Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

7rad_01

7 rad, jak si změnit byt

Tak, jak bydlíte a čím se obklopujete, tak potom i žijete. Když je domácnost zanedbaná, i člověk je zanedbaný. To je krédo interiérového designéra Tomáše Havránka. „A naopak, hezké prostředí vám to v dobrém vrátí,“ říká. „Kultivujte byty, tím kultivujete i sami sebe!“

Jak se Češi obecně staví k navrhování interiérů?
Jako ke zbytečnému luxusu. Je to taková ta česká nátura „co mi kdo bude radit, já to umím nejlíp“. Utrácíme taky za to, co je okázalé: za auto, drahou dovolenou. Bydlení je soukromé, to není vidět, a tak to šidíme.

Zlepšuje se to podle vás příliš pomalu?
Teď je v módě vaření. Na každé televizi k tomu běží nějaké pořady. Kéž by se to stalo i s bydlením! Utrácíme za auto, za drahou dovolenou. Bydlení není vidět, tak ho šidíme.

Mnoho lidí ovšem bydlí v paneláku, dá se s takovým bytem vůbec něco dělat?
Samozřejmě, že dá! Jenže častým problémem je, že lidé považují bydlení v paneláku za handicap a snaží se to vykompenzovat třeba tím, že interiér chtějí mít venkovský nebo středomořský. Takže se do paneláku roubují rustikální, chalupářské, rádoby zámecké kuchyně nebo provensálský styl. A to se nehodí. Pak je tady ještě IKEA. Když tam něco koupíte, nemůžete v designu udělat chybu. IKEA má zásluhu na tom, že za dvacet let zkultivovala české domácnosti. Na druhou stranu jsou si pak všechny domácnosti podobné. Spousta Čechů paradoxně žije ve skandinávském stylu.

A jaký je vlastně typický „český styl“?
Tradiční české dřeviny, dub a buk. České sklo, český textil. A pak funkcionalismus, vytříbený, prvorepublikový městský styl.

Co byste poradil lidem, kteří si chtějí zařídit bydlení?
Cestovat a dívat se. Ve Španělsku nebo v Itálii je hravost a nadšení pro bydlení fantastické! Naopak moc nedoporučuju inspirovat se bydlením známých osobností. Většinou to bývá manželka nějakého fotbalisty, která se doma nudí a sama si zařídí byt. Je to amatérské a lidi pak kopírují ten amatérismus.

1. Ujasněte si, ak chcete žít
Bydlení by mělo uspokojovat vaše potřeby. Myslete na sebe, nekopírujte jiné bydlení nebo bydlení v časopisech.

2. Nechte si poradit
Architekt nebo designér může být pouze konzultant pro vaše nápady. Buď to tím skončí, nebo se spolupráce rozvine.

3. Změnu bydlení si vychutnejte
Vlasy si také nestříháte doma, ale chodíte ke kadeřníkovi. Asi byste nakonec také dospěli k hezkému bydlení, ale bude to zdlouhavé, náročné a nákladné. S odborníkem ušetříte čas a nervy a zařizová- ní nového bydlení prožijete s radostí.

4. Nebudujte bydlení „na celý život“
„Mám to na celý život“ je jeden z největších mýtů. Život se mění a byt na to musí umět reagovat: být flexibilní a připravený třeba na změnu dispozice.

5. Utrácejte za fundamentální věci
Nebojte se utrácet za podlahy, dveře, stěny nebo osvětlení, protože je určitě nebudete za chvíli předělávat. Naopak pohovku můžete za pět let vyměnit. V Česku je zvykem to dělat spíše naopak.

6. Nepodléhejte módě
Designér by vám neměl nutit, co je zrovna trendy nebo v módě. Měl by to být dialog, který povede ke společnému řešení.

7. Všechno nemusíte vyřešit hned
Nechte si doma prostor na to, co teprve přijde. Nemá cenu vytvořit úžasný miminkovský pokoj, protože ho za půl roku stejně budete muset předělat. Až dítě povyroste a přivede si kamarády, aby si nepřipadalo trapně v růžovém pokojíčku.

Další rozhovory ZDE