UPOZORNĚNÍ
Vážení klienti, dovolujeme si vás upozornit na změnu otevírací doby klientského centra v období velikonočních svátků.
X
jsme ryze česká společnost
infolinka 7 dní v týdnu
800 111 555

Levné hypotéky čeká první omezení

Dotkne se prodeje nemovitostí?

Získat hypotéku nebylo nikdy tak snadné jako poslední dva roky. 24 měsíců uplynulo od listopadu 2012, kdy srazila Česká národní banka úrokové sazby k technické nule. A přichází první zvěsti o zpřísnění. Sice se netýkají sazeb, ale chystá se zavedení hypotečního stropu. Získat hypotéku na více než 85 % kupní ceny příští rok nebude jednoduché.

Česká národní banka oznámila svoje plány pro rok 2015. Jan Frait z ČNB zvažuje zákaz poskytovat nové hypotéky, které by pokrývaly více než 85 % hodnoty nemovitosti, nebo alespoň omezení počtu takových hypoték, které bude možné vydat. „Můžeme stanovit, že v daném čtvrtletí může mít jen každá desátá nově udělená hypotéka tento poměr vyšší než 85 procent,“ řekl pro Hospodářské noviny.

Přitom nízké úrokové sazby klesající již pod 2,5 %, které ČNB umožnila svou „technickou nulou“, motivovaly v poslední době ke koupi nemovitosti i lidi, kteří neměli uspořené žádné vlastní peníze, a přesto se jim splátky 100% hypotéky vyplatily více než platit nájem v cizím bytě. Od příštího roku tomu tak už nebude.

Koho změny postihnou nejvíc? Mladé rodiny

„V poslední době jsem vyřizovala pro naše klienty hodně hypoték, které pokrývaly hodnotu nemovitosti 100 % a řekla bych dokonce, že většina úvěrů, které v Maximě vyřizujeme, je nad 85 %,“ uvedla finanční konzultantka MAXIMA REALITY Petra Štroblová, která pomáhá s financováním koupě našim klientům.

Hypotéky v takové výši si obvykle berou mladí lidé kolem třiceti let, kteří buď nemají žádné vlastní úspory, nebo si chtějí nechat finanční rezervu a nechtějí všechny prostředky vložit jako základ pro hypotéku. Touhu po prvním společném bydlení ve vlastním si mohly mladé rodiny splnit právě díky nízkým úrokovým sazbám.

Ovšem i dosud mohlo být lákadlo nízkých úrokových sazeb nebezpečné pro klienty, kteří nemají dost vysoké příjmy. „Sazby jsou dnes nízko, ale obvykle s fixací na pět let, takže klienti, kteří si vezmou takový úvěr, nemají žádnou jistotu, že je později nezaskočí mnohem vyšší sazby,“ upozorňuje Petra Štroblová vždy klienty, kteří čerpají úvěry v takové výši.

Jak se omezení promítne do prodejů nemovitostí?

Omezení ze strany ČNB se může promítnout negativně do prodejů bytů, protože odpadne část zájemců o koupi, kteří již nezískají v bance úvěr v plné výši. Může se bohužel také stát, že si budou lidé půjčovat na zbývajících 15 % u méně spolehlivých institucí nebo věřitelů, než jsou banky, což může znamenat nutnost lépe prověřovat solventnost kupujících.

„Je otázka, zda si klienti nebudou zbývajících 15 %, na které už hypotéku nedostanou, půjčovat někde jinde, “ uvažuje Petra Štroblová. Kupující si mohou vzít na zbývající částku jiný typ úvěru bez zajištění, a tak se dostat do případné dluhové pasti, stejně jako to hrozilo s případnou 100% hypotékou.

A znamenali zájemci o byt, kteří plánují čerpat hypotéku ve výši 100 %, až dosud nějaké nebezpečí pro prodávající? „Ne, s tím nebyl nejmenší problém. Jakmile jsme měli od banky potvrzeno, že klient hypotéku dostane, nepředstavoval 100% úvěr žádné riziko,“ ubezpečuje Petra Štroblová.
Co vedlo ČNB k takové intervenci?

Česká národní banka chce předejít tzv. úvěrovému boomu, kdy se v důsledku nízkých úrokových sazeb zvyšuje zájem o byty i domy, a tak rychle rostou jejich ceny. Jakmile se pak ceny zase sníží, lidé ručí nemovitostmi, jejichž cena je nižší než dluh. Klienti, kteří neměli žádné peníze do začátku, představují větší riziko s ohledem na splácení.

