Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

S prodejem nemovitostí nečekejte

Ceny nemovitostí jsou právě teď na vrcholu.

Ceny nemovitostí v celé republice a především v Praze za poslední dva roky raketově vzrostly. Velkou měrnou k tomu přispěly nízké úrokové sazby a 100% hypotéky. Podle posledních statistik to ale vypadá, že těmto dnům odzvonilo. Průměrná cena metru čtverečního pražského bytu za poslední tři měsíce klesla o 63 Kč/m2, což se po raketovém růstu v předešlých letech stalo poprvé. Čeká nás období stagnace cen nebo dokonce jejich pádu?

Pokud jste vyčkávali s prodejem nemovitosti na ten správný moment, kdy se ceny vyšplhají na vrchol, tak právě teď máte ideální příležitost. Svoji nemovitost můžete během podzimní sezóny stále ještě prodat s vysokým ziskem. Podzim tradičně patří na realitním trhu k nejživějším obdobím, poptávka po koupi se zvyšuje a úrokové sazby jsou stále ještě příznivé. Ale to nebude trvat věčně. ČNB hlásí, že úroky půjdou nahoru, a to letos i v příštím roce.

Trend rostoucích cen nemovitostí je s největší pravděpodobností u konce, jak ukazuje i poslední průzkum společnosti OctopusPro, která provozuje cenové mapy. Pokud se podíváme na čísla detailněji, zjistíme, že ještě na jaře rostla cena metru čtverečního v Praze v průměru o tři tisíce korun za tři měsíce (z 62 233 Kč na 65 258 Kč). Za poslední tři měsíce už cena stagnuje, dokonce mírně klesá (na současných 65 195 Kč). Jde o první zastavení růstu cen za poslední dva roky.

Kupujících ubývá

Stagnace cen úzce souvisí s klesajícím počtem bonitních kupujících. V loňském roce bylo zvykem, že se kupní smlouvy podepisovaly doslova pár hodin po vyvěšení inzerátu. Jenže ČNB zrušila možnost 100% úvěru a zároveň kupujícím přibyla povinnost uhradit 4% daň z nabytí nemovitosti. Vlastní bydlení si proto může dovolit stále méně zájemců. A podle prognóz ČNB bude tento trend pokračovat i v příštím roce. Navíc v poslední době sledujeme, že na současnou stagnaci cen nemovitostí již banky začaly reagovat při schvalování úvěrů, kdy odhady tržních cen při schvalování hypoték již běžně stanovují o několik stovek tisíc níž, než je jejich aktuální prodejní cena. Nízké odhady bank pak dostávají i bonitní zájemce o koupi do dalších problémů při schvalování úvěrů.

Přestože jsou byty na trhu velmi probrané a stále jich ubývá, je nejvyšší poptávka stále po stejném typu nemovitostí. Nejvíce žádané jsou byty v cihlové zástavbě v pěší dostupnosti od metra. Nejčastěji lidé hledají byty 2 + kk. Tato dispozice vyhovuje nejširšímu okruhu kupujících. Hodí se jak pro singles, mladý pár, nebo starší manžele, kterým už odrostly děti. Díky babyboomu posledních let ale prodáte snadno i byt 3 + 1.

Za kolik nemovitost nabídnout?

Tato otázka trápí asi každého majitele nemovitosti. Jak určit správně tu nejvyšší cenu, aby se netrápili prodejem příliš dlouho, a přitom na prodeji netratili? Když budete hledat tu správnou cenu nemovitosti, nenechte se zmást průměrnými čísly, s těmi se správné ceny nedopočítáte. Cena se totiž liší ulici od ulice. A roli kromě lokality hrají i další faktory, jako je konstrukce domu, podlaží bytu, dispozice a tak dále.

Odhad ceny nemovitosti si proto nechte vypracovat od specialistů, kteří při určení ceny porovnávají ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě (zjišťují je v katastru nemovitostí) s aktuálním stavem nemovitosti, kdy posuzují nejen stav bytu, ale také bytového domu, orientaci oken, pozici v lokalitě apod. Za kvalifikovaný odhad ceny nemusíte platit. Dobré a kvalitní realitní kanceláře poskytují tuto službu zdarma. O tom, jak si správně vybrat realitní kancelář, si můžete přečíst na našem blogu v seriálu Realitní kanceláře.

 

ZDARMA: Profesionální odhad ceny nemovitosti! Stačí kliknout ZDE

Co tedy plyne z aktuální situace na trhu pro prodávající?

Ceny nemovitostí jsou vždy závislé na poptávce. Pokud klesá počet kupujících, zastavuje se i růst cen. Již od nového roku ubývá zájemců o koupi, kterým je banka ochotna na nové bydlení půjčit a výhledově čekáme situaci na trhu ještě horší. Banky zvyšují hypoteční sazby a ČNB dále přiostřuje svá doporučení ohledně posuzování bonity klienta při schvalování úvěrů. Proto ten, kdo chce prodat v době nejvyšších cen, by si měl s prodejem pospíšit a začít již letos na podzim, dokud je kupujících ještě dostatek.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.