5 osvědčených triků, jak rychle prodat byt

zprostedkovatel
Ing. Vladimír Zuzák
22.4.2021
zprostedkovatel Sdílet na Facebooku
Spěcháte na prodej nemovitosti? Tak to nejste sami! Většina majitelů se zajímá o to, jak prodej bytu urychlit. Nabízejí se různé strategie. Vše záleží na tom, proč na prodej spěcháte a kdy potřebujete peníze. Důležitou roli hraje i to, jestli najdete kupce, který má hotovost, nebo se bude čekat na schválení hypotéky.
Jak rychle prodat byt

Prodej nemovitosti má několik klíčových fází: hledání kupujícího, příprava smluv, čekání na schválení úvěru. A nakonec řízení v katastru. V každé z těchto fází můžete prodej nemovitosti urychlit, nebo naopak zpomalit. Záleží, jak dobře jste připraveni a jestli využijete služby realitních profíků, které jsou pro prodávající často zdarma. Prodej bez realitky často trvá i dvakrát déle.

Nejdřív si položte otázku: Proč chcete prodat rychle? Kdy potřebujete peníze (a kolik)? Průměrná doba prodeje je tři měsíce u bytů a šest měsíců u domů. A to nemluvíme o tom, kdy se ozve první vážný zájemce. Rozhodující je, kdy se peníze z prodeje konečně objeví na vašem bankovním účtu.

Peníze ihned, zn. spěchá

Jestli potřebujete peníze rychleji než za 3-6 měsíců, nabízí se tyto scénáře:

1. Získat polovinu peněz předem

V Maximě vám můžeme vyplatit polovinu tržní ceny, ještě než začneme vaši nemovitost inzerovat a hledat kupce. Setkáváme se totiž často s klienty, kteří z různých důvodů spěchají na peníze, ale nepotřebují ihned celou částku. Na rychlé řešení jejich finanční situace často stačí 50 % z tržní ceny nemovitosti. To umíme zařídit, peníze vám vyplatit, a tak pro vás zajistit více času na prodej za plnou tržní cenu.

2. Zvolit okamžitý výkup nemovitosti

Když potřebujete velmi rychle více než 50 % z tržní ceny, můžete zvažovat výkup nemovitosti. V tom případě od vás odkoupí nemovitost přímo Maxima Reality, ale nebude to bohužel za plnou tržní cenu. Výkup pro nás představuje riziko, protože není jisté, za kolik se později vaši nemovitost podaří prodat. Zejména výkup bytů však nabízíme už za 90 % z tržní ceny, což je aktuálně nejlepší nabídka na realitním trhu.

Jestli tato řešení nejsou pro vás a času máte přece jen o něco víc (aspoň 6 týdnů), tak můžete zvolit standardní prodej a vyzkoušet našich 5 triků. Jde o velmi aktuální postupy, které právě teď používají pro urychlení prodeje i naši realitní specialisté. Nebo si rovnou domluvte schůzku s našimi realitními specialisty, kde vaše možnosti probereme osobně.

Jak rychle najít kupce

První krok k rychlému prodeji je rychle najít kupce. To si žádá především správnou strategii při inzerci na realitních serverech. Váš inzerát musí být dobře viditelný, atraktivní a cena musí odpovídat aktuální situaci na trhu. Když na prodej spěcháte, nespoléhejte se nikdy jen na sociální sít, jako je Facebook nebo Instagram. Nestačí ani jeden oblíbený realitní server. Inzerujte všude, kde to dává smysl, a připlaťte si taky za to, aby se váš inzerát neustále posunoval nahoru mezi aktuální (tzv. topování).

Trik č. 1  Přesně určete tržní cenu

Spoustu času můžete ztratit při zbytečných experimentech s prodejní cenou. Někteří majitelé postupují právě takto: zkouší inzerovat za vysokou cenu a čekají, jestli se někdo ozve. Pak své inzeráty mění a cenu snižují, protože žádní zájemci nevolají. Takhle ovšem přijdete nejen o čas, ale taky o důvěru kupujících, kteří jsou na realitních serverech každý den a vašeho zmateného počínání si všimnou.

Nejrychlejší je objednat si odhad tržní ceny online. Realitní makléři vám zdarma vypočítají aktuální tržní cenu, a to podle cenových map a údajů z katastru. Díky tomu získáte přesnou představu o tom, za kolik se v poslední době prodaly podobné nemovitosti ve vaší lokalitě. Když tržní cenu nastavíte správně, zájemci se vám ozvou už během první dnů po zveřejnění inzerátu.

