5 osvědčených triků, jak rychle prodat byt

zprostedkovatel
Ing. Vladimír Zuzák
19.4.2024
zprostedkovatel Sdílet na Facebooku
Rok 2024 přinesl na realitní trh nový vítr. Hypotéky jsou zase dostupnější a levnější, proto roste zájem o nemovitosti. Jak si pojistit rychlý prodej bytu a přitom dosáhnout na co nejvyšší cenu? Těchto pět tipů vám prodej usnadní.
Jak rychle prodat byt

Kupujícím přinesl rok 2024 velmi dobré zprávy: úrokové sazby klesly pod šest procent. Navíc se uvolnila kritéria, takže na hypotéky už zase dosáhne i střední třída s průměrnými příjmy. Zájemců o vlastní bydlení je teď už zase dost a s počtem zájemců rostou i vaše šance na rychlý prodej nemovitosti za skvělou cenu.

Prodej bytu obvykle trvá tři měsíce, rodinný dům by se měl prodat do půl roku. Jestli potřebujete peníze ještě rychleji, musíte na to jinak. Máme pro vás tři možnosti:

 1. Nejdřív můžete zvážit rychlý výkup bytu, v takovém případě ovšem bude váš zisk vždycky nižší než při standardním prodeji.
 2. Můžeme vám vyplatit půlku peněz předem (někdy dokonce až 80 %). Tak získáte čas na prodej nemovitosti za lepší cenu.
 3. Neztrácejte čas prodejem na vlastní pěst a co nejdřív svěřte prodej nejlepším realitním specialistům v lokalitě, kde se vaše nemovitost nachází.

Jaký postup se v současné chvíli nejvíc vyplatí? Jak prodat za dobrou cenu? Řiďte se našimi pěti pravidly a čeká vás úspěšný prodej:

1. Přesně určete tržní cenu

Tržní cena je vždycky klíčem k rychlému prodeji. Určitě se vyhněte zmateným experimentům. Zájemci sledují velmi pozorně realitní servery a všímají si toho, kdo s cenou hýbe nahoru a dolů. Později je na prohlídce těžko přesvědčíte, že si za cenou svého bytu pevně stojíte.

Naopak využijte všechny dostupné metody, abyste určili tržní cenu správně. To může být těžké, protože ceny nemovitostí právě rostou. Možná tedy můžete prodávat o trochu dráž než ti před vámi, ale zase to nesmíte přehnat, abyste zájemce neodradili.

Odhad tržní ceny pro vás rádi zpracujeme zdarma – stačí vyplnit tento formulář. Naši makléři určí cenu podle cenových map, kde vidíme, za kolik se v poslední době reálně prodaly nemovitosti ve vaší lokalitě. Tak můžete nastavit cenu správně hned napoprvé.

2. Interiér připravte na focení

Kromě ceny dokážou nalákat na prohlídku především atraktivní fotky. Chce to kvalitní foťák, zkušeného fotografa, který umí fotit interiéry (a to není samozřejmost, však si to zkuste), ale taky poměrně zásadní úpravy interiéru.

Byty jsou různé: prázdné nebo plné nábytku, staré nebo nové, dosud neobydlené nebo zděděné po babičce. Každý si žádá jinou přípravu, aby na fotkách vypadal atraktivně. Nebojte se tomu věnovat celý den – anebo i víc dnů. Většinou je třeba vymalovat, uklidit, nějaký nábytek odvézt a jiný přivézt, zajistit si světla i květiny. 

Bytoví designéři nabízejí službu známou jako home staging. Když si pozorně projdete realitní servery, uvidíte, kolik bytů jím prošlo. Vypadají jako hotelové pokoje – ustláno, prostřeno, rozsvíceno, uklizeno. Pryč jsou naopak všechny osobní věci, a tak si zájemci můžou snadno představit, jaké by to bylo, kdyby tam bydleli oni sami.

Homestaging je nutný pro rychlý prodej bytu

Homestaging je nutný pro rychlý prodej bytu

3. Investujte do inzerce

Jakmile máte správně určenou cenu a skvělé fotky, je prodej na dobré cestě. Teď zbývá sepsat text inzerátu (pár tipů najdete v našem článku Jak prodat byt). Pak už „jen“ ukázat inzerát všude tam, kde lidé hledají bydlení. Tady platí: čím víc lidí váš inzerát uvidí, tím rychleji se ozve zájemce. Vyplatí se do inzerce investovat.

Prodávající často dají inzerát všude, kde je to zdarma, třeba na Facebook, Instagram nebo dokonce na Bazoš. A pak ztratí dlouhé týdny čekáním na to, až se někdo ozve. Dát si inzerát na sociální sítě není vůbec špatný nápad, ale nejprve ho pověste na sReality, Reality.iDnes a další velké realitní servery.

