Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
realitka pro všechny životní situace
800 111 555
infolinka 7 dní v týdnu
CS | EN
CS   |   EN

Jaké realitní servery se při prodeji vyplatí?

Při prodeji nemovitosti nenajdete účinnější prodejní nástroj než realitní servery. Každý den na nich přibývají stovky nových inzerátů a visí na nich tisíce kupujících. Jsou jich stovky, na některých můžete inzerovat zdarma, na jiných za zveřejnění inzerátu zaplatíte. Na který server má smysl inzerát vložit a kolik vás inzerce bude stát, to jsou základní otázky, které byste si měli zodpovědět, než vstoupíte se svým zbožím do víru realitního světa.

Možná už jste se sami přesvědčili, že ne vše, co je zadarmo, je kvalitní a vyplatí se. A stejné pravidlo platí i u realitních serverů. Před tím, než se rozhodnete, kam svůj inzerát umístíte, zkuste si zahrát na kupujícího a hledat nemovitost ve vaší lokalitě na internetu. Zadejte si parametry svojí nemovitosti do vyhledávače a podívejte se, které realitní servery se vám nabízí mezi prvními.  Pozor, nehledejte mezi reklamami (placenými odkazy), ale dívejte se trochu níže, tedy na odkazy, které vyhledávač vyhodnotí jako nejlepší. Prohlédněte si, jak fungují, kolik inzerátů ve vaší lokalitě obsahují a jak na daném serveru inzerce vypadá. Svůj inzerát pak zadejte na server, který je uživatelsky přívětivý, vypadá dobře a má ve své nabídce hodně inzerátů ve vašem kraji.

Kupující pravidelně navštěvují jen pár realitních serverů, kde hledají nemovitost ke koupi. Vybírají ty servery, kde se jim hledá nejlépe a kde je toho nejvíc. Proto čím více kvalitních inzerátů na realitním serveru ve vaší lokalitě bude, tím více kupujících bude hledat právě zde. Abyste našli co nejdříve kupujícího pro svoji nemovitost, měli byste se rozhodovat právě podle těchto kritérií. Inzerujte na realitních serverech, kam chodí lidé a které jsou známé. I když vás to bude stát peníze, ve finále se investice do inzerce stoprocentně vyplatí.

Kde tedy inzerovat

Jak už jsme říkali, pokud chcete prodat za co nejvíce peněz, musíte inzerát ukázat co největšímu počtu zájemců. Ukázat co největšímu počtu zájemců ale neznamená, že inzerát musíte vyvěsit na všechny realitní servery, které najdete na internetu.

Obecně doporučujeme umístit inzerci na 2 až 3 realitní servery. Pokud vyberete správně, mělo by to být pro prodej dostačující. Co se týká Prahy a okolí určitě byste měli být na největším realitním serveru Sreality.cz. Svojí návštěvností a účinkem s přehledem vítězí nad ostatními realitními portály. Jako další můžeme doporučit například realitvní server Reality.idnes.cz

Existují i servery, které jsou určeny pouze pro soukromou inzerci, tedy bez inzerce realitních kanceláří, ale i ten největší z nich − Bezrealitky.cz se svým počtem nabídek stěží může rovnat menším realitním serverům. Navíc na realitních serverech se soukromou inzercí hledají prioritně lidé, kteří chtějí na koupi ušetřit a vy chcete přece z prodeje získat maximum…

Kolik zaplatíte

I když kupujícího najdete možná během několika prvních dní, raději počítejte s náklady na 3 měsíce. Už i proto, že na některé realitní servery si musíte nabít určitý kredit, ze kterého se vám následně strhávají peníze za každý den inzerce a jinde si kupujete balíčky služeb se zveřejněním po určitou dobu – většinou na měsíc a déle.

CO JE TO TOPOVÁNÍ?

Topování, posunování a hopování jsou všechno názvy pro službu realitních serverů, díky které se starší inzeráty za poplatek posouvají na vrchní pozice nových a aktualizovaných inzerátů. Díky této službě váš inzerát nezapadne.

Při počítání nákladů se rovnou podívejte i na náklady na zviditelnění inzerce ve výpisu inzerátů – takzvané topování. Kupující, kteří hledají na realitních serverech, jsou žhaví pouze po novinkách, při prohlížení nemovitostí většinou nedolistují dál než na pátou stránku. Pokud zadáte inzerát v takzvané návštěvnostní špičce (např. pondělí), už během několika hodin uvidíte, jak se vaše nemovitost propadá na žebříčku aktuálnosti níž a níž. Proto je potřeba pohyb inzerátu sledovat a alespoň párkrát během týdne vytopovat, tedy posunout jej v pořadí nabídek mezi novinky na první stránku.

Ceník Sreality.cz (vč. DPH)

Cena za zveřejnění inzerátu: 72,60 Kč/den

Cena za topování inzerátu: 72,60 Kč/1 topnutí

 

Ceník Reality.idnes.cz (vč. DPH)

Cena za zveřejnění inzerátu: 12,10 Kč/den

Cena za topování (nazývají to hopování) inzerátu: 9,60 Kč/1 topnutí

(Minimální částka k dobití je 605 Kč.)

