Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 9 - 18 hodin

PRODEJ NEMOVITOSTÍ A DANĚ

NOVÁ PRAVIDLA REALITNÍHO SVĚTA

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná. Speciálně to platí na začátku letošního roku, kdy si opět zvykáme na nová pravidla, která nám nadělili zákonodárci. Nechte se expertně provést svými povinnostmi, ať víte, co znamenají změny zákona pro prodej nemovistí a daně.

Průvodce daňovými povinnostmi a novými pravidly na realitním trhu jsme pro vás připravili společně s Ing. Janem Hrubým, daňovým expertem z odborného týmu MAXIMA REALITY. Svěříte-li prodej nemovitostí a daně do rukou našich realitních specialistů, nemusíte se obávat, že byste se nevyznali ve svých povinnostech. My se postaráme o všechno za vás.

DAŇ Z NEMOVITOSTI

Přiznání podejte do konce ledna!

Za všechny byty, domy a pozemky, které vlastníte 1. ledna daného roku, musíte zaplatit v příslušných krajích daň z nemovitosti. S finančním úřadem byste měli komunikovat pokaždé, když se stav vašeho nemovitého vlastnictví v daném kraji mění oproti předchozímu roku. Můžete se dostat do dvou situací: Pokud jste nemovitost prodali a žádná vám v tomto kraji už nezbyla, prostým dopisem oznámíte, že už nejste poplatníkem daně v daném kraji. Pokud jste nemovitost koupili, anebo prodali a zároveň vám v daném kraji stále nějaká zůstala, potom podáváte nové přiznání k dani z nemovitosti. Vyjasníte aktuální stav nemovitého majetku a necháte si vyměřit daň.

REVOLUCE: Nejste spokojeni s kvalitou na trhu? JAK TO DĚLÁME MY

A jaká je nejčastější chyba? „Poplatníci zapomínají na nové přiznání v situacích, kdy prodali jen jednu z nemovitostí, zatímco jiná jim v daném kraji ještě zůstala,“ upozorňuje Ing. Jan Hrubý. Změny v dani z nemovitosti od r. 2016 jsou jen nepatrné a týkají se především nemovitostí pro podnikání. Fyzických osob se dotkne jen jedna změna: týká se pozemků, které přináleží k bytovým domům, tedy jsou užívány spolu s bytovými jednotkami a jsou ve spoluvlastnictví vlastníků bytů. Nově budou zdaněny současně s bytem. Znamená to zdražení, ale jen velmi mírné – finanční úřad podlahovou plochu bytu vynásobí koeficientem 1,22 namísto dosavadních 1,20.

DAŇ Z NABYTÍ

Plátcem se má na jaře stát kupující! (Pozor! Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí přešla na kupujícího od 1. 11. 2016).

Daň z nabytí platíte vždy ihned poté, co dojde k převodu nemovitosti. Zákonodárci připravují na letošní rok zásadní změnu – plátcem daně z nabytí nemovité věci se má stát definitivně kupující namísto prodávajícího. Prodávající budou naopak zcela zbaveni odpovědnosti, protože role ručitele bude zrušena.

Ačkoli změna je naplánovaná na 1. dubna, návrh jde v lednu teprve do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, tedy se nezdá v tuto chvíli moc pravděpodobné, že by do tří měsíců zákonodárci stihli novelu schválit. „Jakmile však ke změně dojde, kupující musí být připraveni uhradit 4 % z nabývací hodnoty nemovitosti ještě navíc, nad rámec kupní ceny,“ zdůrazňuje Ing. Jan Hrubý. Budete-li tedy kupovat nemovitost za 3 miliony Kč, 120 000 Kč byste měli mít schováno doma v šuplíku, abyste je mohli uhradit státu. To je novinka, protože podle stávající úpravy se tato 4 % z kupní ceny odečítala a kupující je mohli pokrýt hypotečním úvěrem.

Dokud ovšem není novela schválena, stále platí pravidla, na která jsme zvyklí, čili povinnost zaplatit daň z nabytí má prodávající, není-li ve smlouvě uvedeno jinak. Kupující je ručitelem.

V připravované novele o dani z nabytí najdeme ještě jednu novinku. Týká se osvobození nových jednotek od daně. Daň z nabytí se nebude platit při prvním úplatném nabytí dokončené nebo užívané jednotky. Osvobození se tedy týká především novostaveb z developerských projektů. Naopak stavby, které se prodávají ještě rozestavěné, budou ve všech případech podléhat dani z nabytí.

DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY

Některé pozemky nakoupíte dráž!

Než se pustíme do DPH, předesíláme a zdůrazňujeme, že toto vše se týká nemovitých věcí, které prodávají plátci DPH – obvykle tedy právnické osoby, developeři. Pozemků, domů a bytů prodávaných fyzickými osobami, které zpravidla nejsou plátci DPH, se tyto změny nedotknou.

1.  POZEMKY

Za většinu pozemků se DPH neplatí, jsou od daně osvobozeny. Daň z přidané hodnoty zaplatíte u pozemků jen ve dvou případech:
DPH jsou zatíženy pozemky tvořící jeden funkční celek se stavbou, která rovněž podléhá DPH. Sazba potom odpovídá tomu, o jakou stavbu jde – buď 21 %, anebo 15 % (snížená sazba je u takzvaných sociálních bytů a domů), případně 0 % u staveb, které jsou od daně osvobozeny (viz níže).

Sazbou DPH ve výši 21 % jsou dále zatíženy stavební pozemky. Stavebními jsou nově i pozemky, které jsou nebo byly předmětem stavebních prací nebo i správních úkonů za účelem zhotovení této stavby. A jsou to dokonce také pozemky, v jejichž okolí byly prováděny stavební práce – například je tedy stavebním i ten pozemek, na jehož hranici jsou zavedeny inženýrské sítě.

2.  STAVBY 

Za stavby platíte DPH jen pět let po jejich dokončení, později jsou od daně osvobozeny. Ale od r. 2016 zaplatíte DPH navíc i v případech, kdy na starší stavbě byly provedeny podstatné stavební úpravy, které si vyžádaly novou kolaudaci. V takovém případě běží prvních pět let opět s DPH, než dojde znovu k osvobození od daně. „Týká se to například developerských projektů, kdy ve starším domě vytvoříte nové mezonetové byty nebo provedete podobně závažné stavební úpravy,“ dává příklad Ing. Jan Hrubý.

Na závěr je důležité upozornit, že pro plátce DPH, kteří prodávají stavby a pozemky, může být mnohdy výhodnější kvůli odpočtům prodávat s daní, i když jsou ze zákona tyto stavby a pozemky už od daně osvobozeny.

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Pronájem s garancí

Garantujeme Vám 100% příjem z pronájmu, 12 měsíců v roce! ČÍST ČLÁNEK