Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Daň z nabytí: Plátcem se stanou kupující

Rozhovor s Mgr. Jiřím Lemberkou

Realitní trh se připravuje na velkou změnu. Poprvé v české historii se plátcem daně z nabytí nemovitých věcí stanou pouze kupující. Novela začne platit už od 1. listopadu.  Na změny jsme se ptali předního odborníka na realitní právo a ředitele právního oddělení MAXIMA REALITY, Mgr. Jiřího Lemberky.

 

Změna přijde sice až od 1. listopadu, přesto se může dotknout už těch, kteří prodávají nebo nakupují letos v létě. Prodej nemovitosti totiž trvá několik měsíců, a kdo si dnes nemovitost vybere a zarezervuje, ten možná (pokud bude uzavírat kupní smlouvu až na podzim) bude nově platit i daň. Seznamte se proto se všemi změnami!

Kdo byl plátcem daně doteď?

Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je v tuto chvíli podle zákona prodávající. (Pozor! Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí přešla na kupujícího od 1. 11. 2016). Státu musí uhradit 4 % z kupní ceny nemovitosti. Kupující má roli ručitele – kdyby prodávající daň neuhradil, povinnost by přešla na něj. Zákon rovněž umožňuje dohodu, že daň uhradí kupující, nicméně klienti toho většinou nevyužívají.

Co se přesně bude měnit?

Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí se stane ve všech případech kupující, který bude muset uhradit státu čtyřprocentní daň ještě nad rámec kupní ceny. Znamená to v případě nemovitosti za 3 miliony Kč vyplatit plnou cenu prodávajícímu a státu uhradit ještě 120 000 Kč. Role ručitele se ruší, tj. prodávající je zbaven odpovědnosti.

Kdy ke změně dojde?

Novela zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí již vyšla v srpnu ve Sbírce zákonů a bude platit od 1. listopadu 2016.

Odkud nápad přišel?

Ze srovnání v rámci Evropské unie vyplývá, že Česká republika je zatím společně s Polskem a Slovinskem jediná země, kde platí daň z nabytí prodávající. Na přísnou notu hrají Rakousko a Německo, kde platí obě dvě strany, ve zbývajících zemích má povinnost platit kupující. Přecházíme tedy na „západní standard“.

Pokryje se daň z hypotéky?

Banky slíbily, že upraví podmínky hypotečních úvěrů, aby bylo možné využít úvěry k pokrytí daně z nabytí. Jenže očekáváme, že horší podmínky budou mít kupující, kteří nemají vlastní finanční prostředky a potřebují úvěr na 80–100 % kupní ceny. Půjčka totiž nemůže překročit výši odhadu nemovitosti, která má sloužit jako zástava.

 

Úroková sazba od 2,79 %
Hypotéka snadno a rychle.
Přesvědčte se sami, jak nízkou splátku hypotéky vám dokážeme vyjednat.

Sníží se ceny nemovitostí?

Bohužel nelze předpokládat, že by prodávající skutečně ponížili tržní cenu nemovitostí o 4 %, jakmile povinnost platit daň přejde na kupující. Naopak je pravděpodobné, že ceny zůstanou na současné úrovni a kupující budou muset uhradit daň ještě navíc, tj. dojde k reálnému zdražení cen nemovitostí pro kupující.

Začnou se ceny uvádět bez daně?

Ano, až doposud se uváděly ceny na inzertních serverech s daní, ale po změně očekáváme, že realitní kanceláře začnou uvádět cenu bez daně. Proto bude nutná zvýšená pozornost v přechodném období, kdy může dojít ke zmatkům. Vždy se proto ujistěte, zda nabídková cena je uváděna s daní, nebo ne.

Jak se na změnu připravit?

Coby kupující si musíte vždy odložit 4 % z vlastních zdrojů nebo si zařídit dopředu úvěr na tuto částku v bance, abyste nebyli náhle překvapeni novou daňovou povinností. Problém sehnat potřebnou částku mohou mít zejména kupující, kteří si půjčují 100 % z kupní ceny nemovitosti. Těm banky nebudou ochotny půjčovat. A pozor – nelze předpokládat, že prodávající bude ochoten kupní cenu o 4 % snížit.

Co když nakupuji letos v létě? Co by se mělo objevit ve smlouvách, které se budou podepisovat v době, než začne platit nový zákon?

