Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Prodáváme byt. Jak dlouho trvá prodej nemovitosti?

Jak rychle prodat byt? Každý si přeje prodat co nejrychleji a za co nejlepší cenu. Možná to chcete mít rychle z krku, tlačí vás nutnost přestěhovat se do většího, nebo rozvod a vypořádání majetku. Připravte se na to, že i když vše klapne na první dobrou, bude prodej trvat minimálně 3 měsíce. Pokud nastanou problémy, může se protáhnout třeba i na rok.

Proč to tak trvá? Přesný harmonogram prodeje nemovitosti lze plánovat jen těžko. Pokud chcete prodat co nejrychleji, naučte se používat našich 5 triků pro rychlý prodej. I kdyby se pro koupi rozhodl hned první zájemce, budete si nějaký čas vyměňovat a připomínkovat smluvní dokumentaci. Pak můžete čekat, než si kupující vyřídí úvěr u banky. A nakonec budete čekat i po podpisu kupní smlouvy, a to přibližně jeden měsíc, než katastrální úřad vyřídí váš návrh na vklad a do katastru nemovitostí zapíše jako nového majitele bytu vašeho kupujícího.

Takže jak dlouho celý proces potrvá, lze jen těžko odhadnout. Každopádně peníze získáte až na jeho úplném konci, kdy bude v katastru nemovitostí vše přepsáno na nového majitele a kupní cena se tak bude moci uvolnit z úschovy. Pokud potřebujete peníze hodně rychle, zvažte možnost nechat si vyplatit půlku z tržní ceny předem, ještě než začnete s prodejem.

Najít zájemce a prodat je rozdíl

Pokud budete hledat na internetu odpověď na otázku, jak dlouho trvá prodej bytu, pravděpodobně narazíte na aktuální údaj o průměrné době prodeje, který čas od času zveřejní SReality, Reality iDnes nebo jiný inzertní server. Třeba v roce 2019 to vycházelo pro Prahu na 96 dnů. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o celou dobu prodeje. Tyto statistiky ukazují pouze průměrnou dobu, po kterou inzeráty visely na realitních serverech. 

Délka inzerování se dá samozřejmě zkrátit kvalitní přípravou nemovitosti na prodej – čím atraktivnější fotky, tím rychleji najdete zájemce o koupi. Jak a proč váš byt na prodej připravit, se dočtete v článku 10 důvodů proč se vyplatí home staging.

Ve chvíli, kdy se stahuje inzerát z realitního serveru, obvykle došlo teprve k podpisu rezervační smlouvy. Mnohé prodávající pak čeká ještě minimálně pět týdnů, než podepíší kupní smlouvu (vyřizování hypotečního úvěru může tuto dobu ještě prodloužit). A to pomíjíme, že stažení inzerátu může znamenat, že si majitel prodej rozmyslel, odložil nebo ho vzdal.

Čím menší byt, tím rychlejší prodej

Z praxe víme, že se malé byty prodávají rychleji než ty větší. Důvod je zřejmý. Například v bytě 2 + kk může bydlet jak mladá malá rodina, starší pár, nebo třeba i singles, takže okruh potenciálních zájemců je dost široký. Malé byty jsou také logicky levnější, takže na ně dosáhne víc kupujících. Malý byt můžete v Praze prodat za tři až čtyři měsíce, naopak nejdéle se prodávají rodinné domy, u jejich prodeje počítejte minimálně s půlročním horizontem.

Rychlý prodej bytu si žádá perfektní přípravu.

Rychlý prodej bytu si žádá perfektní přípravu.

Správná cena = rychlý prodej

Velikost bytu ani lokalitu neovlivníte, zato kupní cenu ano. Měla by být realistická, tedy tržní. O různých typech odhadů a různých hodnotách nemovitosti pro různé účely se dočtete v tomto našem článku. Mít velké oči se nevyplácí − vy čekáte, kdy se konečně najde zájemce, a mezitím nemovitost ztrácí na prodejní ceně každým dnem, kdy leží na realitním serveru.

Neozve-li se žádný zájemce během prvního týdne, budete muset s cenou dolů. Podezřele rychlý nebo vysoký zájem o koupi vás zase upozorní, že je cena příliš nízko.

Abyste byt správně ohodnotili, sepište si všechny jeho přednosti a slabiny a zvažujte, co tlačí cenu dolů a co nahoru. Poté najděte srovnatelné nemovitosti v téže lokalitě třeba na Sreality (tam uvidíte nabídkové ceny) a/nebo jiných realitních webech, případně využijte cenové mapy, které pracují s realizovanými cenami prodaných nemovitostí za poslední rok. Odhad si můžete taky objednat zdarma online.

Připravte se, že i když byt na prodej připravíte, nafotíte a budete inzerovat s realistickou kupní cenou, čeká vás v průměru 10 prohlídek, než najdete kupce.

Dobrá příprava znamená rychlý prodej

V průběhu čekání na kupujícího zkuste předejít komplikacím, které by mohly zbrzdit celý proces. Mohou to být například nečekaně zjištěné právní vady. Možná se vám to zdá přehnané, ale věcná břemena, zástavy i exekuce, ale také nezapsané přístavby či vedlejší stavby jsou pro prodávající často stejným překvapením jako pro kupující. Nečekaným komplikacím můžete předejít například právní prověrkou nemovitosti.

Právníka budete potřebovat i později, a to pro přípravu smluvní dokumentace. Prodávající, kteří se dosud obešli bez realitky, často teprve začnou poptávat kupní smlouvu u advokátních kanceláří a zaskočeni mohou být nejen cenou právních služeb, ale také časovou prodlevou. I právní služby si tedy začněte zajišťovat včas, ať to nejste nakonec vy, kdo prodej zdržuje.

Rychlý prodej bytu

právní služby si tedy začněte zajišťovat včas, ať to nejste nakonec vy, kdo rychlý prodej zdržuje.

Ing. Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák je majitelem a ředitelem realitní kanceláře MAXIMA REALITY, která působí na pražském realitním trhu 23 let. Zuzák je všestranným znalcem realitního trhu. Zkušenosti v oblasti financí a realit sbíral například v ING a Hypocentru Modré Pyramidy. Po dobu 10 let zastával pozici obchodního ředitele ve FINEP HOLDING Group. Zuzák kritizuje nedostatečnou regulaci realitního byznysu, prosazuje vyšší standardy ochrany prodávajících i kupujících. Je autorem řady poradenských článků o realitním trhu na Peníze.cz, má profil na Linkedin.

Přečtěte si aktuální rozhovory:
Týdeník Hrot: Airbnb byznys skončí
CzechCrunch: Prodej nemovitostí ve virtuální realitě

Další články od autora

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.