 

Ceník Ceskereality.cz (vč. DPH)

Cena za základní zveřejnění inzerátu: 472 Kč/měsíc

Cena za topování inzerátu: 11 Kč/1 topnutí

(Minimální kredit k dobití je 500 Kč.)

 

Ceník Bezrealitky.cz (vč. DPH)

Cena za základní zveřejnění inzerátu: 199 Kč/měsíc

Cena za topování (nazývají to posunutím) inzerátu: 49 Kč/1 topnutí

 

Při zhlédnutí ceníku inzerce, by se někteří mohli divit, proč doporučujeme drahé Sreality.cz a spíše by se přiklonili k variantě inzerce na levnějších portálech. Důležité je však zohlednit nejen cenu za zveřejnění, ale i počet lidí, kteří inzerát uvidí a projeví zájem o prohlídku. V tomto ohledu jsou Sreality.cz stále daleko před ostatními realitními servery. Pravda, mohli by být trochu levnější, ale i přes vyšší jednotkovou cenu se inzerce na tomto portálu vyplatí.

Pokud bychom tedy při odhadování nákladů počítali s tím, že budete inzerovat nemovitost měsíc na serveru sreality.cz a dvakrát za týden budete topovat, bude vás inzerce stát necelé 3 000 Kč. Pokud přidáte další dva menší realitní servery, počítejte s celkovou investicí do inzerce okolo 4 000 Kč/měsíc. Jestli se vám zdají náklady vysoké, pověřte prodejem realitní kancelář, která náklady na inzerci a propagaci vaší nemovitosti v rámci svých služeb zaplatí za vás.

Špatná příprava = vyhozené peníze

Než začnete vkládat inzerát na vybrané realitní servery, zkontrolujte si, že máte vše, co potřebujete pro uveřejnění inzerátu. Ani drahý realitní server a pravidelné topování vás nespasí, pokud nebudete nabízet atraktivní zboží. Aby váš inzerát na realitních serverech uspěl, musí být perfektní. Od fotografií až po popisky.

O tom, co vše byste měli před zadáním inzerátu udělat, jsme psali v článku: Jak připravit svoji nemovitost na prodej

Co vás čeká po zveřejnění inzerátu

Pokud jste vše udělali správně, začnou se vám ozývat během pár dní první zájemci o prohlídku. Prvních deset až dvacet telefonátů, které po zveřejnění inzerátu zvednete, budou nejspíš pouze realitní makléři, kteří vám budou nabízet svoje služby (i přestože v inzerátu napíšete RK nevolat). Pokud vám začnou tvrdit, že už mají na vaši nemovitost rovnou zájemce o koupi, s největší pravděpodobností to řeknou pouze proto, aby vás přemluvili k osobní schůzce. Těžko by stihli během několika málo okamžiků poslat váš inzerát svým kontaktům a zjistit, zda mají zájem o prohlídku. A to i v případě, že zrovna prodali nemovitost podobnou té vaší. Tito makléři jsou většinou nováčci v oboru bez vybudované vlastní sítě klientů. Maxima na podobné inzeráty nevolá.

Na začátku je tedy dobré obrnit se trpělivostí a počítat s tím, že ne každý telefonát bude znamenat zájemce o koupi. Ideální je pořídit si pro účel inzerce speciální sim kartu, která vám dobře poslouží po celou dobu prodeje. Tak budete mít jistotu, že se vaše soukromé číslo nedostane do databází realitních kanceláří či monitoringů soukromé inzerce.

CO JE TO MONITORING SOUKROMÉ INZERCE?

Zadáte soukromý inzerát a už vás mají. Společností, které pomocí speciálních programů automaticky sledují všechny realitní portály a hledají inzeráty, které vypadají jako soukromá inzerce, je hned několik. Vyskočí na vás ihned poté, co si název monitoring soukromé inzerce zadáte do vyhledávače. Stačí jim několik minut, aby váš inzerát objevili a poslali všem realitním makléřům, kteří mají o monitoring soukromé inzerce zájem. Výsledkem jsou desítky telefonátů, kterým jste se chtěli původně vyhnout.  

 

Na závěr

Pokud se rozhodnete inzerovat sami, určitě byste neměli vynechat server Sreality.cz a Reality.idnes.cz. Tam budete mít největší šanci na úspěch. Naopak od portálů, kde za zveřejnění nabídky neplatíte, nečekejte zázraky. Po zveřejnění inzerát sledujte, a když klesne na pátou stránku, topujte.

Pokud se vám i přes doporučený postup nebude dařit najít zájemce o koupi a náklady na inzerci porostou, nemá smysl dále otálet. S největší pravděpodobností jste někde udělali chybu. Obraťte se na dobrou realitku, která vám doporučí, jak postupovat správně. V Maximě nabízíme pro tyto účely nezávaznou konzultaci s realitním makléřem zdarma. Stačí zavolat a domluvit si termín schůzky.

Odkaz na Blog 3

 Jak si správně vybrat makléře. Pozor na amatéry!