsme speciální tým, se kterým můžete bezplatně všechny akutní otázky ohledně nemovitosti probrat.

Najdete nás i na sociálních mediích
Pronájem s garancí

Garantujeme Vám 100% příjem z pronájmu, 12 měsíců v roce! ČÍST ČLÁNEK