Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Jak pronajímat byt?

BEZ OPLÉTAČEK!

Jak pronajímat byt, abyste na tom vydělali a přitom nemuseli ztrácet drahocenný čas s nájemníky, opraváři ani daňovými poradci? Známe tři klíčové strategie úspěšných pronajímatelů, kteří dokáží z pronájmu vykřesat pravidelnou měsíční rentu – bez práce a bez starostí.

Stačí si otevřít diskuzní fóra se zkušenostmi pronajímatelů a jedno je více než zřejmé – pronájem bytu se může stát stejně dobře bezpracnou rentou a nejlepší životní investicí, jako noční můrou a černou dírou na peníze. Jak se zařadit k první skupině úspěšných a je vůbec možné omezit rizika na minimum?

Prvním důležitým krokem je správný výběr nemovitosti vhodné na investici. Koupíte-li byt ve špatné lokalitě, za příliš vysokou cenu nebo se závažnými vadami, bezpracnou rentu z něj už později nikdy neuděláte. To samé platí o zděděných bytech, pokud nejsou náhodou vhodné k pronájmu. Mnohdy je lepší starou nemovitost prodat a za utržené peníze pořídit úplně novou (jednu nebo i dvě), která bude vhodná k pronájmu a bude mít příznivou pořizovací cenu.

Dnes budeme počítat s tím, že takovou nemovitost už máte. Jakou zvolit strategii, abyste se vyhnuli nebezpečím, která vás při pronájmu čekají?

Máme pro vás tři zásadní rady, jak postupovat:

1. Sežeňte si spolehlivé nájemníky

Vy se můžete o pronájem starat sebelíp, ale přiznejme si, že vše stojí a padá na vašich nájemnících. Když si nastěhujete do bytu neplatiče, čekají vás obrovské problémy. I v těch nejmírnějších příbězích trvá měsíce, než někoho z bytu vystěhujete. Celou tu dobu přicházíte o zisk, v některých případech za nájemníky platíte energie anebo vám chybí peníze, s nimiž jste počítali na splátku hypotéky.

Vyhněte se tedy neplatičům všemi cestami, zejména vždy nechejte provést prověrku zájemců v registrech dlužníků. Vyžádejte si také reference od předchozích pronajímatelů, u nichž bydleli, stejně jako se to běžné dělá u žadatelů o práci. Vyptávejte se na jejich finanční a sociální situaci, ať nejste zaskočeni, že po pár měsících už nemají z čeho vám nájem zaplatit.

Jak MAXIMA pozná neplatiče

Máme placený přístup do registru dlužníků a náhledy do insolvenčních rejstříků. Poznáme podezřelé chování notorických neplatičů už na prohlídce, viděli jsme jich stovky a víme, jaké kontrolní otázky položit.

2. Pronajměte byt na dlouhou dobu

Dobrý nájemník není jenom solventní, ale také dlouhodobý. Každá změna obyvatel vašeho bytu vás stojí časové i finanční investice. Čeká vás vyklízení bytu, opravy a malování a zejména inzerce, prohlídky a výběr nového nájemníka. Čím déle tedy zůstane, tím lépe. Proto vybírejte i s ohledem na toto kritérium.

V žádném případě vám však neradíme uzavírat smlouvu na dobu neurčitou, to byste se nájemníka velmi těžko zbavovali (a nakonec nemohli byt ani prodat). Smlouvu uzavírejte vždy na dobu určitou jeden rok a postupně ji prodlužujte, pokud jste s nájemníkem spokojeni a vše probíhá, jak má.

Když už musíte vyměnit nájemníka, udělejte to co nejrychleji. Může se zdát, že vás to nic nestojí, když byt leží ladem. Přesto každý další měsíc znamená ušlý zisk. V žádném případě se proto nevyplatí čekat příliš dlouho, jestli se najde nájemník, který bude například ochoten zaplatit vyšší cenu.

Zvažte tento příklad – pronajmout byt okamžitě za 10 000 Kč měsíčně se vyplatí v ročním horizontu úplně stejně jako čekat dva měsíce na toho, kdo bude ochoten dát 12 000 Kč. V obou případech získáte za rok 120 000 Kč.

3. S realitkou, nebo bez?

Na konec zásadní otázka – pronajímat s realitkou, nebo bez realitky? Chcete-li rentu bez práce, využijte možnost přenechat veškeré starosti s nájemníky profesionálům. Mohou za vás udělat ještě mnohem víc než nalézt nájemníka. MAXIMA REALITY vám nabízí garanci pravidelného příjmu z pronájmu – veškeré výpadky v příjmu uhradí MAXIMA REALITY – ať už v měsících, kdy byt není obsazen, nebo v době, kdy nájemníci přestanou platit nájem. Jak to funguje, to se dočtete v tomto článku.

Stačí vědět, co chcete, a vybrat si realitní kancelář, která vám tuto přidanou hodnotu skutečně dokáže poskytnout (vždy včetně právního servisu).

BUĎME V KONTAKTU

Poradíme vám, jak nejlépe prodat.
Nezávazně, zadarmo a přátelsky.
22 LET  zkušeností
55 000  spokojených klientů
Byt Dům

* Povinný údaj
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.