Hypotéky pro mladé? Jak financovat vlastní bydlení, když banka řekne “ne”?

zprostedkovatel
Maxima Reality
18.7.2022
zprostedkovatel Sdílet na Facebooku
Chtěli jste si pořídit vlastní bydlení, ale museli jste se svého snu vzdát kvůli vysokým hypotékám? Nebojte se, řešení, jak financovat vlastní bydlení, je celá řada a vznikají další. Všeobecné zdražování, inflace i zásahy ČNB do úrokových sazeb zahýbaly v současné době s bydlením víc než kdy dřív. A určitě nejste jediní, kteří na hypotéku nedosáhnou – přestože se jedná o nejčastější způsob financování vlastního bydlení. Poslední roky tento trend trápí v podstatě celou Evropu. A nejde o malý počet lidí. Mladá generace (lidé ve věku 20-30 let) tvoří v České republice 12 % celkové populace. A asi není překvapením, že 80 % třicátníků si myslí, že získat vlastní bydlení je pro ně těžší než před lety pro jejich rodiče. Jaké možnosti financování můžete tedy kromě hypotéky využít? 
Zakladatel Ownestu Martin Machala

Prodej nemovitost, získej na novou 

Nejjednodušší variantou je financovat koupi nové nemovitosti prodejem jiné. Pokud navíc využijete naši službu Polovina ihned nebo Rychlý výkup, můžete mít velkou částku hotovosti v ruce a lepší vyjednávací pozici pro nákup nového bytu. Je veřejným tajemstvím, že kdo má „hotové“, je pro majitele zájemcem číslo jedna. Nevlastníte byt ale garáž? I prodejem garáže nebo zahrádky si můžete přijít na pěkné peníze – respektive na akontaci na hypotéku. V Praze prodáte garáž i za 1 milion Kč. Ne každý má ale pozemek nebo byt po babičce a pro mladé to platí dvojnásob. Pak se nabízí v zásadě tři varianty. 

Státní podpora s několika „ale“

Snahu podpořit mladé má i stát. Pokud je vám do 40 let a nevlastníte nebo nespoluvlastníte žádnou nemovitost, můžete zažádat o úvěrový program „Vlastní bydlení“ od Státního fondu podpory investic.  

Ten nabízí půjčku s úrokem 2, 49 % což je v době stoupajících úrokových sazeb až k 7 % velmi lákavá nabídka. Na modernizaci bydlení si můžete půjčit až 750 tisíc korun, na pořízení bytu (osobní vlastnictví i družstevní podíl) tři miliony korun a na pořízení či výstavbu rodinného domu tři a půl milionu. 

Splnit ale musíte ještě jednu podmínku – o úvěr mohou žádat jen sezdané páry a výjimku tvoří pouze samoživitelé nebo lidí z nesezdaného soužití, pokud trvale pečují o dítě mladší 15 let. 

I když fond tyto limity každoročně navyšuje, „státní hypotéka“ pořád kompletně nepokryje pořízení vlastního bydlení v některých velkých městech, především v Praze. Byty tu běžně stojí pět a více milionů. Navíc finance, které má fond k dispozici jsou již aktuálně vyčerpané. Reálná šance, jak je získat, se tak nabízí především v lednu, kdy se program každoročně spouští.  

Stavební spoření

Další variantou, jak financovat pořízení nové nemovitosti, je úvěr ze stavebního spoření. Podmínky se ale liší u každé spořitelny a je třeba si dobře spočítat, zda vás výhodněji nevyjde klasická hypotéka. Nízká a pevná úroková sazba po celou dobu splácení může vypadat výhodněji, záleží ale na tom, jak dlouho žadatel spoří na stavebním spoření nebo jestli stavební spoření vůbec už má. Proto jednotlivé programy dobře prostudujte a nedejte jen na první číslo měsíční úrokové splátky. 

Bydlení ve vlastním s Ownest

Novinkou na trhu je služba Ownest, která přichází s tzv. „Rent-to-Own“ modelem financování, který se už využívá například v USA nebo Anglii. Služba je určená především pro mladé, kteří aktuálně nemají možnost složit peníze na akontaci, která dnes činí 10–20 % z ceny vybrané nemovitosti. Jak to funguje? Vy si vyberete byt a Ownest ho za vás koupí. Během pěti let budete mít dostatek času našetřit na jeho financování běžnou hypotékou. Do té doby máte na byt plné předkupní právo a bydlíte v něm jako nájemník za tržní nájemné. Je to v podstatě takový odrazový můstek k hypotéce. 

U nás stačí mít našetřeny 3 % ceny nemovitosti, což je výrazně menší částka, než kterou po mladých požadují banky. Poskytujeme mladým čas, který na cestě za vlastním bydlením potřebují. Za pět let se může z koncipienta stát právník srenomé a změní se i jeho finanční možnosti,“ přibližuje službu zakladatel Ownestu Martin Machala. 

Výhoda spočívá tedy především v tom, že rychleji a snadněji dosáhnete na nemovitost, kterou byste si jinak mohli pořídit až za půl dekády. Za stejné měsíčními náklady, které by vám nyní pokrývala hypotéka, si s Ownest můžete pořídit až o 2/3 hodnotnější nemovitost – tedy větší byt, lepší dispozici nebo třeba lokalitu. A o tom už se vyplatí přemýšlet. Místo v 2+kk budete moc žít ve 3+kk a v klidu zakládat rodinu. A pokud byste toužili koupit velikostně stejný byt a srovnali jste hypotéky a Ownestu, vychází Ownest v měsíční splátce (zahrnující nájemné a odkládání peněz na budoucí hypotéku) o čtvrtinu výhodněji. 

Vybírat si můžete i z naší nabídky nemovitostí. „Chceme, aby lidé měli šanci navzdory nepříznivé situaci na poli hypoték na vlastní bydlení dosáhnout. Jsme rádi, že můžeme s Ownest spolupracovat a poskytnout tak mladým službu, která jim cestu za vysněným domovem usnadní,“ potvrzuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima reality. 

Máte chuť se dozvědět víc? Podívejte se na Ownest.cz. A vyzkoušet můžete i kalkulačku a své případné splátky si rovnou spočítat. 

Chci prodat nemovitost

  • prodáte 2x rychleji než jinde
  • navýšíte prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi zaplatí kupující
zprostedkovatel

Maxima Reality

Za 24 let své existence pomohla Maxima Reality více než 59 000 klientů. Jejím majitelem je od roku 2019 Vladimír Zuzák, pod jehož vedením se společnost profiluje jako realitní kancelář pro řešení životních situací. Maxima se dlouhodobě soustředí na vývoj inovativních služeb v oblasti prodeje a pronájmu nemovitostí, které zvedají úroveň českého realitního trhu.
  • prodáte 2x rychleji
  • můžeme navýšit prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi platí kupující

Chci prodat nemovitost

dum
  • odhad zpracujeme vždy zdarma
  • zjistíme aktuální tržní cenu v dané lokalitě
  • realitní specialista vám volá obratem

Chci odhad tržní ceny

odhad
Cookie popup