5 realitních trendů, které vás překvapí. Co se děje na trhu?

zprostedkovatel
Ing. Vladimír Zuzák
12.6.2023
zprostedkovatel Sdílet na Facebooku
Přinášíme aktuální zprávy přímo z terénu. Jaký je vývoj realitního trhu v roce 2023? Popsali jsme pět trendů, které ukazují současné rozložení sil mezi kupujícími a prodávajícími, jejich obavy a očekávání i reálné možnosti.

Kdybychom tento článek psali před rokem, jediná věta by nebyla stejná. Inflace, energetická krize, válka na Ukrajině… to všechno se promítlo i do situace na realitním trhu. Na začátku krize se trh úplně zastavil a prodeje se zmrazily. Dnes už zase běží, ale stále platí, že koupit i prodat je mnohem těžší než před rokem.
5 realitních trendů, které by měl znát každý majitel nemovitosti

1. Čekání v době nejistoty

Jestli nějaká aktivita definuje současný realitní trh, je to vyčkávání. Čekají totiž všichni: kupující, prodávající i investoři. A každý na něco jiného. Kupující čekají na výhodnější podmínky hypoték, které jsou aktuálně dost nepříznivé. Financování je složité kvůli vysokým úrokovým sazbám i přísným kritériím České národní banky (ČNB). V červnu 2023 se rada ČNB sešla, ale zrušili jen kritérium DSTI, tedy poměr výše dluhu k ročnímu příjmu. Žádné větší změny v dostupnosti hypoték se už nedají letos očekávat, stejně jako výraznější pokles úrokových sazeb.

Zajímavá jsou očekávání prodávajících a investorů: zatímco majitelé doufají v rychlý návrat vysokých cen nemovitostí, na jaké byli zvyklí, investoři vyhlížejí jejich propad. Je to typické – jakmile na realitním trhu klesne poptávka po vlastním bydlení, zastaví se i investice, protože se čeká, jestli ceny klesnou. To by byla pro investory pravá příležitost. Nejpravděpodobnější je, že nás žádný větší zvrat v blízké době nečeká: ani významnější pokles, ani zásadnější růst. Kdo prodat potřebuje, měl by raději včas začít, než čekat na zázraky.

Zvyšování hodnoty nemovitosti

2. Kupující je král

Teď už víme, proč většina lidí vyčkává. Kdo jsou ti, kteří na realitní trh přesto vstoupí? Jsou to lidé, kteří s prodejem čekat nemůžou. Časté jsou prodeje v situacích, kdy je třeba nemovitost zpeněžit, aby se rozdělil majetek: mezi sourozence, když společně zdědí nemovitost, nebo bývalé manžele po rozvodu. Stejně častým důvodem je stěhování do většího, když se rodina rozrůstá… Čím dál častěji ale klienti spěchají i na stěhování do menšího, aby ušetřili za energie.

Prodávajících je málo, ale kupujících ještě míň. Ta nejdůležitější informace o současné situaci na trhu je rozhodně převis nabídky nad poptávkou. A ten jsme na českém realitním trhu nezažili víc jak deset let, naposledy po finanční krizi v roce 2009. Kupující je teď král, a tak se o něj musí pečovat v nebývalé míře. Makléři volají zpátky těm, kteří byli na prohlídce a už se neozvali – věc dlouho nevídaná. Ještě nedávno se přece na byty stály fronty. Ptáme se zájemců, s čím by potřebovali pomoci. Co by jim pomohlo v rozhodování. A pozorujeme taky velký zájem o naše finanční služby, které dokážou zachránit i zájemce, u nichž se zdálo, že na hypotéku nedosáhnou a z prodeje sejde. I to dokážeme během prodeje nemovitosti zařídit.

3. Hotovost nad zlato

Žádosti o hypotéku skutečně v poslední době nedopadnou vždycky dobře. I proto pozorujeme další trend: V letošním roce máme po dlouhé době více kupujících s hotovostí než „hypotékařů“. Hotovost v tomto případě neznamená miliony v igelitce, ale vlastní zdroje na bankovním účtu: naspořené, zděděné, nebo často i rodiči darované peníze. Když se najde takový zájemce s hotovostí, je to velká výhoda pro prodávajícího. Všechno je rychlejší a taky jistější.