Online odhad zajistí rychlý prodej nemovitosti

Online odhad zajistí rychlý prodej nemovitosti

Trik č. 2  Připravte interiér na focení

Druhou důležitou částí vašeho inzerátu jsou fotky. Kupci obvykle dají na první dojem: atraktivní fotky je dokážou rychle zaujmout a motivovat k tomu, aby přišli na prohlídku. Naopak fotky z mobilu případné zájemce zbytečně odradí. Na realitních serverech je přitom v tuto chvíli obrovská konkurence. Prodávají se byty dříve pronajímané přes Airbnb, které se vyprázdnily kvůli Covidu, a ty jsou oproti běžným bytům perfektně upravené i nafocené. Za poslední rok se proto významně zvýšily standardy inzerce.

Přípravu na focení tedy nepodceňujte, i když na prodej spěcháte. Nebojte se tomu věnovat celý den. Bytoví designéři nabízejí službu známou pod pojmem „home staging“, kdy vymalují, vymění nábytek nebo provizorně zařídí prázdný byt nebo dům. Výsledkem jsou neutrální, atraktivní fotky, které vyzdvihnou potenciál vaší nemovitosti. Zkušenosti realitních kanceláří ukazují, že kupci skutečně dají na první dojem. Home staging vede k navýšení prodejní ceny o 10-15 %, navíc najdete kupujícího dvakrát rychleji.

Homestaging je nutný pro rychlý prodej bytu

Homestaging je nutný pro rychlý prodej bytu

Trik č. 3  Vyzkoušejte online aukci

Tohle je trik, se kterým přišli naši makléři v MAXIMA REALITY. V poslední době se osvědčuje u všech typů nemovitostí – bytů, rodinných domů i chat a chalup, o které je právě teď enormní zájem. Na začátku se mírně sníží inzerovaná cena, abychom přilákali v krátkém čase větší množství zájemců. Pak proběhnou prohlídky a pokud máme vážných zájemců více, můžeme vyhlásit online aukci.

Aukce probíhá hodně podobně jako tzv. obálková metoda při prodeji nemovitosti. Každý přihodí podle svých možností nějakou částku k původně inzerované ceně. Navrhovanou kupní cenu pošlou zájemci e-mailem do předem určeného data. Byt nakonec koupí ten, kdo dá nejvíc. Celý prodej nemovitosti se takto významně urychlí a navíc získáte podstatně víc peněz. Aukce však probíhají obvykle pod vedením rekonomavé realitní kanceláře, jinak to na zájemce nepůsobí důvěryhodně.

Online aukce zajistí rychlý prodej bytu!

Online aukce zajistí rychlý prodej bytu!

Jak rychle prodat byt

Jakmile máte zájemce o koupi, můžete začít dojednávat podmínky prodeje, které se zakotví do rezervační smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Sestaví se tzv. harmonogram prodeje, kde se určí termíny pro všechny kroky nezbytné k podpisu kupní smlouvy. Na straně prodávajícího bývá potřeba zejména dořešit tzv. právní vady na nemovitosti. Kupující zase nejčastěji jednají v bance o hypotečním úvěru.

Trik č. 4  Právní vady řešte včas

Důležité je postarat se o to, abyste nakonec prodej nemovitosti nezdržovali vy sami. Ještě než začnete s inzercí, zjistěte si všechny případné právní vady na nemovitosti. Odstraňování právních vad totiž může v některých případech trvat i několik měsíců. Řešíte-li rychlý prodej domu, dejte si pozor na případné černé stavby, příjezdovou cestu i hranice vašeho pozemku. Řešení těchto vad totiž zahrnuje geodetické měření, kolaudaci, případně odkup cizího pozemku, a to může trvat opravdu dlouho.

Právní vady za vás nejlépe zkontroluje právník zkušený v oblasti realitního práva (třeba naše právní oddělení). Jestli si chcete vyzkoušet amatérskou právní prověrku, otevřete si Nahlížení do katastru nemovitostí, kde uvidíte váš list vlastnictví i katastrální mapu. Tam najdete všechna případná věcná břemena, zástavy, exekuce, případně chybějící zakreslení garáže, pozemku nebo cesty. U bytů zase kontrolujte, zda nejde o nebytové prostory, studio nebo ateliér, to by se muselo promítnout do prodejní ceny.

