Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Tajemství úspěšného prodeje domu

Kvalitní příprava na prodej

Rodinný dům přímo v Praze nebo v dojezdové vzdálenosti od metropole, to je hotové bohatství. Za domky se tu platí více než kdekoliv jinde. Pokud ale chcete úspěšně prodat dům v Praze, atraktivní lokalita nestačí. Podmínkou úspěchu je kvalitní příprava domu na prodej. Obecně platí, že čím je nemovitost dražší, tím je potřeba věnovat prezentaci více péče. Fotografie, odhad tržní ceny i průběh prohlídky – to vše musí být ještě lepší než jindy.

Idyla v podobě vlastního domu se zahradou je natolik univerzálním snem většiny rodin, že se nevyhne ani těm, které žijí v Praze – městě, kde se za domy a pozemky platí vice než kdekoli jinde v republice. Čím méně času budete muset trávit dojížděním za prací do hlavního města, tím více budete muset za dům zaplatit. Ceny v okolí Prahy se výrazně liší od vzdálenějších částí Středočeského kraje.

Dejvice nebo Nebušice?

Není dům jako dům, rodinné domy v Praze je třeba vždy rozdělit do dvou kategorií, které mají rozdílné ceny i cílové skupiny zájemců o koupi. Jsou to rodinné domy v historické rezidenční zástavbě přímo v Praze a potom rodinné domky za Prahou, v tak zvaných satelitních městečkách nebo přilehlých vesnicích. „Každá lokalita je specifická a trh přesně určuje její cenu a hodnotu. Nejžádanější jsou Praha 6, 5 a 4 – Ořechovka, Vokovice, Malvazinky, Barrandov, Modřany nebo Krč,” vyjmenovává realitní specialista nejhezčí rezidenční lokality, o které je nyní zájem. Ceny domů jsou zde stabilně vysoké a vedle dobrého dopravního spojení do centra města platí kupující i za dokonalou občanskou vybavenost.

Čeho je v rezidenčních lokalitách dostatek, to naopak chybí satelitním městečkům. Hlavní devízou řadových domů v satelitech je výrazně nižší cena. Svůj sen o vlastním domě si tak mohou splnit i mladé rodiny, kupní cena je zde srovnatelná s cenou bytu v centru Prahy. Často je i dopravní dostupnost do metropole rozumná. „Dům se dá upravit podle subjektivních požadavků, ale nedá se přestěhovat. Rozhodující je výběr lokality, do které se promítá životní styl konkrétních klientů,” ujišťuje Ing. arch. Monika Christová majitele domů v satelitních městečkách, kteří se obávají, že pro svůj dům budou zájemce hledat těžko. Zatímco vám už možná děti vyrostly, mladých rodin se zájmem o cenově dostupné bydlení ve vlastním domě je stále dost.

Kdo jsou zájemci o koupi? Nejčastěji rodiny

Všichni realitní specialisté potvrzují, že bydlení v domě za Prahou opravdu nejčastěji vyhledávají rodiny s malými dětmi – chtějí jim poskytnout možnost vyrůstat mimo rušné části velkoměsta. O luxusnější bydlení v rezidenčních částech Prahy potom mají zájem samozřejmě movitější a sebevědomí kupující. „Je to zpravidla rodina s dobrým zázemím a jistou prací. Mají jasný cíl, znají realitní trh a jsou si vědomi, že koupě domu je dobrá investice do budoucna,” shrnuje své zkušenosti se zájemci o koupi realitní specialista.

Co od zájemců o koupi domu očekávat?

„Koupě domu je větší rozhodnutí než koupě bytu. Dům lidé obvykle kupují na delší časový úsek. Při výběru postupují pečlivě, koupi důkladněji zvažují a posuzují z více hledisek,”upozorňuje na náročnost prodeje Ing. arch. Monika Christová. Mění-li naopak někdo bydlení v rodinném domě za byt v centru Prahy, nemusí to končit vždy šťastně.

Jak připravit svůj dům na prodej

Zájem o rodinné domy je, ale čím vyšší kupní cena, tím pečlivěji si kupující rozmýšlejí, který dům je ten pravý. Prodávající si musí dát záležet na všestranné přípravě domu na prodej. Spoléhat na náhodu, že se nějaký kupující snad objeví, i když fotografie nejsou valné a cena je možná příliš vysoká, se nevyplácí. Čím déle je dům v prodeji, tím rychleji klesá jeho cena. Zájemci o koupi sledují inzertní servery, dům je okoukaný a začíná být všem podezřelé, proč se tak dlouho nedaří ho prodat. Pomoci vám může Home Staging.

Stanovit od počátku správnou tržní cenu, za kterou se rodinný dům prodá rychle a dobře, je proto jedním z nejdůležitějších kroků. A bez zkušeného realitního specialisty se těžko v rychlosti zorientujete na realitním trhu dostatečně na to, abyste cenu stanovili sami.

ZÍSKEJTE: Jedinečné bonusy a služby až za 20 000 Kč! ZDE

Kdy začít?

Na focení potřebujete slunečné dny První dojem je nejdůležitější. Pro zájemce o koupi vašeho domu to budou fotografie a videoprohlídka, které přiložíte k inzerátu. Pamatujte, že nezbytnou podmínkou úspěchu při focení i natáčení je hezké počasí – podzimní slunečné dny dávají poslední šanci na hezké snímky, která se bude opakovat zase až na jaře. Kupující oceňují profesionální fotografie a také videoprohlídky, s amatérským focením už si dnes určitě u rodinných domů nevystačíte.

Příprava rodinného domu na prodej, to ovšem není jen focení – velmi podstatnou součástí je shánění dokumentů potřebných k prodeji. „Pomáháme například kompletovat projektovou dokumentaci, upozorňujeme na obsenci tzv. energetického štítku (PENB), který je dnes podmínkou u každého prodeje nemovitosti,” vypočítává realitní specialista, co všechno pro klienty běžně zařizuje. Čím dál častěji se makléři setkávají také s nedořešeným právním stavem nemovitosti, který je třeba před prodejem očistit. Řešíme nezkolaudované části staveb, chybějící doklady, rozdělení majetku, doplacení hypotéky nebo bohužel i zatížení exekucemi. Klienti MAXIMA REALITY si naštěstí nemusí platit svého právníka – vše vyřeší interní právní oddělení a specializovaní realitní specialisté.

Na co se těšit?

Šťastné konce a zábavná překvapení „Zájemci o koupi domu po mě například jednou žádali, aby mohli v tomto domě jednu noc přespat, aby si ho vyzkoušeli. Byl to dům, kde bylo všechno řízené počítačově, chtěli se přesvědčit, jestli by jim tento způsob bydlení vyhovoval,” vzpomíná Ing. arch. Monika Christová na to, jak pečlivě někdy lidé koupi domu zvažují. Co ovšem makléře těší nejvíce, to jsou šťastné konce všech příběhů a životních situací spojených s prodejem domu.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.