Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Jak načasovat prodej nemovitosti, když zároveň hledáte nové bydlení?

V ideálním případě by prodej a koupě mohly probíhat velmi hladce. Z peněz, které získáte prodejem starého bytu, si koupíte nový. Stěhujete se pouze jednou, rovnou do nového. V reálném světě je ale návazná koupě velmi náročnou disciplínou, která vyžaduje velké zkušenosti a dokonalé načasování.

Jak prodej a následnou koupi správně načasovat, aby vše proběhlo bez komplikací a co nejrychleji? Rozhodně byste se do podobné transakce neměli pouštět sami. Zařídit, aby veškeré termíny v procesu prodeje staré nemovitosti a následné koupě nového bydlení správně navazovaly, je velmi náročné.

Jednáte totiž na dvou frontách –  se zájemcem o koupi vašeho bytu a zároveň s majitelem bytu, který si chcete pořídit. Pokud i oni potřebují zároveň koupit či prodat, případně je navíc některý z bytů zatížen hypotečním úvěrem, je to velká výzva vyjednat podmínky ve smlouvách tak, aby seděly termíny výplaty peněz a předání nemovitostí.

Pokud uvažujete o návazné koupi a prodeji, je dobré vždy dopředu promyslet všechny svoje možnosti. Obecné scénáře totiž v tomto případě nefungují. Často se na nás obrátí klient s tím, že složil rezervaci na nový byt a ten stávající potřebuje rychle prodat, protože do určité doby musí z prodeje zaplatit zbytek kupní ceny. Tato situace není neřešitelná, ale je velmi složitá, zvláště když klient potřebuje prodat za co nejvíc, aby na koupi nového bydlení vůbec měl.

Podobných chyb se lidé dopouští často. Nejprve si vyberou novou nemovitost a podle její ceny pak nastavují prodejní cenu nemovitosti stávající. Pokud cenu nastaví příliš vysoko, začne je po pár týdnech neúspěšného prodeje tlačit čas, pod tlakem cenu snižují a nakonec prodají hluboko pod cenou. Přitom ceny jsou v současné době na vrcholu a byla by škoda zbytečně na prodeji tratit.

Jak koupit a prodat, ale neprodělat?

Začněte u svého stávajícího bydlení a zjistěte jeho reálnou prodejní cenu (využít můžete například online odhad prodejní ceny, který zpracováváme zdarma). Pokud máte nemovitost zatíženou hypotékou, zjistěte si, za jakých podmínek a v jakém termínu je možné úvěr splatit. Jakmile zjistíte částku, kterou můžete na koupi nového bydlení použít, další kroky se vám budou plánovat daleko lépe. Podle finančních možností se pak můžete rozhodnout, zda budete nejprve hledat nové bydlení a následně prodáte stávající, nebo zda pro vás bude výhodnější prodat a až poté koupit.

Varianta 1: Nejprve koupě a pak prodej

Nejprve koupit nové bydlení a až poté se začít věnovat prodeji toho starého vypadá jako ideální varianta. Máte dostatek času na přestěhování nebo případnou rekonstrukci a stěhujete se pouze jednou − ze starého do nového. Jediným zádrhelem jsou peníze. Jak zaplatit nové bydlení, když staré ještě není prodané? Někteří lidé tuto situaci řeší hypotečním úvěrem. Novou nemovitost si koupí na hypotéku s krátkou (většinou roční) fixací s možností mimořádného splacení úvěru. Po prodeji své staré nemovitosti pak úvěr splatí. Pokud již hypotéku mají a na další úvěr svými příjmy nedosáhnou, může pomoci spoludlužník (nejčastěji blízký příbuzný), kterého závazku zbavíte opět mimořádnou splátkou po prodeji.

-> Chcete-li jít touto cestou, pomůžou vám se vším naši finanční poradci.

Přesto se s tímto scénářem setkáváme jen zřídka. Nejčastěji se klienti dostávají do již zmiňované situace, kdy se nejprve zamilují do nového bydlení, zaplatí rezervační poplatek a pak začnou řešit, jak rychle prodat svoji stávající nemovitost, aby uhradili zbytek kupní ceny. Přitom právě potřeba rychlého prodeje dělá prodávající na realitním trhu zranitelnými. Je velmi pravděpodobné, že se v průběhu prodeje dostanou do časového presu a následně budou nuceni prodat za daleko nižší částku, než zamýšleli.

Varianta 2: Prodat a následně koupit

Varianta prodeje a následné koupě je obecně bezpečnější, i když často méně pohodlná. Lidé nejprve prodají svoji stávající nemovitost a až poté, co mají prodáno a ví, kolik peněz budou mít k dispozici, se začnou poohlížet po novém bydlení. Výhodou je dostatek času na prodej, a tedy vysoká pravděpodobnost, že prodáte opravdu dobře. Dostatek času zároveň dává šanci najít kupujícího, který přistoupí na koupi i pod podmínkou, že nechá původní majitele v nemovitosti ještě nějaký čas bydlet. Dokud nenajdou nové bydlení (nebo po sjednanou dobu) pak mohou bydlet ve své staré nemovitosti a novému vlastníkovi platí klasický tržní nájem.