Už v rezervační smlouvě by mělo být uvedeno, jak se bude postupovat v tomto případě. Prodávající by se měl zavázat k tomu, že v případě, že dojde k vložení kupní smlouvy na katastr až v době platnosti nového zákona, sníží kupní cenu o 4 %, která byla určena na daň, a tato částka se pak použije na úhradu daně z nabytí za kupujícího.

Mám s prodejem počkat na podzim?

Vyčkávání nedoporučujeme, protože očekáváme, že tak velká změna způsobí na podzim nejistotu a opatrnost mezi kupujícími. Navíc financování bydlení se brzy zkomplikuje – ČNB nutí banky, aby přestaly půjčovat 100 % kupní ceny, protože je to riskantní pro banky i samotné kupující. Zájem o nemovitosti proto může už na podzim dočasně i poklesnout a také ceny mohou stagnovat. Vyřešte prodej přes léto, ještě než dojde k velkým změnám a zmatkům. Aktuální ceny jsou velmi výhodné a zájemce můžete najít v řádu několika týdnů.  •

 

Realitní konzultace zdarma

Klíčová životní rozhodnutí nemusíte dělat sami. Poradíme vám, jak vykročit správnou nohou směrem k úspěšnému prodeji za výhodnou cenu.

Objednat realitní konzultaci zdarma.

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Sousedské vztahy

Sousedské vztahy aneb jaké máme povinnosti a jaká práva? ČÍST ČLÁNEK

Pronajímáte byt?

Přečtěte si, jaká jsou vaše práva a povinnosti při pronájmu bytu. ČÍST ČLÁNEK

S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více

Prodej bytu

Přečtěte si, jak dlouho trvá prodej nemovitosti. ČÍST ČLÁNEK

Zprostředkovatelská smlouva

Jak má vypadat férová zprostředkovatelská smlouva? Co musí obsahovat a co tam být nemělo. ČÍST ČLÁNEK

Odhad nemovitosti

Váš profesionální odhadce nemovitostí. Zdarma vypracujeme kvalifikovaný cenový odhad. Chci odhad

Odhad ceny

Proč se ceny různých odhadů tolik liší a jak se v nich vyznat? ČÍST ČLÁNEK

Jak vybrat makléře?

Na co se zaměřit při výběru realitní kanceláře? ČÍST ČLÁNEK

Kupujeme nemovitost

Poradíme vám sedm zásadních kroků, díky kterým se vyhnete většině nejzákeřnějších zádrhelů. ČÍST ČLÁNEK

Pronájem bytu bez oplétaček

Jak pronajímat byt, abyste na tom vydělali a přitom nemuseli ztrácet drahocenný čas. ČÍST ČLÁNEK

TAKÉ ČTĚTE

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná.
Proto jsme pro vás vydali průvodce realitního světa. ČÍST ČLÁNEK

Právní vady nemovitosti

Jak ověřit, jestli nemá nemovitost právní vadu? ČÍST ČLÁNEK

Úschova kupní ceny

Jak zvolit schovatele při koupi nemovitosti a za jakých podmínek? ČÍST ČLÁNEK

Novinky na e-mail

Hledáte nemovitost ke koupi? Nastavte si zasílání našich novinek do svojí e-mailové schránky. Chci novinky

Jak vytvořit úspěšný inzerát?

Svět internetu je nekompromisní − stačí drobná chyba, aby kupující klikl dál a na vás navždy zapomněl. Jak zaujmout?

Správa nemovitosti

Nechte svou nemovitost vydělávat bez starostí. Nabízíme službu, která zajistí vše, co potřebujete pro dlouhodobý pronájem svého bytu. Zjistit více

Kupní smlouva

Jak poznat férovou smlouvu? Co vše byste si měli před podpisem ověřit a požadovat. ČÍST ČLÁNEK

Právní poradna

Čtěte právní poradnu ředitele našeho právního oddělení, Mgr. Jiřího Lemberky. Číst články

Odměna za doporučení

Za doporučení nemovitosti do prodeje vás odměníme. zjistit více

Nájemník neplatí!

Jak postupovat, když se z nájemníků vyklubou neplatiči. ČÍST ČLÁNEK

Odhad ceny

Proč se ceny nemovitostí u odhadů liší a jak se v nich vyzvat? ČÍST ČLÁNEK