Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Daň z nabytí nemovitostí zaplatí kupující

Konec nejistoty!

Povinnost zaplatit daň z nabytí přejde definitivně na kupujícího od 1. listopadu. Rozhodující ovšem není termín zahájení prodeje nemovitosti, ale termín podání návrhu na vklad do katastru. Přechodné období před vstupem novely v platnost proto uvádí kupující i prodávající do nejistoty – kdo bude plátcem daně u právě inzerovaných nemovitostí? A je kupní cena inzerována včetně daně, nebo ne?

Kdo začíná s prodejem v září, nemůže na začátku předvídat, jak dlouho prodej potrvá. Garsonky nebo nejprodávanější byty o velikosti 2 + kk mohou najít zájemce do několika dnů či pár týdnů, rodinné domy se prodávají déle – v průměru 6 měsíců. Předem proto majitelé nemovitostí nevědí, kdy přesně dojde k návrhu na vklad do katastru a zda to bude až v listopadu za nových pravidel, nebo ne. Přitom se nejedná o malou částku – u bytu za 3 mil. Kč je 4% daň z nabytí 120 000 Kč.

Kdo bude plátcem daně, by přitom mělo být jasné už na začátku prodeje. Je třeba uvést v inzerátu, zda je nabídková cena včetně daně, nebo ne. Novela totiž přiměje kupující platit daň z nabytí nad rámec kupní ceny, tedy inzerovat se začne pravděpodobně v listopadu bez daně.

„V přechodném období může dojít ke zmatkům, proto se vždy ujistěte, zda nabídková cena je uváděna s daní, nebo ne, kdo ji bude platit, a pokud ji bude platit aktuálně prodávající, co se bude dít s cenou, pokud by k prodeji došlo až po 1. listopadu,“ doporučuje Mgr. Jiří Lemberka, ředitel právního oddělení MAXIMA REALITY.

 

Dojde ke snížení cen nemovitostí o daň z nabytí?

Neočekáváme, že by v důsledku změn došlo k reálnému poklesu tržních cen o 4 %. Naopak majitelé nemovitostí na změně vydělají, protože budou inzerovat za stále stejně vysoké částky, ale daň zaplatí kupující nad rámec kupní ceny.

Vyjasnit si dopředu podmínky prodeje – ideálně už před podpisem rezervační smlouvy – je proto v zájmu prodávajících i kupujících. Právě kupující by totiž mohl být později nepříjemně překvapen. Kdo spoléhá, že „se to ještě stihne“, může mít později problém pokrýt 4% daň nad rámec kupní ceny, pokud se návrh na vklad nakonec podá po 1. listopadu. A termín uzavření kupní smlouvy a podání návrhu na vklad se často posouvá z důvodů na straně kupujícího, kterým je nejčastěji jednání s bankou o poskytnutí hypotečního úvěru a jeho schvalování bankou.

Právní jistotu zaručí dohoda prodávajícího s kupujícím

Aktuálně je platné zákonné ustanovení o dani z nabytí, které umožňuje písemnou dohodu smluvních stran v kupní smlouvě o tom, že plátcem daně bude kupující. Je to jediná možnost, jak dosáhnout v aktuální situaci právní jistoty.

My víme, že naši klienti si přejí prodat nemovitost rychle a za co nejvyšší cenu, proto pro vás již nyní hledáme kupující, kteří jsou ochotni zaplatit daň z nabytí nad rámec aktuálně inzerované ceny na základě dohody i v případě, že návrh na vklad proběhne před 1. listopadem. Díky tomu nemusíte s prodejem čekat do listopadu, abyste vydělali o 4 % více, a tak nepromeškáte nejlepší dobu pro prodej. Proč je to právě podzim? Po prázdninách se vrací lidé z dovolených plní odhodlání změnit své bydlení a chtějí bydlet před Vánoci v novém. S Maximou tedy můžete začít prodávat bez obav již zítra.

V MAXIMA REALITY navíc dokážeme prodat vaši nemovitost v rekordním čase. Využíváme totiž databázi 9 000 aktivních kupujících, kteří právě hledají svůj nový domov, necháváme upravovat interiér nemovitostí před profesionálním focením, abychom zvýšili jeho atraktivitu (využíváme tzv. home staging), natáčíme videoprohlídky, a navíc investujeme do posunování vašich inzerátů na realitních serverech stále na přední místa.

Napište nám ještě dnes a my vám řekneme, za kolik vaši nemovitost prodáme. 

Zjistit více

Majitelé nemovitostí nabídku ocenili

Smluvní ustanovení v kupní smlouvě o tom, že plátcem daně z nabytí bude kupující, samozřejmě vítá 99 % prodávajících, protože je kromě nejistoty zbavuje i povinnosti daň zaplatit, tedy na prodeji nemovitosti vydělají. Speciální zájem mají o tuto úpravu majitelé nemovitostí, které se prodávají kvůli vysoké poptávce velmi rychle. Jsou to aktuálně zejména dvoupokojové a třípokojové panelové byty s dobrou občanskou vybaveností.

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.