Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro vaše životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu, 8:30 - 19:00 hodin
CS | EN
CS   |   EN

Jak kontrolovat práci realitní kanceláře

Opatrnosti není nikdy dost. I pečlivě vybranou realitní kancelář se vyplatí průběžně kontrolovat. Jedině při pravidelném kontaktu s makléřem máte jistotu, že s nabídkou vaší nemovitosti aktivně pracuje, aby vyhledal vážného zájemce o koupi.

Dobrá realitní kancelář zařídí všechno za vás, ale ne bez vás. V ideálním případě si už na první schůzce dohodnete s makléřem, jaká bude vaše role při prodeji nemovitosti. Někteří majitelé chtějí být velmi aktivní a mít informace denně, jiní by nejraději o nemovitosti ani žádné informace neslyšeli, dokud nebude prodaná. Vyplatí se ovšem najít rozumný střed − nevolat makléři každý den, ale přitom zůstat v obraze, jak proces prodeje probíhá.

Jak jsme nedávno psali v článku Jak si vybrat makléře, stále čekáme na zákon o realitním zprostředkování, který by vynutil dodržování alespoň základních standardů kvality, rozsahu a bezpečnosti realitních služeb. Setkat se bohužel můžete i s naprostými amatéry, případně s lenochy, kteří neváhají zablokovat nemovitost exkluzivní smlouvou na dlouhou dobu a přitom pro prodej nehnou prstem.

Důležité je umět odhalit včas, že prodej neprobíhá podle vašich představ a nenechat se umluvit do dlouhé doby trvání smlouvy bez možnosti výpovědi.

 

Intenzivní první týden. Schvalujete cenu a inzerát

O výběru realitní kanceláře jsme už psali (tady), proto počítáme s tím, že jste volili makléře obezřetně. Základem kontroly jeho práce je jasná (písemná) počáteční dohoda na tom, za jakou cenu bude nemovitost nabízena, kolik bude činit odměna zprostředkovatele a jaké služby vám budou v rámci zprostředkování poskytnuty (například nafocení nemovitosti, inzerce na realitních serverech, vyvěšení reklamy na nemovitosti, home staging a další) a jak se bude při prodeji postupovat. Je jednodušší vynutit si dodržování dohodnutého a sepsaného postupu, než později přesvědčovat makléře, co všechno podle vás ještě do jeho povinností spadá, případně co vám ústně slíbil při náboru nemovitosti do nabídky.

Co všechno pro vás umíme zajistit?   Vašich 11 kroků k prodeji nemovitosti.

První týden bude nejintenzivnější. Začíná se obvykle odhadem tržní ceny nemovitosti (v Maximě ho můžete získat zdarma ještě předtím, než uzavřeme jakoukoli smlouvu, vyzkoušejte si to). Když odhad dostanete na stůl, ptejte se, podle čeho makléř cenu určil, abyste zjistili, zda pracoval s objektivními ukazateli, jako jsou lokalita a dopravní dostupnost, a využil profesionální nástroje, jako cenové mapy nebo jiné databáze. V každém případě by nemovitost neměla být nabídnuta k prodeji, dokud její cenu neschválíte vy.

Výslednou podobu inzerátu byste měli rovněž odsouhlasit předtím, než se zveřejní. Inzerát vám hodně řekne o tom, jak pečlivě makléř k prodeji přistupuje. Jsou všechny údaje v pořádku? Sedí dohodnutá cena? Je text bez gramatických chyb? Jsou fotky dobře vybrané a pěkně upravené? Je-li součástí služeb realitní kanceláře foto staging, jako je tomu například v Maximě, můžete zkontrolovat, o kolik lépe vaše nemovitost vypadá, poté co byla profesionálně připravena na focení.

Dvakrát do měsíce se ptejte, jaký je zájem

Jakmile se inzerát zveřejní, můžete si ho sami vyhledat na realitních serverech, kde by se měl podle dohody s realitní kanceláří objevit. Zobrazuje se správně tak, jak jste se dohodli? Nepředběhly ho ve vyhledávání novější inzeráty? Realitní kanceláře mají možnost využívat tzv. topování – tzn. zaplatit za to, aby váš inzerát poskočil po nějaké době opět nahoru, mezi ty novější. Pokud jste dohodnuti, že je tato služba v ceně sjednané provize, zkontrolujte si občas, jestli inzerát už nezapadl mezi ty příliš staré.

