Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Daň z nabytí: Plátcem se stanou kupující

Rozhovor s Mgr. Jiřím Lemberkou

Realitní trh se připravuje na velkou změnu. Poprvé v české historii se plátcem daně z nabytí nemovitých věcí stanou pouze kupující. Novela začne platit už od 1. listopadu.  Na změny jsme se ptali předního odborníka na realitní právo a ředitele právního oddělení MAXIMA REALITY, Mgr. Jiřího Lemberky.

 

Změna přijde sice až od 1. listopadu, přesto se může dotknout už těch, kteří prodávají nebo nakupují letos v létě. Prodej nemovitosti totiž trvá několik měsíců, a kdo si dnes nemovitost vybere a zarezervuje, ten možná (pokud bude uzavírat kupní smlouvu až na podzim) bude nově platit i daň. Seznamte se proto se všemi změnami!

Kdo byl plátcem daně doteď?

Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je v tuto chvíli podle zákona prodávající. (Pozor! Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí přešla na kupujícího od 1. 11. 2016). Státu musí uhradit 4 % z kupní ceny nemovitosti. Kupující má roli ručitele – kdyby prodávající daň neuhradil, povinnost by přešla na něj. Zákon rovněž umožňuje dohodu, že daň uhradí kupující, nicméně klienti toho většinou nevyužívají.

Co se přesně bude měnit?

Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí se stane ve všech případech kupující, který bude muset uhradit státu čtyřprocentní daň ještě nad rámec kupní ceny. Znamená to v případě nemovitosti za 3 miliony Kč vyplatit plnou cenu prodávajícímu a státu uhradit ještě 120 000 Kč. Role ručitele se ruší, tj. prodávající je zbaven odpovědnosti.

Kdy ke změně dojde?

Novela zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí již vyšla v srpnu ve Sbírce zákonů a bude platit od 1. listopadu 2016.

Odkud nápad přišel?

Ze srovnání v rámci Evropské unie vyplývá, že Česká republika je zatím společně s Polskem a Slovinskem jediná země, kde platí daň z nabytí prodávající. Na přísnou notu hrají Rakousko a Německo, kde platí obě dvě strany, ve zbývajících zemích má povinnost platit kupující. Přecházíme tedy na „západní standard“.

Pokryje se daň z hypotéky?

Banky slíbily, že upraví podmínky hypotečních úvěrů, aby bylo možné využít úvěry k pokrytí daně z nabytí. Jenže očekáváme, že horší podmínky budou mít kupující, kteří nemají vlastní finanční prostředky a potřebují úvěr na 80–100 % kupní ceny. Půjčka totiž nemůže překročit výši odhadu nemovitosti, která má sloužit jako zástava.

 

Úroková sazba od 2,79 %
Hypotéka snadno a rychle.
Přesvědčte se sami, jak nízkou splátku hypotéky vám dokážeme vyjednat.

Sníží se ceny nemovitostí?

Bohužel nelze předpokládat, že by prodávající skutečně ponížili tržní cenu nemovitostí o 4 %, jakmile povinnost platit daň přejde na kupující. Naopak je pravděpodobné, že ceny zůstanou na současné úrovni a kupující budou muset uhradit daň ještě navíc, tj. dojde k reálnému zdražení cen nemovitostí pro kupující.

Začnou se ceny uvádět bez daně?

Ano, až doposud se uváděly ceny na inzertních serverech s daní, ale po změně očekáváme, že realitní kanceláře začnou uvádět cenu bez daně. Proto bude nutná zvýšená pozornost v přechodném období, kdy může dojít ke zmatkům. Vždy se proto ujistěte, zda nabídková cena je uváděna s daní, nebo ne.

Jak se na změnu připravit?

Coby kupující si musíte vždy odložit 4 % z vlastních zdrojů nebo si zařídit dopředu úvěr na tuto částku v bance, abyste nebyli náhle překvapeni novou daňovou povinností. Problém sehnat potřebnou částku mohou mít zejména kupující, kteří si půjčují 100 % z kupní ceny nemovitosti. Těm banky nebudou ochotny půjčovat. A pozor – nelze předpokládat, že prodávající bude ochoten kupní cenu o 4 % snížit.

Co když nakupuji letos v létě? Co by se mělo objevit ve smlouvách, které se budou podepisovat v době, než začne platit nový zákon?

Už v rezervační smlouvě by mělo být uvedeno, jak se bude postupovat v tomto případě. Prodávající by se měl zavázat k tomu, že v případě, že dojde k vložení kupní smlouvy na katastr až v době platnosti nového zákona, sníží kupní cenu o 4 %, která byla určena na daň, a tato částka se pak použije na úhradu daně z nabytí za kupujícího.

Mám s prodejem počkat na podzim?

Vyčkávání nedoporučujeme, protože očekáváme, že tak velká změna způsobí na podzim nejistotu a opatrnost mezi kupujícími. Navíc financování bydlení se brzy zkomplikuje – ČNB nutí banky, aby přestaly půjčovat 100 % kupní ceny, protože je to riskantní pro banky i samotné kupující. Zájem o nemovitosti proto může už na podzim dočasně i poklesnout a také ceny mohou stagnovat. Vyřešte prodej přes léto, ještě než dojde k velkým změnám a zmatkům. Aktuální ceny jsou velmi výhodné a zájemce můžete najít v řádu několika týdnů.  •

 

Realitní konzultace zdarma

Klíčová životní rozhodnutí nemusíte dělat sami. Poradíme vám, jak vykročit správnou nohou směrem k úspěšnému prodeji za výhodnou cenu.

Objednat realitní konzultaci zdarma.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.