jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Jaký bude realitní trh v roce 2016?

Zase změna pravidel hry!

Kdo by čekal zákon o realitním podnikání, bude zklamán. Férová pravidla pro realitní makléře jsou zatím v nedohlednu, zato zákonodárci přichystali pro rok 2016 opět změny v daních všeho druhu. A že jich máme u nemovitých věcí celou řadu – daň z nabytí, daň z nemovitosti a ještě DPH.

Na největší změnu roku 2016 se ještě máme čas připravit. S platností od 1. dubna má podle připravené novely přejít povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí na kupujícího. (Pozor! Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí přešla na kupujícího od 1. 11. 2016). Zákonodárci tak dokončili trend, jenž byl zřejmý už s novým občanským zákoníkem, kde došlo k přejmenování bývalé „daně z převodu“ na stávající „daň z nabytí“. Smluvní strany se pak mohly dohodnout, že daň bude platit kupující. Přesto většina lidí zůstávala u zažité praxe, kdy platba daně byla na prodávajícím a kupující byl ručitelem.

Od dubna bude všechno jinak a povinnost platit daň z nabytí přejde plně do rukou kupujícího

Prodávající bude tedy zbaven povinnosti daň zaplatit, poplatníkem daně bude pouze kupující a dojde i k odstranění institutu ručení. Zatímco většina kritiků argumentuje dlouhou tradicí a zavedenou praxí v České republice, vláda prý zavádí standard běžný v západní Evropě. Je otázka, jak se ke změně postaví prodávající – bude se daň nadále z kupní ceny odečítat, nebo budou kupující muset zaplatit státu ještě navíc 4 % z nabývací hodnoty? Důležitý bude rovněž postoj bank k úhradě daně z hypotečního úvěru. Zatím totiž bývá účelový, tedy pouze na uhrazení kupní ceny. Nově se také změní podmínky, za kterých budou od daně z nabytí osvobozeny nové stavby. Zatímco při koupi rozestavěné stavby musíte daň uhradit, osvobozeni jste až tehdy, kdy jde o první úplatné nabytí dokončené nebo užívané stavby. Nebere se tedy zřetel na to, kolikrát byla předtím stavba koupena nebo prodána coby rozestavěná. Záleží na tom, kdy je poprvé kupována coby dokončená nebo užívaná.

Další zdražení: DPH u pozemků, které tvoří funkční celek se stavbou

Již od ledna nás čeká také změna v DPH u stavebních pozemků, které získají novou definici. Daň se rozšíří i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou. Změny povedou u mnoha pozemků ke zdražení. Dosud se totiž daň z přidané hodnoty vztahovala jen na parcely, na kterých je stavba postavena, a na pozemky, na nichž by se podle stavebního povolení nebo udělení souhlasu stavba postavit mohla.

Nově DPH dopadne i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou (zahrady atd.). Do nové definice stavebního pozemku navíc spadají i ty, na nichž má být zhotovena stavba. Stačí k tomu, že jsou nebo byly předmětem stavebních prací nebo správních úkonů za účelem zhotovení stavby. A dokonce budou stavebními pozemky i tehdy, když stavební práce za účelem zhotovení stavby byly prováděny v jejich okolí.

Daň se navíc až dosud neplatila u parcel, kde byly inženýrské sítě dovedeny jen k hranici pozemku. Přestože parcela byla tím pádem do budoucna vhodná ke stavbě, spadala oficiálně do nezasíťovaných, které jsou od daně osvobozeny. Zpřísnění se dohodlo už dříve, po ročním odkladu nyní vejde v platnost. Dopady jsou zřejmé, část pozemků podraží, ale bude to platit jen pro pozemky, které prodávají plátci DPH.

Daň z nemovitých věcí čekají taky změny

Aby toho nebylo málo, dílčí změny se kvůli novelizaci týkají i daně z nemovitých věcí, přiznání budete muset letos podat do 1. února 2016 za každou nemovitost, kterou vlastníte. První zpráva je pozitivní – předmětem daně už nebudou rozestavěné stavby, ale jen stavby dokončené (fakticky) nebo užívané. Do výměry se nově nebudou započítávat místnosti v domě, které netvoří součást obytného prostoru, tj. například sklepy a komory.

Energetický štítek potřebujete i k pronájmu

Leden 2016 přináší novinky i pro pronajímatele bytů, kteří budou povinni předložit energetický štítek zájemcům o pronájem, stejně jako je tomu už nyní u kupujících v případě prodeje bytu. Energetickou třídu je třeba uvést i v realitní inzerci pronájmu. Štítek je možné nahradit u bytu vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé 3 roky.

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Odhad ceny

Proč se ceny nemovitostí u odhadů liší a jak se v nich vyzvat? ČÍST ČLÁNEK

Pronajímáte byt?

Přečtěte si, jaká jsou vaše práva a povinnosti při pronájmu bytu. ČÍST ČLÁNEK

TAKÉ ČTĚTE

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná.
Proto jsme pro vás vydali průvodce realitního světa. ČÍST ČLÁNEK

Jak vytvořit úspěšný inzerát?

Svět internetu je nekompromisní − stačí drobná chyba, aby kupující klikl dál a na vás navždy zapomněl. Jak zaujmout?

Home staging

10 důvodů, proč se vyplatí home staging. Udělejte z vašeho bytu žádané zboží! Zjistit více

Jak vybrat makléře?

Na co se zaměřit při výběru realitní kanceláře? ČÍST ČLÁNEK

Kupujeme nemovitost

Poradíme vám sedm zásadních kroků, díky kterým se vyhnete většině nejzákeřnějších zádrhelů. ČÍST ČLÁNEK

S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více

Odhad ceny

Proč se ceny různých odhadů tolik liší a jak se v nich vyznat? ČÍST ČLÁNEK

Devět ročních platů, víc ani ťuk

Jak se vyrovnat s novými pravidly hypoték? ČÍST ČLÁNEK

Správa nemovitosti

Nechte svou nemovitost vydělávat bez starostí. Nabízíme službu, která zajistí vše, co potřebujete pro dlouhodobý pronájem svého bytu. Zjistit více

Pronájem bytu bez oplétaček

Jak pronajímat byt, abyste na tom vydělali a přitom nemuseli ztrácet drahocenný čas. ČÍST ČLÁNEK

Sousedské vztahy

Sousedské vztahy aneb jaké máme povinnosti a jaká práva? ČÍST ČLÁNEK

Bydlíte v nájmu?

Máte právo na trvalé bydliště, domácího mazlíčka a spoustu dalších věcí. ČÍST ČLÁNEK

Úschova kupní ceny

Jak zvolit schovatele při koupi nemovitosti a za jakých podmínek? ČÍST ČLÁNEK

Právní vady nemovitosti

Jak ověřit, jestli nemá nemovitost právní vadu? ČÍST ČLÁNEK

Odhad nemovitosti

Váš profesionální odhadce nemovitostí. Zdarma vypracujeme kvalifikovaný cenový odhad. Chci odhad

Kupní smlouva

Jak poznat férovou smlouvu? Co vše byste si měli před podpisem ověřit a požadovat. ČÍST ČLÁNEK

Novinky na e-mail

Hledáte nemovitost ke koupi? Nastavte si zasílání našich novinek do svojí e-mailové schránky. Chci novinky

Družstevní bydlení

Jaké jsou rozdíly v bydlení ve starším družstevním bytu oproti bytu v osobním vlastnictví? ČÍST ČLÁNEK

Právní poradna

Čtěte právní poradnu ředitele našeho právního oddělení, Mgr. Jiřího Lemberky. Číst články