Výhodou prodeje s realitní kanceláří bývá to, že inzerce je v ceně provize, a to včetně tzv. topování, kdy platíte za to, aby se inzerát neustále posouval nahoru mezi aktuální. To bývá u většiny bytů nutnost, jinak se ztratí v propadlišti dějin.

4. Zájemcům vyjděte vstříc

Cílem všeho výše uvedeného snažení je jediná věc: dostat zájemce na prohlídku. Jakmile překročí dveře vašeho bytu, máte vyhráno, pokud se s nimi ovšem dokážete dohodnout. Nikdy nespoléhejte na to, že zájemců bude ještě dost.

Zajímejte se, kdo jsou tito lidé, kteří přišli na prohlídku. V jaké jsou situaci? Co potřebují? Na čem jim záleží? A co se jim líbí a naopak nelíbí na vašem bytě? Zjistěte si o nich co nejvíc a potom se snažte vyjít jim vstříc. Často je klíčem k uzavření obchodu sleva, i kdyby to bylo jen 5 %. Ale nemusí jít vždycky jen o peníze.

Zájemci můžou ocenit třeba to, že dokážete rychle jednat a uzavřít smlouvu hned zítra. Nebo se potřebují brzy stěhovat. Možná by si chtěli nechat váš nábytek. Existuje spousta cest, jak si je naklonit na svoji stranu, aby si zvolili právě váš byt. Nejvíc zkušeností s tímto jednáním mají pochopitelně makléři, kteří dokážou prodej urychlit.

Online aukce zajistí rychlý prodej bytu!

Online aukce zajistí rychlý prodej bytu!

5. Papíry a vady řešte předem

Dejte si pozor i na to, abyste nakonec nezdržovali vy sami. Nečekané právní vady, problémy s převodem v katastru, nebo třeba nesplacená hypotéka, to vše může obrovsky zdržet prodej nemovitosti. V nejhorším případě i odradit zájemce, kteří mohou vypovědět rezervační smlouvu, pokud jim k tomu dáte dobrý důvod. 

Než začnete s inzercí, najděte všechny případné právní vady. Jejich odstraňování totiž může trvat i několik měsíců, pokud zahrnuje geodetické měření, kolaudaci, nebo i odkup cizího pozemku. Právní prověrku je nejlepší svěřit právníkovi zkušenému v oblasti realitního práva, ale začít můžete i sami.

Otevřete si Nahlížení do katastru nemovitostí, kde uvidíte váš list vlastnictví i katastrální mapu. Tam najdete všechna případná věcná břemena, zástavy, exekuce, případně chybějící zakreslení garáže, pozemku nebo cesty. U bytů zase kontrolujte, zda nejde o nebytové prostory, studio nebo ateliér. Pak hned volejte dobrého právníka.

Jak rychle prodat rodinný dům?

Jak rychle prodat rodinný dům?

Zdroje

https://www.penize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/423646-jak-uspesne-prodat-byt-tri-nejcastejsi-chyby

https://www.novinky.cz/komercni-clanky/clanek/5-osvedcenych-triku-jak-rychle-prodat-byt-40324179

https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/kviz-test-nemovitost-prodej-koupe-dan-ze-zisku-dan-z-nabyti-nemovitosti-realitni-kancelar

https://www.penize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/296789-prodavame-byt-jak-dlouho-trva-prodej-nemovitosti

https://www.dumabyt.cz/rubriky/poradna/jak-jednoduse-a-rychle-prodat-nemovitost-bez-realitky_28200.html

Chci prodat nemovitost

 • prodáte 2x rychleji než jinde
 • navýšíte prodejní cenu o 10-15 %
 • naši provizi zaplatí kupující
zprostedkovatel

Ing. Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák je majitelem a ředitelem realitní kanceláře MAXIMA REALITY, která působí na pražském realitním trhu 26 let. Zuzák je všestranným znalcem realitního trhu. Zkušenosti v oblasti financí a realit sbíral například v ING a Hypocentru Modré Pyramidy. Po dobu 10 let zastával pozici obchodního ředitele ve FINEP HOLDING Group. Zuzák kritizuje nedostatečnou regulaci realitního byznysu, prosazuje vyšší standardy ochrany prodávajících i kupujících. Je autorem řady poradenských článků o realitním trhu na Peníze.cz, má profil na Linkedin.
 • prodáte 2x rychleji
 • můžeme navýšit prodejní cenu o 10-15 %
 • naši provizi platí kupující

Chci prodat nemovitost

dum
 • odhad zpracujeme vždy zdarma
 • zjistíme aktuální tržní cenu v dané lokalitě
 • realitní specialista vám volá obratem

Chci odhad tržní ceny

odhad
Cookie popup