Naopak další dva nejčastější druhy financování v poslední době váznou a vnášejí do celého procesu velkou nejistotu. Jde o financování hypotékou, ale taky financování prodejem nemovitosti. Vyřídit hypotéku trvá vždy minimálně měsíc, prodej nemovitosti se v současné situaci může táhnout i půl roku nebo déle. Častěji než dříve se stává, že z prodeje nakonec sejde: kupující nakonec nedostanou hypotéku, nebo se jim nepodaří stávající nemovitost prodat včas. A musí se hledat noví zájemci.

4. Slevu by chtěl každý

Ještě v minulém roce byly úplně běžné aukce nemovitostí, kdy se zvyšovala prodejní cena tzv. obálkovou metodou. Zájemců bylo tolik, že se k původní nabídkové ceně ještě přihazovalo. Dnes by pořádat aukci nikoho ani nenapadlo. Čím dál častější je naopak jednání o slevě. Majitelé by měli počítat s tím, že každý zájemce to zkusí. Kupující jsou si dobře vědomi své pozice. Na prohlídkách si nepodávají dveře. Na rozhodování mají spoustu času. Říct si o slevu je logický krok.

Jak se na to připravit? Důležitý je přesný odhad tržní ceny. V Maximě takové odhady zpracováváme každý den a objednat si ho můžete zdarma, i když našimi klienty nejste. Získáte pádný argument: profesionální odhad dle cenových map, kde se píše černé na bílém, za kolik se v poslední době prodaly srovnatelné nemovitosti.Tak můžete cenu obhájit, nebo nakonec nabídnout slevu tzv. pro dobrý pocit, tedy v řádu desítek tisíc korun. Další možnosti, jak vyjít kupujícím vstříc, ale neměnit cenu, najdete v článku 5 osvědčených triků, jak rychle prodat byt.

Slevu by chtěl každý

Slevu by chtěl každý

5. Častý plán B: pronájem

Na trhu je spousta majitelů nemovitostí, kteří na prodej nespěchají a jdou to „jenom zkusit“. Vyzkoušejí si inzerci za vysokou nabídkovou cenu a když nenajdou zájemce, zase nemovitost po několika týdnech nebo měsících stáhnou. Brzy potom inzerují v jiné sekci, kde shánějí nájemníky. A může se jim to v tuto chvíli velmi vyplácet. Podrobně toto časté dilema rozebíráme v článku: Je lepší prodej, nebo pronájem?

Zatímco na trhu s vlastním bydlením prodeje váznou, nájemné v tomto roce vzrostlo o 12–15 %. Nedostupné hypotéky ženou lidi do nájemního bydlení a zvyšují poptávku, a proto i ceny. Tisíce mladých lidí, kteří by za jiných okolností skončili ve vlastním bydlení, nyní shánějí pronájmy. Aktuální tržní nájemné vaší nemovitosti vám rádi spočítáme, podívejte se do sekce Pronájmy.

Zdroje

Chci prodat nemovitost

  • prodáte 2x rychleji než jinde
  • navýšíte prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi zaplatí kupující
zprostedkovatel

Ing. Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák je majitelem a ředitelem realitní kanceláře MAXIMA REALITY, která působí na pražském realitním trhu 26 let. Zuzák je všestranným znalcem realitního trhu. Zkušenosti v oblasti financí a realit sbíral například v ING a Hypocentru Modré Pyramidy. Po dobu 10 let zastával pozici obchodního ředitele ve FINEP HOLDING Group. Zuzák kritizuje nedostatečnou regulaci realitního byznysu, prosazuje vyšší standardy ochrany prodávajících i kupujících. Je autorem řady poradenských článků o realitním trhu na Peníze.cz, má profil na Linkedin.

Přečtěte si aktuální rozhovory:
Seznam Zprávy: Kvůli krizi se z hotelů stanou byty
Penize.cz: I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky
Týdeník Hrot: Airbnb byznys skončí
CzechCrunch: Prodej nemovitostí ve virtuální realitě
Roklen24: Developeři se z krize poučili. Dolů s cenami nepůjdou
  • prodáte 2x rychleji
  • můžeme navýšit prodejní cenu o 10-15 %
  • naši provizi platí kupující

Chci prodat nemovitost

dum
  • odhad zpracujeme vždy zdarma
  • zjistíme aktuální tržní cenu v dané lokalitě
  • realitní specialista vám volá obratem

Chci odhad tržní ceny

odhad
Cookie popup