„Nicméně ČNB s tímto opatřením přichází v době, kdy ceny nemovitostí rostou a nic nenasvědčuje tomu, že by měly začít klesat. České banky navíc nemají ani toxická aktiva, která vedla ke krizi v USA. Dosavadní praxe, kdy banky stanovují odhad hodnoty nemovitosti na nejnižší možnou míru, by měla být pro ně dostatečnou ochranou,“ komentuje nové opatření ředitel Maximy Vladimír Zuzák.

Hypoteční strop – omezení týkající se výše úvěru v poměru k hodnotě nemovitosti – byl zaveden již v roce 2010 ve Švédsku a minulý měsíc jej zavedlo také Slovensko. ČNB o tomto scénáři mluvila s bankami již v létě, takže by neměly být překvapeny.

Jiné to ovšem může být pro kupující, kteří plánovali koupi nemovitosti na jaro a chtěli využít právě 85 – 100% hypotéku. Jak prodávající, tak kupující tedy mohou být intervencemi ČNB motivováni k tomu, aby výhodné podmínky na realitním trhu využili co nejdřív, než ke změnám dojde.

Vyhledávání v obsahu článků
Najdete nás i na sociálních mediích
S námi neplatíte provizi

S námi máte prodej pod kontrolou a navíc neplatíte provizi. zjistit více

Odhad nemovitosti

Váš profesionální odhadce nemovitostí. Zdarma vypracujeme kvalifikovaný cenový odhad. Chci odhad

Odhad ceny

Proč se ceny nemovitostí u odhadů liší a jak se v nich vyzvat? ČÍST ČLÁNEK

Pronajímáte byt?

Přečtěte si, jaká jsou vaše práva a povinnosti při pronájmu bytu. ČÍST ČLÁNEK

Odhad ceny

Proč se ceny různých odhadů tolik liší a jak se v nich vyznat? ČÍST ČLÁNEK

Odměna za doporučení

Za doporučení nemovitosti do prodeje vás odměníme. zjistit více

Pronájem bytu bez oplétaček

Jak pronajímat byt, abyste na tom vydělali a přitom nemuseli ztrácet drahocenný čas. ČÍST ČLÁNEK

Zprostředkovatelská smlouva

Jak má vypadat férová zprostředkovatelská smlouva? Co musí obsahovat a co tam být nemělo. ČÍST ČLÁNEK

Právní poradna

Čtěte právní poradnu ředitele našeho právního oddělení, Mgr. Jiřího Lemberky. Číst články

Nájemní smlouva

Přečtěte si, co uvést do nájemní smlouvu při pronájmu bytu. ČÍST ČLÁNEK

Bydlíte v nájmu?

Máte právo na trvalé bydliště, domácího mazlíčka a spoustu dalších věcí. ČÍST ČLÁNEK

Novinky na e-mail

Hledáte nemovitost ke koupi? Nastavte si zasílání našich novinek do svojí e-mailové schránky. Chci novinky

Správa nemovitosti

Nechte svou nemovitost vydělávat bez starostí. Nabízíme službu, která zajistí vše, co potřebujete pro dlouhodobý pronájem svého bytu. Zjistit více

Smlouvy při koupi

Přečtěte si, co vše vás čeká při koupi nemovitosti, na co se připravit, co vše budete podepisovat. ČÍST ČLÁNEK

Home staging

10 důvodů, proč se vyplatí home staging. Udělejte z vašeho bytu žádané zboží! Zjistit více

TAKÉ ČTĚTE

Orientace v realitní džungli nebývá vůbec snadná.
Proto jsme pro vás vydali průvodce realitního světa. ČÍST ČLÁNEK

Jak vybrat makléře?

Na co se zaměřit při výběru realitní kanceláře? ČÍST ČLÁNEK

Prodej bytu

Přečtěte si, jak dlouho trvá prodej nemovitosti. ČÍST ČLÁNEK

Kupuji byt v novostavbě

Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi novostavby. ČÍST ČLÁNEK

Úschova kupní ceny

Jak zvolit schovatele při koupi nemovitosti a za jakých podmínek? ČÍST ČLÁNEK

Sousedské vztahy

Sousedské vztahy aneb jaké máme povinnosti a jaká práva? ČÍST ČLÁNEK