Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 9 - 18 hodin

Bez realitky? Na co si dát pozor při prodeji bez realitní kanceláře

Češi zbožňují, když si můžou zařídit všechno sami. Prodat bez realitky se zdá jako velmi lákavá možnost. Jak se rozhodnout, jestli to všechno zvládnete? A na co si dát pozor, když už se do toho pustíte?

Zvažujete-li prodej bez realitní kanceláře, zjistěte si nejdřív podrobně, co všechno vás čeká. Prodat nemovitost je rozhodně náročnější úkol než prodat starou skříň na bazaru. Celou cestu od přípravy inzerátu po inkasování kupní ceny jsme popsali v infografice 11 kroků k úspěšnému prodeji. Žádný z kroků byste neměli vynechat, pokud chcete prodat v tom nejlepším čase, za tu nejlepší cenu a bezpečně.

Za druhé zvažte, co to pro vás vlastně znamená „bez realitky“.

Chcete opravdu všechno dělat sami? Anebo si budete najímat specialisty na jednotlivé kroky – zaplatíte si fotografa, případně designéra, potom si najmete právníka nebo advokáta, možná využijete i služby finančního poradce? My v Maximě nevěříme na všeuměly, dokonce ani mezi realitními specialisty. Na rozdíl od tzv. síťových realitních kanceláří, nesnažíme se přeučit makléře na fotografy, kameramany ani právníky.

U nás jednotlivé kroky provádějí vždy experti z daného oboru.

Jestli to máte stejně, spočítejte si, kolik za jednotlivé služby dohromady zaplatíte. Nezapomeňte připočíst cenu za inzerci na realitních serverech. Průměrná doba prodeje bytu v Praze je tři až šest měsíců, k tomu ještě topování, tedy posunování inzerátu na přední místa mezi aktuální nabídky. Nakonec zvažte, jestli výsledná částka za služby nepřevyšuje běžnou provizi realitní kanceláře (3 – 5 % z ceny).

Bez realitky nebo bez provize?

Pokud byste rádi zajistili bezpečný a profesionální prodej vaší nemovitosti, ale nechce se vám platit provizi realitní kanceláři ani poplatky za jednotlivé služby, máme pro vás šalamounské řešení. S realitkou, a přesto BEZ PROVIZE. Právě tak to funguje u nás v Maxima Reality.

Žádný prodávající u nás provizi za služby neplatí. Přesto dostanou všichni služby v nejvyšší kvalitě a prodají za maximální cenu.

Jak je to možné? Provizi za naše služby zaplatí kupující. Jde o velmi funkční obchodní model, který jsme se naučili v Brně – tam jde o běžnou praxi většiny realitních kanceláří. S prodávajícím se dohodneme na začátku na kupní ceně, kterou dostane po úspěšném prodeji v plné výši. Naši provizi pak zaplatí kupující. A nebojte se, v žádném případě nám to kupující neodrazuje. Naopak u nás prodáte podle statistik dvakrát rychleji, než je pražský průměr. Podívejte se, jak to u nás funguje.

Hlavní rizika prodeje bez realitky

Existuje samozřejmě i alternativa – zcela amatérský prodej. Pokud se chcete za každou cenu vyhnout službám realitní kanceláře, právníka i dalších expertů, máme pro vás několik rad. Velká část našich klientů to totiž taky zkoušela nejdřív bez realitky. A když došlo k problému, přišli za námi. Největší rizika jsou tři:

Špatně nastavená kupní cena

Správně odhadnout kupní cenu bez přístupu do databází a cenových map, to není žádná legrace. Spoléhat se budete muset na realitní servery, kde ovšem vidíte ceny, za které se nemovitosti nabízejí (tzv. nabídkové), ale nevidíte, za kolik se skutečně prodaly (tzv. realizované).

Při amatérském prodeji je taky těžké připravit dobrou prezentaci nemovitosti, která přitom může prodejní cenu významně zvednout.

Úžasné fotky, designérské úpravy, 3D plánek a videoprohlídka, to všechno přiláká více kupujících a pomůže udělat lepší dojem. Pokud si chcete zdarma udělat dobrý přehled o prodejní ceně své nemovitosti, využijte online odhad.

Příliš pomalý (nekonečný) prodej

Často začnete s prodejem bez realitní kanceláře, investujete čas nebo i peníze do dobré prezentace nemovitosti, ale potom se nic neděje. Zájemci o koupi se neozývají a vy nevíte proč – možná je cena příliš vysoká, možná chybí v inzerátu nějaké zásadní informace, možná je něco odradilo. Nebo inzerát zapadl na realitních serverech na poslední místa, kam se už nikdo nedívá.

Podle našich zkušeností by se první zájemci o koupi měli ozvat do dvou týdnů.

Pokud ne, někde je problém. Domluvte si nezávaznou schůzku s realitním specialistou a proberte to. Rozhodně je ztráta času čekat měsíce nebo i půl roku, jestli se ještě někdo ozve. Většinou neozve. 

Rizikové právní kroky

Vzory kupní smlouvy, rezervační smlouvy i návrhu na vklad si stáhnete z internetu za dvě minuty. Problém je, že kupní smlouva není žádný úřední formulář s předem daným obsahem. Je to právní zakotvení dohody mezi prodávajícím a kupujícím.

Pokud nemáte právníka, musíte se na všech podmínkách dohodnout sami. Dva laici u jednoho stolu.

Jsou dvě varianty, jak bude jednání probíhat – buď dojde k rozepřím, které mohou trvat týdny a mohou být neřešitelné bez přizvání třetí strany. Anebo se shodnete, ale oba přehlédnete právní rizika. Může jít o skryté právní vady, špatně nastavené podmínky předání kupní ceny, chybně definovaný předmět převodu (zapomenete na garáž, kus pozemku, cestu apod.)… píše o tom podrobně ředitel našeho právního oddělení, Mgr. Jiří Lemberka, v tomhle článku o kupní smlouvě.

Závěrem? Pokud máte talent na obchodní jednání, vystudovali jste práva a věnujete se přitom ve volném čase designu a fotografování, máte dobrou šanci prodat bez realitky. Máte-li ovšem na to všechno dost času. Pokud tomu tak není, neriskujte prodej bez realitky a pusťte se raději do prodeje bez provize.

Vyhledávání v obsahu článků
POTŘEBUJETE TOTO TÉMA JEŠTĚ VÍCE PROBRAT?

Vyčlenili jsme speciální tým, se kterým můžete bezplatně všechny akutní otázky ohledně nemovitosti probrat.

Najdete nás i na sociálních mediích
Zprostředkovatelská smlouva

Jak má vypadat férová zprostředkovatelská smlouva? Co musí obsahovat a co tam být nemělo. ČÍST ČLÁNEK

S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více

Jak vytvořit úspěšný inzerát?

Svět internetu je nekompromisní − stačí drobná chyba, aby kupující klikl dál a na vás navždy zapomněl. Jak zaujmout?