5 osvědčených triků, jak rychle prodat byt

zprostedkovatel
Ing. Vladimír Zuzák
15.5.2020
zprostedkovatel Sdílet na Facebooku
Bytů na prodej v poslední době rekordně přibylo. Stačí letmý pohled na realitní servery. Zájemců o koupi je naopak pořád málo. Všichni prodávající přitom usilují o rychlý prodej bytu. Experti totiž předpokládají, že se ceny některých bytů nejpozději v průběhu roku 2021 propadnou o 15 - 20 %. Vyzkoušejte 5 triků, se kterými se podaří prodat rychle a za dobrou cenu.
Jak rychle prodat byt

Na realitních serverech stále roste nabídka bytů na prodej. Prodej bytů v Praze značně ovlivnilo, když se dostaly do nabídky byty dříve pronajímané přes Airbnb a Booking, které už teď nenesou svým majitelům zisky, protože z Prahy zmizeli turisté. Další byty se teď v krizi prodávají, aby si jejich majitelé zajistili hotovost pro záchranu svého firemního nebo rodinného rozpočtu. Víme to, protože si čím dál častěji naši klienti nechávají vyplatit půlku z ceny bytu předem, ještě než se byt vůbec začne inzerovat.

Na prodej bytu teď spěchají všichni. Běžně to trvá v průměru asi tři měsíce, teď chtějí všichni stihnout za rekordně krátkou dobu. Ačkoli ceny nemovitostí neklesly během krize Covid-19 tolik, jak se očekávalo, je pravděpodobné, že nakonec skutečně dojde k propadu cen některých nemovitostí. Ekonomická krize se teprve rozbíhá, protože státní příspěvky dosud držely nezaměstnanost nízko. Zejména ceny panelových bytů a starších bytů v okrajových lokalitách však mohou klesnout o cca 15 – 20 % během roku 2021. Do podrobná to rozebíráme v článku Klesnou ceny nemovitostí kvůli koronaviru?

5 triků pro rychlý prodej bytu 

Těchto pět triků aktuálně používají makléři v Maximě, aby zajistili svým klientům rychlý prodej bytu. Nejsou to žádné obecné poučky. Jsou to účinné metody, které fungují dobře právě teď.

1. Zajistěte si přesný odhad ceny

Jakmile se inzerát na váš byt zveřejní na realitních serverech, první zájemci o prohlídku by měli zavolat během dvou až tří dnů. Když se dlouho nikdo neozývá, bývá problém ve špatně stanovené tržní ceně. Správnou částku, která odpovídá aktuální tržní hodnotě vašeho bytu, si nechte spočítat u profesionálního odhadce. Odhad nabízí řada realitních kanceláří úplně zdarma, kvalitní online odhad objednáte bezplatně tady.

2. Pozvěte si bytové designéry

I když na prodej spěcháte, přípravu na focení nepodceňujte a nebojte se tomu věnovat celý den. Teď jdou do nabídky byty dříve pronajímané přes Airbnb, které jsou perfektně nafocené. Značně se tedy zvedá standard pro prezentaci bytu v inzerátu. A vy nesmíte být pozadu. Doporučujeme oslovit bytové designéry, kteří už teď často nabízejí podobné služby, jaké jsou v Anglii známé pod termínem homestaging.

–> Nejste si jistí, jestli se designéři vyplatí? Srovnejte si tyto fotky bytu 2+kk před a po homestagingu.

Homestaging je nutný pro rychlý prodej bytu

Homestaging je nutný pro rychlý prodej bytu

3. Odmítněte virtuální prohlídky

Během koronavirové pandemie se dělá všechno online, tak proč ne virtuální prohlídka bytu? Zdá se to jako dokonalý nápad. Bohužel virtuální prohlídky přinášejí přesně opačný efekt, než by si člověk přál. Taky jsme je vyzkoušeli. A už je neděláme. Proč? Nikdo si nekoupí byt bez osobní prohlídky. Zájemce potřebujete za každou cenu přimět, aby překročili práh vašeho bytu. Jenže když se podívají na virtuální prohlídku, získají dojem, že byt už prohlédli. Když je odradí nějaký malý detail, už vám nezavolají.

Virtuální prohlídky bytu vám udělají medvědí službu

Virtuální prohlídky bytu vám udělají medvědí službu

4. Uspořádejte online aukci bytu

Tohle je trik, se kterým přišli naši makléři v MAXIMA REALITY. Online aukce fungují úplně perfektně právě v této době, kdy je kupujících málo a často tlačí na cenu. Jak to probíhá? Na začátku se záměrně sníží inzerovaná cena bytu, abychom rychle přilákali větší množství zájemců. Jakmile jich máme více, vyhlásíme online aukci. Ta probíhá hodně podobně jako tzv. obálková metoda. Každý přihodí podle svých možností k původně inzerované ceně a byt nakonec koupí ten, kdo dá nejvíc. Celý prodej bytu se tak významně urychlí a navíc získáte o 10 – 15 % víc peněz.

Online aukce zajistí rychlý prodej bytu!

Online aukce zajistí rychlý prodej bytu!

5. Nenechte se zdržet bankou

Velké zdržení při prodeji bytu můžou způsobit zdlouhavá jednání v bankách. Proto se vyhýbejte kupujícím, kteří jsou v začátcích jednání o poskytnutí hypotečního úvěru. Dejte přednost těm, kteří mají úvěr už předjednaný, anebo mají vlastní zdroje peněz. Jinak totiž můžete ztratit i dva až tři měsíce, kdy čekáte na výsledek jednání mezi kupujícími a bankou. Pokud žádost o úvěr nakonec banka neschválí, musíte znovu byt inzerovat. Jenže během léta ceny bytů klesnou, pravděpodobně byste tedy museli jít o 10 – 15 % s cenou dolů.

–> Chcete se dozvědět víc o prodeji bytu? Čtěte náš článek Jak prodat byt? Detailní postup pro úspěšné hledání kupujícího

Chci prodat nemovitost

  • prodáte 2x rychleji než jinde
  • navýšíte prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi zaplatí kupující
zprostedkovatel

Ing. Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák je majitelem a ředitelem realitní kanceláře MAXIMA REALITY, která působí na pražském realitním trhu 23 let. Zuzák je všestranným znalcem realitního trhu. Zkušenosti v oblasti financí a realit sbíral například v ING a Hypocentru Modré Pyramidy. Po dobu 10 let zastával pozici obchodního ředitele ve FINEP HOLDING Group. Zuzák kritizuje nedostatečnou regulaci realitního byznysu, prosazuje vyšší standardy ochrany prodávajících i kupujících. Je autorem řady poradenských článků o realitním trhu na Peníze.cz, má profil na Linkedin.

Přečtěte si aktuální rozhovory:
Seznam Zprávy: Kvůli krizi se z hotelů stanou byty
Penize.cz: I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky
Týdeník Hrot: Airbnb byznys skončí
CzechCrunch: Prodej nemovitostí ve virtuální realitě
Roklen24: Developeři se z krize poučili. Dolů s cenami nepůjdou
  • prodáte 2x rychleji
  • můžeme navýšit prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi platí kupující

Chci prodat nemovitost

dum
  • odhad zpracujeme vždy zdarma
  • zjistíme aktuální tržní cenu v dané lokalitě
  • realitní specialista vám volá obratem

Chci odhad tržní ceny

odhad
Cookie popup