Požádejte také makléře, aby vás pravidelně informoval, kolik zájemců o koupi inzerát zhlédlo a kolik z nich se ozvalo, tedy napsali zprávu nebo přímo zavolali makléři. V Maximě posíláme všem našim klientům pravidelně report, kde se dozví právě tyto údaje. Zjistíte z nich to nejdůležitější − zda je o vaši nabídku zájem, popřípadě jestli zájemce neodradila vysoká cena. Podezřele vysoký zájem zase může napovědět, že byla možná cena nastavena zbytečně příliš nízko.

Odhad ceny nemovitosti ZDARMA
Chcete určit tržní cenu nemovitosti?
Prodáváte? Pronajímáte? Odhad máte ZDARMA.

Exkluzivní smlouva? Podepsat, ale kontrolovat

Zejména pokud jste podepsali exkluzivní smlouvu, měli byste se pravidelně ujišťovat, že se realitní kancelář aktivně snaží nemovitost prodat. Podpis smlouvy lze jedině doporučit, protože umožňuje realitní kanceláři investovat maximum úsilí i peněz do toho, aby nemovitost prodala. Když mezitím hledáte zájemce i jinde a s jinými realitními kancelářemi, je pochopitelné, že nedostanete takovou úroveň péče, jakou mají klienti s exkluzivní smlouvou. O různých typech zprostředkovatelských smluv jsme psali nedávno v tomto článku.

Doporučuje se ovšem podepisovat exkluzivní smlouvu jen na omezené časové období. V Maximě to bývá čtyři měsíce u bytů a šest měsíců u rodinných domů − to je doba, za kterou by se většinou měl zájemce o koupi najít. Pokud naopak realitní kancelář vyberete špatně nebo zanedbáte kontrolu, může se stát, že vám smlouva na dlouhou dobu zablokuje možnost odejít jinam, přestože realitní kancelář prodej zanedbává.

Pozor na lenochy a amatéry. Bohužel o ně mezi makléři není nouze.

Prohlídky makléři svěřit můžete, šetřete čas

Jak vidíte, je toho hodně, co je třeba zkontrolovat, ještě než se najde zájemce o koupi. Co se týče prohlídek nemovitosti, je opět na vás, jak moc chcete být aktivní a kolik času budete prodeji věnovat. Je úplně v pořádku, pokud chcete dát makléři klíče a svěřit vedení prohlídek jemu. Bývají časově náročné, ve večerních hodinách, dohodnuté narychlo. Může však být vhodné zúčastnit se alespoň první prohlídky, abyste viděli, jak si makléř vede. Zůstaňte potichu a poslouchejte, co makléř říká. Po prohlídce mu můžete dát zpětnou vazbu, doplnit, co nevěděl, a podobně.

Jakmile se kupující najde, samotný převod nemovitosti je v podstatě otázkou právní, nikoli už obchodní. Vždy si tedy vyžádejte setkání nad smlouvami přímo s právníkem, který je zaměstnancem realitní kanceláře či spolupracujícím advokátem. Nespokojte se s tvrzením makléře, že vše s právníky již konzultoval. V nejhorších případech to totiž znamená, že žádné kolegy − právníky v kanceláři nemá a smlouvy stahuje z internetu.

Vyplatí se také přeptat se několikrát na to, jak proběhne úschova kupní ceny (před podpisem kupní smlouvy nebo až po jejím podpisu?).Ve druhém případě není nikdy opatrnosti nazbyt a případná rizika zneužití podepsané kupní smlouvy bez zaplacení kupní ceny je třeba v textu smlouvy správně ošetřit. Protože vůbec nejdůležitější je, abyste nepřišli ani o svoji nemovitost, ani o svoje peníze. Více informací o úschově se dozvíte v článku Úschova kupní ceny. Komu ji svěřit a za jakých podmínek?

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.