Jak rychle prodat rodinný dům?

Jak rychle prodat rodinný dům?

Trik č. 5  Hlídejte schvalování úvěru

Velké zdržení při prodeji bytu může způsobit zdlouhavé jednání v bance. Pokud máte možnost vybírat si mezi kupujícími, zvolte ty, kteří mají peníze v hotovosti. V takovém případě se nemusí na nic čekat, rychle dojde k podpisu kupní smlouvy a složení peněz do úschovy. Takovou možnost však nebudete mít vždy, protože hypoteční úvěry jsou velmi časté. Přesto se vyhýbejte alespoň kupujícím, kteří jsou teprve v začátcích jednání o poskytnutí hypotečního úvěru.

Dejte přednost těm, kteří mají úvěr už předjednaný. Zejména pozor na ty, kteří zatím jen prošli hypoteční kalkulačkou na internetu. Pokud kupující ještě nemají hypotečního poradce, doporučte jim, ať si nějakého rychle seženou. Jejich služby jsou obvykle zdarma, přitom dokážou zajistit rychlý a hladký průběh žádosti a celého schvalovacího procesu v bance (viz naše Nejlepší hypotéka). Dále do smluv vždy zahrňte smluvní sankce pro případ, že by kupující nedodrželi sjednané termíny. Jinak můžete ztratit i dva až tři měsíce, kdy se čeká na výsledek jednání s bankou. Pokud žádost o úvěr nakonec banka neschválí, musíte znovu byt inzerovat.

Délka řízení na katastru

Počítejte s tím, že peníze se převádějí z úschovy na účet prodávajícího až poté, co je kupující zapsán v katastru jako nový vlastník nemovitosti. Od návrhu na vklad do zápisu vlastnického práva přitom uběhne 21-30 dní. Právě tak dlouho totiž trvá řízení na katastru. 20 dní je ochranná lhůta, kdy je vlastník informován o změnách v listu vlastnictví a může se proti nim odvolat. Ta se nedá nijak zkrátit ani urychlit. I kdybyste tedy našli kupujícího do týdne, peníze získáte nejdřív za 21 dní od podpisu kupní smlouvy. Standardní prodej tedy vždy potrvá minimálně jeden měsíc.

Obrovské zdržení však může způsobit případné zamítnutí návrhu na vklad, pokud v něm budou vážné chyby. Proto vždy požádejte zkušeného právníka, aby vám návrh na vklad připravil. Právě v této závěrečné fázi se totiž může prodej značně protáhnout.

–> Chcete se dozvědět víc o prodeji bytu? Čtěte náš článek Jak prodat byt? Detailní postup pro úspěšné hledání kupujícího

Zdroje

https://www.novinky.cz/komercni-clanky/clanek/5-osvedcenych-triku-jak-rychle-prodat-byt-40324179

https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/kviz-test-nemovitost-prodej-koupe-dan-ze-zisku-dan-z-nabyti-nemovitosti-realitni-kancelar

https://www.penize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/296789-prodavame-byt-jak-dlouho-trva-prodej-nemovitosti

zprostedkovatel

Ing. Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák je majitelem a ředitelem realitní kanceláře MAXIMA REALITY, která působí na pražském realitním trhu 24 let. Zuzák je všestraným znalcem realitního trhu. Zkušenosti v oblasti financí a realit sbíral například v ING a Hypocentru Modré Pyramidy. Po dobu 10 let zastával pozici obchodního ředitele ve FINEP HOLDING Group. Zuzák kritizuje nedostatečnou regulaci realitního byznysu, prosazuje vyšší standardy ochrany prodávajících i kupujících. Je autorem řady poradenských článků o realitním trhu na Peníze.cz, má profil na Linkedin.

Přečtěte si aktuální rozhovory:
Seznam Zprávy: Kvůli krizi se z hotelů stanou byty
Penize.cz: I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky
Týdeník Hrot: Airbnb byznys skončí
CzechCrunch: Prodej nemovitostí ve virtuální realitě
Roklen24: Developeři se z krize poučili. Dolů s cenami nepůjdou
  • prodáte 2x rychleji
  • můžeme navýšit prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi platí kupující

Chci prodat nemovitost

dum
  • odhad zpracujeme vždy zdarma
  • zjistíme aktuální tržní cenu v dané lokalitě
  • realitní specialista vám volá obratem

Chci odhad tržní ceny

odhad
Cookie popup