Bohužel kupujících, kteří jsou ochotni přistoupit na podobné podmínky, není mnoho. Pokud se nedaří se zájemci o koupi domluvit nebo začnou smlouvat o ceně, je daleko lepší a častější, že majitelé prodají nemovitost nejvyšší nabídce a na přechodnou dobu si pronajmou byt v místě, kde chtějí koupit něco nového. Tato varianta představuje určité nepohodlí v podobě dvojího stěhování, ale na druhou stranu dává lidem dostatečný prostor k tomu, aby si hledali svoje nové vysněné bydlení a nebyli nuceni pod tlakem prodat se slevou nebo koupit první nemovitost, která se přiblíží jejich představám.

Samozřejmě pokud budou mít štěstí, může se jim i v tomto případě podařit dobře prodat a rychle najít nové bydlení, takže starosti s přechodným bydlením nebudou muset vůbec řešit. Vždy je však lepší počítat s horším a následně být mile překvapen, že se vše povedlo lépe, než jsme doufali.

Varianta 3: Současně prodávat a kupovat

Tato varianta je ze všech uvedených nejnáročnější na načasování a provázání všech termínů. Od správného okamžiku uzavírání jednotlivých smluv, skládání kupních cen do úschov až po jejich výplatu a předávání nemovitostí. V každém případě doporučujeme našim klientům neuzavírat rezervační smlouvu na kupovanou nemovitost dříve, než je alespoň uzavřena smlouva o smlouvě budoucí kupní na prodej jejich nemovitosti.

Realitní konzultace zdarma

Klíčová životní rozhodnutí nemusíte dělat sami. Poradíme vám, jak vykročit správnou nohou směrem k úspěšnému prodeji za výhodnou cenu. Objednat realitní konzultaci zdarma

Jaká varianta je tedy lepší?

Bezpečnější, klidnější a finančně výhodnější variantou, kterou našim klientům doporučujeme, je varianta prodeje a následné koupě. Až na drobný diskomfort v podobě možného dvojího stěhování má hned několik výhod.

Za prvé, svoji nemovitost prodáváte v klidu bez časového tlaku a prodáte tedy za nejvyšší možnou cenu. Za druhé, víte přesně, kolik peněz máte na pořízení nového bydlení. Vyhnete se tedy situaci, že byste si zarezervovali nové bydlení a následně zjistili, že prodáte za míň, než jste doufali, a nebudete mít dost peněz na zaplacení kupní ceny. V podobných situacích pak často dochází k tomu, že kupující odstupují od koupě bez nároku na vrácení rezervačního poplatku, a přichází tak o další peníze, které na koupi nového bydlení nutně potřebují. A za třetí, získáte dostatek času na hledání svého nového, vysněného bydlení.

Pokud tedy uvažujte o změně bydlení a potřebujete koupi financovat prodejem své stávající nemovitosti, postupujte vždy tak, abyste se nedostali do časového tlaku a nebyli nuceni přistoupit na podmínky, které by vás mohly dostat do nesnází.

Prodáváte byt? Získejte z prodeje víc peněz. Napište nám a my vám řekneme, za kolik vaši nemovitost prodáme.

Do návazného prodeje a koupě se nikdy nepouštějte sami. Domlouvání podmínek prodeje, koupě a komunikaci se všemi zúčastněnými stranami nechte právníkům z renomovaných realitních kanceláří, kteří mají s návaznostmi zkušenosti a ví, jak správně provázat termíny jednotlivých obchodů, aby na sebe hladce navazovaly a vše proběhlo bez větších potíží.

Závěrem bychom ještě rádi vyvrátili jeden mýtus, se kterým se ve spojení návazné koupě a prodeje často setkáváme. Fakt, že potřebujete financovat koupi prodejem své staré nemovitosti, ještě neznamená, že oba obchody musí nutně proběhnout v jedné realitní kanceláři. Můžete koupit i prodat přes různé společnosti. V Maximě v případě návazností běžně komunikujeme s jinými realitními kancelářemi a developery a společně domlouváme nastavení termínů napříč všemi obchodními případy. Rádi Vám i v takových případech pomůžeme.

Samozřejmě Vám pomůžeme i v případě, že se jedná o klasický prodej či koupi, bez potřeby návaznosti. Prodejte vaši nemovitost s námi.

Naše zkušenosti – Vaše jistota. Nemovitosti prostě umíme!

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
Prodej bytu

Přečtěte si, jak dlouho trvá prodej nemovitosti. ČÍST ČLÁNEK

Smlouvy při koupi

Přečtěte si, co vše vás čeká při koupi nemovitosti, na co se připravit, co vše budete podepisovat. ČÍST ČLÁNEK

S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více