Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

christova_01

Práce makléře je pro mě posláním

Monika Christová se věnuje profesi realitní makléřky v MAXIMA REALITY již čtrnáctým rokem a je dlouhodobě nejlepším prodejcem domů. Nemovitostem se vlastně věnovala již na vysoké škole. Je vystudovanou architektkou a vždy se zajímala o kulturu prostředí a o bydlení, které považuje za jeden z nejdůležitějších prvků v životě člověka. Proto se rozhodla z hledání toho správného domu udělat svoji práci, která ji velmi baví a naplňuje.

Ovlivňuje fakt, že jste vystudovaná architektka, vaši profesi makléře?
Ano, člověk dokáže vyhodnotit lépe stavebně konstrukční stav domu. Umím správně určit prodejní cenu nemovitosti. Mohu klientům kvalifikovaně poradit a říct, jak se dá dům opravit nebo zrekonstruovat.

Jak by měl prodejce postupovat, aby prodal dům co nejlépe?
Měl by si nechat poradit od zkušeného a certifikovaného makléře, který pomůže s nastavením reálné tržní ceny domu. Když se totiž začne nepřiměřeně vysoko, může se stát, že se nakonec prodej zrealizuje za nižší cenu, než kdyby byla nastavena hned na začátku správně. Každý chce samozřejmě za dům dostat co nejvíc, pokud ale nemovitost visí v nabídce dlouho, ztrácí na hodnotě, atraktivitě a ve výsledku se bohužel často prodá za míň, než by mohla.

Jak je to s domy zatíženými hypotékou, je prodej takových nemovitostí komplikovanější?
Téměř všechny domy, které prodávám jsou zatížené hypotékou. Tato záležitost je vždy řešitelná, není to překážkou. Naši právníci a hypoteční poradci řeší takové situace denně, ale je to v podstatě jen technická záležitost.

Umíte odhadnout, kdy se z klienta, který pouze hledá, stane kupující?
Ano, takoví lidé si už při prohlídce malují, co kam dají, jak budou jednotlivé pokoje vypadat, jak to bude v domě fungovat. Už si představují každodenní život, který v domě povedou.

Není to jen obchod

 

Co kupující řeší kromě lokality a ceny domu?
Řeší hlavně to, zda je třeba dům nějak rekonstruovat nebo stavebně upravovat, samozřejmě také to, jestli jim dům vyhovuje dispozičně, jestli jim bude vyhovovat i za deset, dvacet let.

Na co se mají při výběru domu dívat?
Měli by důkladně zvážit, jestli jim vyhovuje lokalita. Vždycky říkám, že dům se dá upravit podle subjektivních požadavků, ale nedá se přestěhovat. Například jsem opakovaně prodávala dům, protože rodina špatně odhadla každodenní užívání. Z rodičů se stali pak taxikáři svých dětí, které vozili do města, do škol, na kroužky a podobně. Takže za sebe říkám, že lokalita je to nejdůležitější, na co se při koupi domu zaměřit.

Stalo se vám, že jste se díky prodeji domů s někým spřátelila?
Ano, troufnu si říci, že jsem díky této profesi získala hodně přátel. Realitní makléř potkává spoustu zajímavých osobností, někteří z nich se na mě obracejí s prodejem opakovaně. Jejich důvěra je přesně to, co mi „dobíjí baterky“.

Co vás nejvíc baví na práci makléře?
Má to drajv, každý den je jiný. Mám ráda živou a dynamickou práci, nemám ráda stereotyp. Práce je i mým koníčkem. Prostě se plně slučuje s mým workoholismem (smích). Není to jen obchod. Vnímám to jako poslání. Jako architekt si uvědomuji, jaký vliv má kultura prostředí na osobnost a že bydlení je jedním z nejdůležitějších prvků v životě. I to jsou důvody, proč prodej nebo koupi nemovitostí ráda řeším, baví mě to a s plným nasazením a empatií se snažím klientům pomoci co nejlépe.

christova_02

Ing. arch. Monika Christová

realitní specialista

605 227 019 - 800 111 555