Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Výše provize realitní kanceláře. Co už je příliš?

Zasloužená odměna za služby, nebo nevyhnutelná daň z prodeje nemovitosti? Pochybnosti o výši provize jsou časté mezi prodávajícími i kupujícími. O oprávněnosti provize RK by přitom neměla rozhodovat jen procenta z kupní ceny. Jde především o to, aby výše provize odpovídala rozsahu a kvalitě služeb, které realitní kancelář svým klientům poskytne.

Výše provize realitních kanceláří není nijak regulována zákonem. Různým makléřům tedy zaplatíte za jejich služby rozdílné částky. Běžná provize RK se pohybuje mezi 3 – 5 % z kupní ceny. Je poměrně časté, že u menších nemovitostí zaplatíte vyšší procento než už větších a dražších. Mnohé náklady, které musí realitní kancelář vynaložit pro efektivní prodej nemovitosti (a které pokrývá právě provize), mají totiž fixní sazbu bez ohledu na cenu a velikost nemovitosti.

Setkat se můžete také s tím, že provize nebude stanovena procentuálně, ale půjde o tzv. pevnou provizi (tedy předem stanovená pevná částka nad rámec kupní ceny). Zatímco u procentuální provize je makléř motivován prodat co nejvýhodněji, s pevnou částkou máte zase od začátku jistotu, kolik za služby zaplatíte. Rozdíly jsou také v tom, zda provizi uhradí prodávající, nebo kupující (v takovém případě se dá hovořit o prodeji bez provize).

Prodávající by si měl vždy v klidu zvážit, komu a za jakou odměnu svěřuje svou nemovitost do prodeje. Vždy si předem zjistěte informace o odbornosti a rozsahu poskytovaných služeb!

Bohužel stále se setkáváme s případy, kdy realitka sjedná s klientem nadstandardně vysokou provizi. Jde o částky, které jsou přemrštěné nejen s ohledem na cenu nemovitosti, ale zejména vzhledem k nízké úrovni profesionality a omezenému rozsahu poskytovaných služeb. Ty se někdy omezují v podstatě jenom na nafocení nemovitosti mobilním telefonem a zajištění inzerce na realitních serverech.

Prodej bez provize! Jak je to možné?

MAXIMA REALITY nabízí už několik let prodej nemovitosti bez provize. Co to znamená? Pochopitelně nemůžeme realizovat naše služby zdarma. Ale provizi hradí kupující, nikoli prodávající. Je to model, který jsme si vypůjčili z Brna, kde se takto postupuje zcela běžně už od konce 90. let. Je to podobné jako u pronájmů, kde provizi hradí noví nájemníci. S majitelem stanovíme dopředu cenu, za kterou chce byt nebo dům prodat. A tuto částku skutečně dostane. Ani o korunu méně. Naši provizi potom uhradí kupující nad rámec této ceny.

Jaké služby pokryje provize RK?

Bez ohledu na to, zda bude platit provizi prodávající nebo kupující, stojí za to pohlídat si, zda je výše provize odpovídající. To nejlépe posoudíte podle toho, jaké služby dostanete, v jakém rozsahu a kvalitě. Právě to by mělo být vyjasněno ve smlouvě o realitním zprostředkování, kterou uzavírá majitel nemovitosti s realitní kanceláří.

Dávno pryč jsou časy, kdy stačilo najít zájemce o koupi. Dnes musí být v ceně provize komplexní obchodní, finanční, právní i marketingové služby.

výše provize realitních kanceláří

Jaká je průměrná výše provize realitních kanceláří?

Dnes patří do služeb realitní kanceláře, které mají být hrazeny z provize, nejenom vyhledání kupce, ale například i profesionální posouzení stavu nemovitosti a odhad tržní ceny nemovitosti (ten si v Maximě můžete objednat zdarma – podívejte se sem), příprava nemovitosti na focení, tedy tzv. foto staging, nebo také zprostředkování právních služeb při přípravě smluv, zprostředkování úschovy kupní ceny, zajištění všech nezbytných dokumentů nezbytných k řádnému prodeji, podání návrhu na vklad na katastr nebo odstraňování právních vad na nemovitosti. Samozřejmostí je potom příprava inzerátu, cílené marketingové kampaně u vybraných nemovitostí, vedení prohlídek a jednání se zájemci o koupi.

Jak vidíte, realitní služby se v poslední době značně zprofesionalizovaly. Mnohé síťové realitky, které fungují na principu franšíz, se snaží svoje makléře vycvičit k tomu, aby všechny tyto služby zvládli poskytnout sami – aby byli obchodníky, fotografy, kameramany, právníky a designéry v jednom.

V Maxima Reality nevěříme na všeuměly. Místo toho jsme vybudovali tým expertů, kteří zajišťují profesionální služby v každé fázi prodeje nemovitosti.

Co dalšího pokryje provize realitní kanceláři

Další kapitola jsou služby externích firem, které musí realitní kancelář zaplatit při prodeji vaší nemovitosti. Jsou to zejména poplatky realitním serverům za inzerci, a to včetně pravidelného topování, tedy posunování vaší nemovitosti zpátky na horní pozice ve vyhledávání, mezi aktuální inzeráty. Ale mohou to být taky služby fotografů nebo firem, které se zabývají tzv. home stagingem, tedy přípravou nemovitosti na focení a prohlídky. Zajímá vás, jak moc umí interiér proměnit? Podívejte se, jak to funguje. Dále jsou to poplatky za zajištění všech nezbytných dokumentů z katastru nemovitostí, případně ze stavebních úřadů, náklady na pořízení PENB atd.

Až si budete vybírat svoji realitní kancelář, ptejte se tedy nejen na výši provize, ale taky na rozsah poskytovaných služeb. Jakmile podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu, nezapomeňte si pohlídat, že skutečně RK na prodeji vaší nemovitosti pracuje. Napsali jsme o tom už článek Jak kontrolovat práci realitní kanceláře.

Kdy se vyplatí provize realitní kanceláři?

Pohlídejte si taky ve zprostředkovatelské smlouvě, kdy vznikne RK nárok na provizi. Jak upozorňuje ředitel našeho právního oddělení Mgr. Lemberka v tomto článku, rozhodně by nemělo stačit nalezení zájemce o koupi (nestačí tedy tzv. obstarání příležitosti). Nárok na provizi by měl být podmíněn uzavřením kupní smlouvy, teprve tehdy si můžete být jisti, že skutečně došlo ke zprostředkování prodeje.

Poměrně často se přitom stává, že některé realitní kanceláře uzavírají trojstranné rezervační smlouvy, tj. za účasti prodávajícího, kupujícího a RK. „Shodou náhod“ je přitom vznik nároku na provizi sjednán za obstarání příležitosti uzavřít kupní smlouvu. Tak je přitom interpretován právě okamžik podpisu takové rezervační smlouvy. Realitní kancelář si potom ponechá rezervační poplatek jako svoji provizi. V danou chvíli přitom kupní smlouva ještě podepsána není!

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.